১ কোটি পৰিয়ালে লাভ কৰিব ৩০০ ইউনিট পৰ্যন্ত বিনামূলীয়া বিদ্যুৎ। কেনেকৈ আবেদন কৰিব ?

WhatsApp Follow

বিদ্যুৎ বিল মুঠ ৩০০ ইউনিট পৰ্যন্ত ৰেহাই দিয়া হ’ল। বিদ্যুতৰ বিলত বছৰি ১৫-১৮ হাজাৰ টকা ৰাহি হ’ব। কেৱল সেয়াই নহয়, ঘৰতে চৰকাৰৰ বিদ্যুৎ সংযোগৰ দ্বাৰা দেশৰ আৰু ১ কোটি জনসাধাৰণ উপকৃত হ’ব। এইবাৰ সকলোৱে ধন সঞ্চয় কৰিব পাৰিব। কাৰণ দেশৰ লাখ লাখ জনসাধাৰণে অসীমভাৱে উপকৃত হ’বলৈ গৈ আছে ৷ তলত সবিশেষ জানক –

Electric Bill Free Announce Upto 300 Unit

কালি লোকসভাত দাখিল কৰা হয় অন্তৱৰ্তীকালীন বাজেট ২০২৩-২৪। এইবাৰৰ বাজেটক লৈ বহু আশা মানুহৰ মনত আছিল। সামগ্ৰীৰ দাম হ্ৰাস পাব, চৰকাৰী কৰ্মচাৰীৰ দৰমহা বৃদ্ধি পাব (Salary Hike), সাধাৰণ ৰাইজে কিছুমান নতুন আঁচনিৰ সুবিধা লাভ কৰিব (New Govt Scheme), বিশেষজ্ঞসকলেও এইবোৰ কথা ভৱিষ্যদ্বাণী কৰিছিল। আৰু বাজেট অহাৰ পিছত চৰকাৰে এইবোৰ বিষয়ত ইতিবাচক বাৰ্তা দিলে। তাৰে এটা হ’ল বিদ্যুৎ (Electric Bill) সম্পৰ্কে ঘোষণা।

আজি বিত্তমন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে (Nirmala Sitharaman) বাজেট দাখিল কৰি সংসদত ঘোষণা কৰে যে, “দেশৰ মুঠ ১ কোটি জনসাধাৰণক বিদ্যুৎ সংযোগ (Electric Bill।” চৰকাৰে তেওঁলোকৰ ঘৰৰ চাদত ছ’লাৰ পেনেল স্থাপন কৰিব। বিশেষকৈ উত্তৰ-পূব পাহাৰীয়া ভাৰতৰ দুৰ্গম অঞ্চলত সৌৰ পেনেলৰ জৰিয়তে বিদ্যুৎ (Electric Bill) সম্প্ৰসাৰণ কৰা হ’ব। সৌৰ পেনেল স্থাপন কৰি মানুহে প্ৰতিমাহে ৩০০ ইউনিট পৰ্যন্ত বিদ্যুৎ ৰাহি কৰিব পাৰিব।

আৰু পঢ়ক – ৫ টকৰ নোটত ট্ৰেক্টৰৰ ছবি থাকিলে, ১৮ লাখ টকা পাব, বিক্ৰী কৰাৰ সহজ উপায় জানি লওক !

ফলত প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে বছৰি ১৫ৰ পৰা ১৮ হাজাৰ টকা পৰ্যন্ত সঞ্চয় কৰিব পাৰিব। এই কাৰ্যসূচীৰ বাবে কেন্দ্ৰই ১.২ লাখ কোটি টকা আবণ্টন দিছে। ২০২৪ চনৰ ২২ জানুৱাৰীত ৰাম মন্দিৰ উদ্বোধনৰ দিনা প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ঘোষণা কৰে যে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বিদ্যুৎ নথকা ঘৰৰ ছাদত সৌৰ পেনেল স্থাপনৰ নতুন আঁচনি আৰম্ভ কৰিব। ইয়াৰ জৰিয়তে কেইবা কোটি পৰিয়ালে দেশত বিদ্যুৎ সংযোগ লাভ কৰিব (Electric Bill)।

চৰকাৰে এই প্ৰকল্পটো অহা বছৰৰ বাজেটত কাৰ্যকৰী কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল। এই ক্ষেত্ৰত RIC সংস্থাক কামৰ দায়িত্ব অৰ্পণ কৰা হৈছে। সংস্থাটোৰ অধ্যক্ষ তথা পৰিচালন সঞ্চালক বিবেক কুমাৰ দেৱাংগনে কয় যে, “মুঠ আঠটা ৰাজহুৱা খণ্ডৰ কোম্পানীক বিদ্যুৎ সংযোগ প্ৰদানৰ দায়িত্ব দিয়া হৈছে।” দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত সৌৰ পেনেল স্থাপন কৰিব (Electric Bill)।

পৰম্পৰাগত শক্তিৰ উৎসৰ পৰিৱৰ্তে সৌৰ পেনেলৰ জৰিয়তে বিদ্যুৎ সম্প্ৰসাৰণৰ কথা কেন্দ্ৰই বহুদিনৰ পৰাই চিন্তা কৰিছিল। কিন্তু তেতিয়া এই প্ৰকল্পটোৱে (Solar Panel Scheme) বিশেষ গতি নাপালে। কেন্দ্ৰটোৱে ২০২২ চনৰ ভিতৰত সৌৰ পেনেলৰ জৰিয়তে মুঠ ৪০ গিগাৱাট বিদ্যুৎ যোগান ধৰাৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল। য’ত মাত্ৰ ৫.৬৭ গিগাৱাট বিদ্যুৎ যোগান ধৰা হৈছে। যিটো লক্ষ্যৰ মাত্ৰ ১৫ শতাংশ। কিন্তু প্ৰকল্পটো সম্পূৰ্ণ নহ’লেও কেন্দ্ৰই হাৰ নামানি এই বছৰত সেই প্রকল্পটোত কাম কৰিব (Electric Bill)।

এইবাৰৰ বাজেটত পুনৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে। বৰ্তমান ২০৩০ চনৰ ভিতৰত মুঠ ৫০০ গিগাৱাটৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে। ইয়াৰে ২৯২ গিগাৱাট কমেও চৰকাৰে যোগান ধৰিব। অৱশ্যে সৌৰ পেনেলৰ জৰিয়তে বিদ্যুৎ সংযোগ বহু দিশত উপকাৰী হ’ব। ইয়াৰ জৰিয়তে এফালে বিদ্যুতৰ খৰচ (Electric Bill) হ্ৰাস পাব। ফলত সাধাৰণ মানুহৰ ধন ৰাহি হ’ব।

Leave a Comment