দেউতা হোৱাৰ সঠিক বয়স কেতিয়া, গৱেষণাই কি কয় ?

Join Telegram

( When is the right age to be a father, what does research say ? ) বহুতো পুৰুষে ভাবে যে তেওঁলোকৰ বয়স সন্তান জন্ম দিয়াত বাধা নহয়। তেওঁলোকৰ ধাৰণাটো সম্পূৰ্ণভুল। অৱশ্যে, 50 বছৰ বা অধিক বয়সৰ বহুতো পুৰুষেও সন্তান জন্ম দিবলৈ সক্ষম হৈছে। গিনিছ বুকৰ তথ্য অনুসৰি, এজন ৯২ বছৰীয়া বৃদ্ধই এটা সন্তান জন্ম দিবলৈ সক্ষম হৈছে। বিভিন্ন অধ্যয়ন অনুসৰি, 40 বছৰ বয়সৰ পিছত, পুৰুষৰ সন্তান জন্ম দিয়াৰ ক্ষমতা হ্ৰাস হয়। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, 25 ৰ পৰা 30 বছৰ বয়সৰ পুৰুষসকল পিতৃ হোৱাৰ বাবে আদৰ্শ।

মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত ঋতুস্ৰাৱ বন্ধ হোৱাৰ পিছত সন্তান হোৱাৰ কোনো সম্ভাৱনা নাই। কিন্তু ল’ৰাৰ শৰীৰত শুক্ৰাণু বনোৱাৰ প্ৰক্ৰিয়া কেতিয়াও বন্ধ নহয়। কিন্তু ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে তেওঁলোকৰ মহিলাৰ দৰে ‘জৈৱিক ঘড়ী’ নাই। পুৰুষৰ বয়স বাঢ়ি অহাৰ লগে লগে, শুক্ৰাণুৰ আনুবংশিক পৰিৱৰ্তন হয়। ফলস্বৰূপে, শুক্ৰাণুত ডিএনএ ক্ষতিগ্ৰস্ত হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি হয়। পুৰুষৰ সন্তান জন্ম দিয়াৰ সামৰ্থ্য প্ৰভাৱিত হয়। কেৱল সেয়াই নহয়, আনকি তাই সেই বয়সত সন্তান জন্ম দিলেও, তেতিয়া শিশুটোৰ স্বাস্থ্যও বেয়াকৈ প্ৰভাৱিত হ’ব পাৰে। এই ক্ষেত্ৰত, স্নায়ুতন্ত্ৰৰ ৰোগত আক্ৰান্ত শিশুৰ আশংকা বৃদ্ধি হয়।

জাৰ্নেল অফ এপিডেমিঅ’লজী এণ্ড কমিউনিটি হেল্থত প্ৰকাশিত এক অধ্যয়ন অনুসৰি, 25 বছৰ বয়সৰ আগতে পিতৃ হ’লে স্বাস্থ্যৰ গুৰুতৰ পৰিণাম হ’ব পাৰে, আৰু আনকি মধ্য বয়সত অকাল মৃত্যুও হ’ব পাৰে। বৰ্ধিত বয়সৰ সৈতে, জীৱনশৈলীৰ অনিয়মে পুৰুষৰ বন্ধ্যাত্বৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। অস্বাস্থ্যকৰ খাদ্যাভ্যাস, ধূমপান, সুৰাপান, চাপ, বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ ঔষধ, মেদবহুলতা পুৰুষৰ বন্ধ্যাত্বৰ বাবে আটাইতকৈ বেছি দায়বদ্ধ।

Leave a Comment