চুলি সৰিছে নেকি ? বাবা ৰামদেৱৰ এই কৌশলে ১ সপ্তাহত বন্ধ কৰিব চুলি সৰা !

( Baba Ramdev’s technique will stop hair loss in 1 week ) বাৰিষা অহাৰ লগে লগে চুলি সৰা সমস্যা বাঢ়িছে (Hair Fall Problem) ইমান চুলি সৰিছে যে আপোনাৰ মূৰটো প্ৰায় ঘূৰি আছে ! আচলতে যদি আপোনাৰ মূৰৰ ছালখন অপৰিষ্কাৰ হয় আৰু আপুনি আপোনাৰ চুলিৰ সঠিক যত্ন নকৰে, তেন্তে চুলি সৰি পৰিব । কিন্তু এই চুলি সৰাটো কেনেকৈ বন্ধ কৰিব পাৰি সেই বিষয়ে কথা পাতি যোগ গুৰু বাবা ৰামদেৱে পৰামৰ্শ দিছে । চুলি সৰা বন্ধ কৰিবলৈ ঘৰুৱা উপায় দেখুৱাইছে । চুলিৰ যত্নৰ ক্ষেত্ৰত বাবা ৰামদেৱৰ পৰামৰ্শ জানি লওক । ইয়াত সবিশেষ উল্লেখ কৰা হৈছে –

কিমান চুলি সৰা স্বাভাৱিক ?

চাওক, চুলি সৰাটো অতি স্বাভাৱিক । য’ত আপোনাৰ চুলি সৰি আছে তাত নতুন চুলি গজি উঠে । বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, দিনটোত ৫০-১০০ বাৰলৈকে চুলি সৰিব পাৰে । কিন্তু যদি আপুনি প্ৰতিদিনে তাতকৈ বেছি চুলি সৰা দেখিছে । তেতিয়া সাৱধান হ’ব লাগিব । চিকিৎসকৰ মতে, এজন সুস্থ ব্যক্তিয়ে প্ৰতিদিনে ১০০ টা চুলি কটাব পাৰে ।

কিন্তু হেৰাই যোৱা চুলিৰ ঠাইত নতুন চুলি গজিব নোৱাৰিলে ই চিন্তাৰ কাৰণ হৈ পৰিব পাৰে । মূৰৰ আগফাল আৰু মূৰৰ ছালত চুলি সৰাটো চিন্তাৰ বিষয় । ভ্ৰু বা চকুৰ পতা, চুলি সৰা সকলোতে হ’ব পাৰে । যদি আপুনিও এনে পৰিস্থিতিৰ সন্মুখীন হৈছে, তেন্তে অলপ সাৱধান হ’ব লাগিব । কিন্তু চিন্তা কৰিবলগীয়া একো নাই । বৰঞ্চ বাবা ৰামদেৱৰ পৰামৰ্শ ব্যৱহাৰ কৰক ।

এই তেলক বিষ বুলি কোৱা হয় !

যোগ গুৰু বাবা ৰামদেৱে তেওঁৰ এটা ভিডিঅ’ত এই বিষয়ে কৈছে । তাত তেওঁ মহিলাসকলকো বিশেষ উপদেশ দিছিল । পৰামৰ্শ দি থাকোঁতে তেওঁ মোক সোঁৱৰাই দিলে যে কেৱল দামী শ্বেম্পু বা কণ্ডিচনাৰ কিনি মূৰত লগাই নিদিব । সৰিয়হ তেল, নাৰিকল তেল বা দৈ কেনেকৈ মূৰত লগাব লাগে সেই বিষয়ে তেওঁ কইছে । যাৰ বাবে আজিলৈকে বহুতৰে চুলি মজবুত হৈ আছে । তেওঁ সকলোকে কৃত্ৰিম সুগন্ধি তেল ব্যৱহাৰ নকৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে । আনকি বিষ বুলিও কোৱা হয় ।


আৰু পঢ়ক
>> মাজে সময়ে চকুৰ পতা কঁপি উঠে নেকি ? জানক ইয়াৰ আচল কাৰণ কি ?
>> আপোনাৰ দাঁতে নিৰ্ধাৰণ কৰিব আপোনাৰ ব্যক্তিত্ব ! জানক ভৱিষ্যতে কি হ’ব পাৰে !


চুলি সৰা বন্ধ কৰাৰ উপায় ?

  • প্ৰথমে দুয়োখন হাতৰ নখ একেলগে ১০ মিনিট ঘঁহিব লাগে ।
  • বাবা ৰামদেৱে লগতে কয় যে হৃদৰোগ আৰু উচ্চ ৰক্তচাপৰ কোনো সমস্যা নাথাকিলে ২ৰ পৰা ৫ মিনিটলৈ টোপাছানা কৰিব পাৰি । চুলিৰ বাবে এই আসন অতি উপকাৰী ।
  • তেওঁ অমলকিৰ ৰস, অমলকিৰ গুড়ি আৰু চাৱনপ্ৰাছ গ্ৰহণ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে । আমালাকি আচলতে চুলিৰ বাবে বহুত ভাল ।
  • নিয়মিত লাওৰ ৰস আৰু আমলাকি ৰস খাব পাৰে । চুলি সৰাটো খোৱাৰ এসপ্তাহৰ ভিতৰতে বন্ধ হৈ যায় ।
  • লগতে শ্বেম্পু কৰাৰ আগতে তেল লগাবলৈ পৰামৰ্শ দিছিল । চেম্পু কৰাৰ আগতে তেল লগাব লাগে । তাৰ পিছত চুলিখিনি ধুই দিব লাগে ।

টেঙা দৈ এনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে !

ৰামদেৱ বাবাই কয় যে চুলিৰ যত্নৰ বাবে টেঙা দৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি । ইয়াৰ উপকাৰিতাৰ কথাও তেওঁ উল্লেখ কৰিছে । বাবা ৰামদেৱে কৈছিল, আপুনি সেইবোৰ ব্যৱহাৰ কৰিলে উফি, সংক্ৰমণ বা খজুৱতিৰ সমস্যা দূৰ হৈ যায় । বাবাই আন এটা ৰেচিপি শ্বেয়াৰ কৰিছে । ছাঁচত মুলতানি মাটি, অলপ নাৰিকল তেল আৰু নেমুৰ ৰস দিব । মিশ্ৰণ এটা বনাই মূৰৰ ছালত লগাব । ই আপোনাৰ মূৰৰ ছাল পৰিষ্কাৰ কৰিব আৰু লগতে আপোনাৰ চুলি ৰেচমী কৰি তুলিব ।

খাদ্যৰ তালিকাত এই সমূহ ৰাখক !

কেৱল চুলিৰ যত্ন ল’লে চুলি ভাল নহ’ব । বৰং খাদ্যাভ্যাসৰ প্ৰতিহে গুৰুত্ব দিব লাগিব । পুষ্টিকৰ খাদ্য, সেউজীয়া শাক-পাচলি আৰু ফল-মূল খাব লাগে । বাবা ৰামদেৱেও একে উপদেশ দিছিল । একে সময়তে তেওঁ ভাজি আৰু টেঙা খাদ্য বেছিকৈ নাখাব বুলিও ক’লে । লগতে যিসকলে অধিক মানসিক চাপত থাকে, তেওঁলোকে সকলো সময়তে চিন্তা কৰে, তেওঁলোকৰ চুলি সৰাৰ সমস্যা বেছি হয় । গতিকে এই সময়ত তেওঁ যোগাসনৰ সহায়ত মন শান্ত কৰিবলৈ উপদেশ দিছিল ।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।

Leave a Comment