শুই থকাৰ সময়ত কেনেকৈ মোবাইল ৰাখিব

বহুতে শুই থকাৰ সময়ত মোবাইল বন্ধ নকৰে। ফোনটো আঠুৱাৰ তলত বা এলাৰ্মৰ কাষত ৰাখক। বহুতে শুই থকাৰ সময়ত মোবাইলটো লৈ শুই থাকে। যিসকলে এই কাম কৰে, শুই উঠাৰ আগতে ফোনটো আঠুৱাৰ কাষত বা বিচনাত নপৰাকৈ দূৰৰ কিবা এটাত থৈ দিব লাগে। কাৰণ মোবাইলৰ উপকাৰিতাৰ উপৰিও কিছু অসুবিধাও আছে। কিন্তু আৰু পলম নকৰাকৈ শুই থকাৰ সময়ত মোবাইলটো কেনেকৈ ৰাখিব লাগে জানো আহক –

১. ফোনটো আঁতৰাই ৰাখক, ৰাতি শুই থকাৰ সময়ত ফোনটো আঁতৰত ৰাখিব লাগে। আপোনাৰ ফোনটো ৰাখিবলৈ এটা নিৰ্দিষ্ট ঠাই নিৰ্ধাৰণ কৰক। য’ত চাৰ্জাৰ, হেডফোন বা আন উপযোগী বস্তু ৰখা হয় তাতেই আপোনাৰ মোবাইল ফোনটো ৰাখিব পাৰে, যদি ফোনটো হাতৰ ওচৰতে থাকে তেন্তে বাৰে বাৰে ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগ্ৰহ বাঢ়িব। মগজু কোনো কথাতে অন্যমনস্ক নহয়।

২. ফোনটো আঠুৱাৰ তলত ৰাখিব নালাগে, আঠুৱাৰ কাষত বা আঠুৱাৰ তলত পৰি থকা ফোনত এটা ফোন হঠাতে সাৰ পায়। মোবাইল ফোনটো আঠুৱাৰ কাষত ৰাখি কেতিয়াও শুব নালাগে।

৩. ফেচবুক, মেইল ​​বন্ধ ৰাখক, শুবলৈ যোৱাৰ আগতে ফেচবুক অফ কৰিব লাগিব, ফোনত মেইল বন্ধ ​​কৰিব লাগিব। ফেচবুক চলাই থাকোঁতে বহুতে ফোন অন কৰি শুই যায়। বহুতে শুবলৈ যোৱাৰ আগতে বহু সময় মেইল ​​ব্যৱহাৰ কৰে বা খেল খেলে। বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে এনে অভ্যাস টোপনিৰ বাবে একেবাৰেই ভাল নহয়। মানসিক চাপ বাঢ়ি যায়।

৪. গান শুনি শুই থকা, বহুতে মোবাইলত গান শুনি টোপনি যায়, যিটো মগজুৰ বাবে অতি ক্ষতিকাৰক। আকৌ দেখা যায় যে বহুতে মোবাইলত হেডফোন লগাই শুবলৈ যোৱাৰ আগতে সংগীত বজায়। ই অধিক ক্ষতিকাৰক।

৫. ফোন স্ক্ৰীণ লাইটে চকুৰ ৰেটিনাৰ ক্ষতি কৰে, ৰাতি আন্ধাৰত ফোন স্ক্ৰীণৰ পৰা ওলোৱা পোহৰ মানুহৰ চকুৰ ৰেটিনাৰ বাবে ক্ষতিকাৰক। এই পোহৰে আমাৰ মগজুক এটা ফোন বা মেছেজৰ আগমনৰ বিষয়ে অৱগত কৰে। এই পোহৰে টোপনিৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় হৰম’ন নিৰ্গত হোৱাত বাধা দিয়ে।

৫. ফোন স্ক্ৰীণ লাইটে চকুৰ ৰেটিনাৰ ক্ষতি কৰে, ৰাতি আন্ধাৰত ফোন স্ক্ৰীণৰ পৰা ওলোৱা পোহৰ মানুহৰ চকুৰ ৰেটিনাৰ বাবে ক্ষতিকাৰক। এই পোহৰে আমাৰ মগজুক এটা ফোন বা মেছেজৰ আগমনৰ বিষয়ে অৱগত কৰে। এই পোহৰে টোপনিৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় হৰম’ন নিৰ্গত হোৱাত বাধা দিয়ে।

৬. ফোনটোৱে টোপনিত ব্যাঘাত জন্মায়, বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে ফোন আৰু মগজুৰ মাজত থকা সামান্য পাৰ্থক্যই টোপনিৰ পৰিমাণ আৰু টোপনিৰ মানদণ্ড দুয়োটাতে প্ৰভাৱ পেলায়। ফোনটো ওচৰতে ৰাখি শুই থাকিলে আমাৰ স্নায়ুবোৰ উত্তেজিত হৈ থাকে। অৱচেতনভাৱে আমি পৰৱৰ্তী ফোন বা টেক্সটৰ বাবে অপেক্ষা কৰি থাকোঁ, যিয়ে আমাক বেছি সময় চকু মুদিবলৈ নিদিয়ে।

Leave a Comment