ভুলতেও স্পৰ্শ নকৰিব এই আকৰ্ষণীয় গছজোপা ! জানক কি এই হত্যাকাৰী গছ

Join Telegram

( Don’t forget to touch this attractive tree! Learn what this killer tree is ) আমাৰ প্ৰকৃতি বহুতো ৰহস্যৰে ভৰপূৰ। ইয়াত বিভিন্ন ধৰণৰ গছ আছে। পৃথিৱীত লাখ লাখ প্ৰকাৰৰ উদ্ভিদ পোৱা যায়। এনে কিছুমান গছ-গছনি মানুহ আৰু জীৱ-জন্তুৰ বাবে অতি উপকাৰী। একে সময়তে এনে কিছুমান গছ-গছনি আছে, যাৰ পৰা আঁতৰি থকাটো ভাল। এই উদ্ভিদবোৰ মানুহৰ বাবে অতি ক্ষতিকাৰক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। আচলতে কিছুমান গছ-গছনি অতি বিষাক্ত। তেনে এবিধ উদ্ভিদ হত্যাকাৰী গছ বুলি জনা যায়।

স্পৰ্শ নকৰিব
আমি যি উদ্ভিদৰ বিষয়ে ক’বলৈ ওলাইছো সেয়া হৈছে পৃথিৱীত পোৱা আটাইতকৈ বিষাক্ত উদ্ভিদবোৰৰ ভিতৰত অন্যতম । এই উদ্ভিদবিধ ইমানেই বিষাক্ত যে ইয়াক স্পৰ্শ কৰিলে মানুহৰ মৃত্যু হ’ব পাৰে । এনে অৱস্থাত এই উদ্ভিদৰ পৰা আঁতৰি থকাই ভাল । এই উদ্ভিদৰ নাম হগভিজা ।

মানুহ হত্যাকাৰী গছ
হগভিজা নামৰ এই উদ্ভিদটোক ‘হত্যাকাৰী গছ’ বুলিও কোৱা হয় । ব্ৰিটেইনৰ লেংকাশ্বাৰ নদীৰ পাৰতহে এই বিষাক্ত উদ্ভিদ পোৱা যায় । এই উদ্ভিদবিধ ইমানেই বিপজ্জনক আৰু বিষাক্ত যে ইয়াক স্পৰ্শ কৰি এজন ব্যক্তিয়ে প্ৰাণ হেৰুৱাব পাৰে । এই উদ্ভিদৰ সৰ্বোচ্চ দৈৰ্ঘ্য ১৪ ফুটৰ সমান । এই গছজোপা কোনোবাই স্পৰ্শ কৰিলে তেওঁৰ হাতত ফোহা ওলাব পাৰে ।

আকৰ্ষণীয় কিন্তু বিপজ্জনক গছ
দেখাত এই উদ্ভিদ যিমানেই আকৰ্ষণীয় হয় সিমানেই বিপদজনক । বিজ্ঞানীসকলে কয় যে এই বিষাক্ত উদ্ভিদবিধ স্পৰ্শ কৰাৰ ৪৮ ঘণ্টাৰ ভিতৰতে ইয়াৰ বিপজ্জনক প্ৰভাৱ দেখুৱাবলৈ আৰম্ভ কৰে । বিজ্ঞানীসকলে দাবী কৰিছে যে কেৱল ইয়াক স্পৰ্শ কৰিলেই মানুহৰ মৃত্যু হ’ব পাৰে । এই উদ্ভিদবিধ দেখাত অতি আকৰ্ষণীয় । ইয়াৰ বাবেই ই মানুহক নিজৰ প্ৰতি মুগ্ধ কৰি তোলে ।

Leave a Comment