ষ্টেট বেংকৰ নতুন সঞ্চয়পত্ৰ, মাত্ৰ ১১১১ দিন টকা বিনিয়োগ কৰি ৰজাৰ দৰে জীয়াই থাকিব।

WhatsApp Follow

দেশৰ আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় বেংকটোৱে নতুন বছৰত লৈ আহিছে বিশেষ SBI Fixed Deposit বা State Bank of India আঁচনি। ভাৰতীয় ষ্টেট বেংকৰ উন্নত বেংকিং সেৱাৰ বিষয়ে আমি সকলোৱে ইতিমধ্যে জানো। আৰু বহুতে আন বেংকতকৈ এই বেংকত ধন জমা কৰাটো বেছি পছন্দ কৰে।

কাৰণ আমাৰ দেশৰ সকলো ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংকৰ ভিতৰত এইটোৱেই প্ৰথম। আমি সকলোৱে ক’ৰবাত টকা বিনিয়োগ কৰো। এই ক্ষেত্ৰত বেংক আৰু ডাকঘৰৰ একাধিক সুবিধাজনক আঁচনি আছে। যিয়ে আমাক উচ্চ ৰিটাৰ্ণ, কৰ ৰেহাই, জমা সুৰক্ষা আৰু বহুতো সুবিধা দিয়ে (SBI Fixed Deposit Scheme)।

SBI Fixed Deposite Scheme For High Investment Return

বিনিয়োগ কৰাৰ আগতে যিকোনো গ্ৰাহকে মূলতঃ দুটা কথাক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়ে।
প্ৰথমতে, নিৰ্ভৰযোগ্যতা আৰু সুৰক্ষা,
দ্বিতীয়তে, উচ্চ সুত আৰু নিশ্চিত ৰিটাৰ্ণ।
আৰু এই দিশত ষ্টেট বেংক প্ৰতিজন গ্ৰাহকৰ প্ৰথম পছন্দ। নতুন বছৰত ভাৰতীয় ষ্টেট বেংক বা SBI-ৰ দ্বাৰা এনে এক বিশেষ আঁচনি আৰম্ভ কৰা হয়।

ষ্টেট বেংকৰ নতুন টাৰ্ম ডিপ’জিট আঁচনি

দেশৰ সৰ্ববৃহৎ বেংক ষ্টেট বেংক অৱ ইণ্ডিয়াই নতুন বছৰত গ্ৰাহকৰ বাবে এই বিশেষ সুবিধা প্ৰৱৰ্তন কৰে, যাক SBI Green Rupee Term Deposit (SGRTD) নামেৰে জনাজাত। ইয়াৰ সকলো সুবিধা, ইয়াত কেনেকৈ বিনিয়োগ কৰিব, বিনিয়োগৰ বাবে কোন উপযুক্ত (Fixed Deposit) বিতংভাৱে জানি লওক।

আৰু পঢ়ক – STP-ত বিনিয়োগ কৰক, SIP তকৈ অধিক ৰিটাৰ্ণ পাওক

SBI Green Rupee Term Deposit কি ?

শেহতীয়াকৈ এই বিশেষ ফিক্সড ডিপ’জিট আঁচনি (Fixed Deposit SBI Scheme) আৰম্ভ কৰিছে এছ বি আইয়ে। সেউজীয়া টকাৰ ম্যাদী জমা বা সেউজীয়া স্থায়ী জমা বোলে কোনো নিয়ন্ত্ৰিত সত্তাই (RE) নিৰ্দিষ্ট সময়ৰ বাবে লাভ কৰা সুত বহনকাৰী জমা ধনক বুজায়। এই পদক্ষেপৰ মূল লক্ষ্য হৈছে পৰিৱেশ অনুকূল প্ৰকল্পসমূহক সহায় কৰিবলৈ উৎসৰ্গিত ধন সংগ্ৰহ কৰা।

এই আঁচনিখনে (SBI Scheme) চৰকাৰৰ সৈতে মিলি ২০৭০ চনৰ ভিতৰত ভাৰতৰ নিকা কাৰ্বন নিৰ্গমন হ্ৰাস কৰিব। ২০২৩ চনৰ ১১ এপ্ৰিল তাৰিখৰ RBI (Reserve Bank Of India) ৰ অধিসূচনা অনুসৰি সেউজ বিত্তীয় সাহায্যৰ বাবে নিৰ্দিষ্ট ধন আবণ্টন দিয়া হৈছে। এই সেউজ জমা আঁচনিখন জমা বীমা (Fixed Deposit) আৰু ক্ৰেডিট গ্যাৰাণ্টী কৰ্প’ৰেশ্যন (DICGC) ৰ দ্বাৰা সামৰি লোৱা হৈছে।

কোনে আবেদন কৰিব পাৰিব ?

