ঘৰৰ পৰাই মাহে ২০ হাজাৰ টকা উপাৰ্জন কৰক, ডাকঘৰৰ বাম্পাৰ আঁচনি !

WhatsApp Follow

Post Office Scheme: প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে এতিয়া উপাৰ্জনৰ উপৰিও নিজৰ উপাৰ্জিত মূলধন কেনেকৈ সুৰক্ষিত ৰাখিব পাৰি সেই বিষয়ে চিন্তা কৰে। উপাৰ্জনৰ উপৰিও সকলোৱে নিজৰ ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰিব বিচাৰে।

ডাকঘৰৰ আঁচনি

বহুতে নিজৰ উপাৰ্জিত ধন কোনটো খণ্ডত জমা কৰিব সেই বিষয়ে ভাবিব নোৱাৰে। ইয়াৰ ভিতৰত ৰোজ ভেলী বা চৰ্দা কেছৰ দৰে চিট ফাণ্ডৰ গোচৰ এটাৰ পিছত এটাকৈ আহিছে। তেতিয়াৰ পৰাই মানুহ অধিক ভয় খাইছে।

আজি আমি এটা সঞ্চয় আঁচনি প্ৰকাশ কৰিবলৈ ওলাইছো যিয়ে আপোনাৰ ধন সুৰক্ষিত কৰি ৰাখিব (Post Office Scheme) আৰু ঘৰতে প্ৰতিমাহে ২০ হাজাৰ টকা পৰ্যন্ত টকা আনিব।

শেহতীয়াকৈ আমি উল্লেখ কৰিবলৈ ওলোৱা আঁচনিখন ডাকঘৰে গ্ৰাহকৰ বাবে বিশেষভাৱে ডিজাইন কৰিছে। যিহেতু ডাকঘৰটো কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ অধীনত আছে গতিকে ইয়াত আপোনাৰ ধন জমা কৰিলে নিৰাপদ হ’ব। নিশ্চয় আপুনি জানিব বিচাৰে আমি কি আঁচনিৰ কথা কৈছো? পলম নকৰাকৈ সম্পূৰ্ণ প্ৰতিবেদন পঢ়ক।

আমি কোনখন আঁচনিৰ কথা কৈছোঁ?

ডাকঘৰৰ দ্বাৰা অনা আঁচনিখনৰ নাম জ্যেষ্ঠ নাগৰিক সঞ্চয় আঁচনি (ডাকঘৰ আঁচনি)। ইয়াৰে এটা হ’ল এইটো।

আঁচনি অনুসৰি কিমান শতাংশ সুতৰ হাৰ দিয়া হয়?

এই আঁচনি অনুসৰি বিনিয়োগ কৰা ধনৰ ওপৰত মুঠ আঠ শতাংশ বা ৮ শতাংশ অধিক সুত ডাকঘৰে দিয়া হয়। অৰ্থাৎ বুজা যায় যে বেংকৰ ফিক্সড ডিপ’জিটত আপুনি পোৱা সুতৰ পৰিমাণতকৈ এই প্ৰকল্পৰ সুত বহু বেছি।

এই আঁচনিৰ দ্বাৰা কোনে লাভৱান হ’ব?

এই আঁচনিৰ সুবিধাসমূহ মূলতঃ জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলক দিয়া হ’ব। এই বিশেষ আঁচনিখন কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলক মনত ৰাখি আনিছে (ডাকঘৰ আঁচনি)।

লগতে চাওক – প্ৰতিমাহে ২৬৭ টকা জমা কৰিলে পাব ২ লাখ ৫৬ হাজাৰ টকা !

কিমান সুতৰ হাৰ পাব?

জনা যায় যে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ২০২৪ চনৰ ১ জানুৱাৰীৰ পৰা জ্যেষ্ঠ নাগৰিক সঞ্চয় আঁচনিৰ সুতৰ হাৰ ৮.২ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰিছে।

এই আঁচনিৰ জৰিয়তে প্ৰতিমাহে কিমান টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰিব?

এই আঁচনিৰ জৰিয়তে আপুনি প্ৰতিমাহে বিশ হাজাৰ টকা পৰ্যন্ত উপাৰ্জন কৰিব পাৰিব (Post Office Scheme)।

কিয় জ্যেষ্ঠ নাগৰিক আঁচনিটোৱেই আটাইতকৈ পছন্দৰ আঁচনি হৈ পৰিছে?

নিয়মীয়া নিৰ্দিষ্ট আয়ৰ নিৰাপদ বিনিয়োগ আৰু কৰ সুবিধাৰ ভিত্তিত ডাকঘৰৰ জ্যেষ্ঠ নাগৰিক সঞ্চয় আঁচনি জ্যেষ্ঠ নাগৰিকৰ বাবে আটাইতকৈ পছন্দৰ আঁচনি হৈ পৰিছে।

ইয়াত বিনিয়োগ কৰিব পৰা নূন্যতম পৰিমাণ কিমান?

আকাংক্ষীয়ে ইয়াত নূন্যতম ১০০০ টকাৰে বিনিয়োগ আৰম্ভ কৰিব পাৰিব।

ইয়াত বিনিয়োগৰ বাবে কিমান লাখ টকা পৰ্যন্ত উপলব্ধ?

ইচ্ছুক ব্যক্তিয়ে ইয়াত সৰ্বাধিক ৩০ লাখ টকা পৰ্যন্ত বিনিয়োগ কৰিব পাৰিব।

জ্যেষ্ঠ নাগৰিক সঞ্চয় আঁচনিৰ সুবিধা কি কি?

ইয়াত বিনিয়োগকাৰীয়ে অৱসৰৰ পিছত সম্পূৰ্ণ চিন্তামুক্তভাৱে জীয়াই থাকিব পাৰে। এই আঁচনিখনত পত্নীৰ সৈতে যৌথভাৱে একাউণ্ট খুলিলে ৬০ বছৰ বা তাতকৈ অধিক বয়সৰ ব্যক্তিসকলে বহু সুবিধা লাভ কৰে।

বিনিয়োগকাৰীয়েও জ্যেষ্ঠ নাগৰিক আঁচনি অনুসৰি ইয়াত বিনিয়োগ কৰা ধন অকালতে উলিয়াব পাৰিব। কিন্তু ইয়াৰ বাবে তেওঁ উপযুক্ত জৰিমনা ভৰিব লাগিব।

ডাকঘৰৰ কাৰ্যকাল কিমান বছৰ?

ডাকঘৰৰ জ্যেষ্ঠ নাগৰিক আঁচনিৰ কাৰ্যকাল মাত্ৰ পাঁচ বছৰৰ।

Leave a Comment