SBI (Fixed Deposit) ৰ এই আঁচনিখন আৱাসী ব্যক্তি, অব্যক্তি আৰু প্ৰবাসী ভাৰতীয় গ্ৰাহকৰ বাবে মুকলি।
বিনিয়োগৰ সময়সীমা: ই গ্ৰাহকৰ সুবিধা অনুসৰি তিনিটা চৰ্তৰ বিনিয়োগ আগবঢ়ায়,
১১১১ দিন,
১৭৭৭ দিন
আৰু ২২২২ দিন।

কেনেকৈ আবেদন কৰিব ?

SBI SGRTD Fixed Deposit Plan (SBI Green Rupee Term Deposit) এতিয়া কেৱল যিকোনো ষ্টেট বেংকৰ শাখাৰ জৰিয়তেহে উপলব্ধ। অৰ্থাৎ এই আঁচনিখনত বিনিয়োগ কৰিবলৈ হ’লে আপোনাৰ একাউণ্ট থকা শাখাৰ পৰা নিৰ্দিষ্ট প্ৰ-পত্ৰ পূৰণ কৰি বিনিয়োগ কৰিব লাগিব। কিন্তু ভৱিষ্যতে নেট বেংকিং আৰু যোনো এছ বি আই এপৰ জৰিয়তে আবেদন কৰিব পাৰিব।

SBI SGRTD সুতৰ হাৰ

অৱশ্যে ঋণদাতাই কয় যে অতি সোনকালে ইয়াক অন্যান্য ডিজিটেল চেনেল যেনে YONO আৰু ইণ্টাৰনেট বেংকিং চাৰ্ভিচেছ (INB)ৰ জৰিয়তে সুলভ কৰি তোলা হ’ব। SGRTD-য়ে নিজ নিজ কাৰ্যকালৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি খুচুৰা আৰু বাল্ক জমা দুয়োটাৰে বাবে কাৰ্ডৰ হাৰৰ ১০ বেছিছ পইণ্ট (BPS) সুতৰ হাৰ প্ৰদান কৰে।

সময়কালসুতৰ হাৰ
1111 দিন6.65%
1777 দিন6.65%
2222 দিন6.40%
সময়কালবাল্ক ডিপজিটৰ সুতৰ হাৰ
1111 দিন6.15%
1777 দিন6.15%
2222 দিন5.90%

জ্যেষ্ঠ নাগৰিকৰ বাবে অতিৰিক্ত সুবিধা

জ্যেষ্ঠ নাগৰিক, কৰ্মচাৰী, কৰ্মচাৰী জ্যেষ্ঠ নাগৰিকে ৰাজহুৱা হাৰৰ ওপৰত অতিৰিক্ত ০.৫ বেছিছ পইণ্ট সুতৰ হাৰ লাভ কৰিব। ষ্টেট বেংকৰ এই সেউজ টকাৰ টাৰ্ম ডিপ’জিট আঁচনিখনত যদি বিনিয়োগকাৰীক মেচিউৰিটিৰ আগতে ধনৰ প্ৰয়োজন হয় তেন্তে তেওঁ সেই ধন উলিয়াব পাৰে। কিন্তু ইয়াৰ দ্বাৰা ফিক্সড ডিপ’জিটৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰযোজ্য মানক নিৰ্দেশনা অনুসৰণ কৰা হয়। অৰ্থাৎ স্থায়ী বা দীৰ্ঘম্যাদী ক্ষেত্ৰত যদি ম্যাদ উকলি যোৱাৰ আগতে ধন উলিওৱা হয়, তেন্তে নিৰ্দিষ্ট নিয়ম অনুসৰি জৰিমনা বা কাৰ্যকালৰ সময়ত যি পৰিমাণৰ ধন লাভ কৰিব লাগে তাতকৈ কম হ’ব। এই গাইড ভাৰতীয় ষ্টেট বেংকৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটত উপলব্ধ।

ইয়াত জমা ধনৰ বিপৰীতে ঋণ, অভাৰড্ৰাফ্টৰ সুবিধা উপলব্ধ আৰু আয়কৰ নিয়ম অনুসৰি টিডিএছ প্ৰযোজ্য। এই আঁচনিখনক ফিক্সড ডিপ’জিট আঁচনিৰ অংশ বুলি ক’ব পাৰি। আৰু এই আঁচনিখনত ওপৰত উল্লেখ কৰা সকলোৱে সকলো কথা বুজি পাই বিনিয়োগ কৰিব পাৰে। এই বিষয়ে আপোনাৰ মতামত তলত কমেন্ট কৰক।

3 thoughts on “ষ্টেট বেংকৰ নতুন সঞ্চয়পত্ৰ, মাত্ৰ ১১১১ দিন টকা বিনিয়োগ কৰি ৰজাৰ দৰে জীয়াই থাকিব।”

Leave a Comment