টোপনি ক্ষতি হ’লে কিছুমান ভয়ংকৰ ৰোগে শৰীৰত বাহ সাজে, জানি সাৱধান হওক

Join Telegram

প্ৰতিজন মানুহক টোপনিৰ অতি প্ৰয়োজন। এনে ক্ষেত্ৰত টোপনিৰ সময়ত শৰীৰে নিজস্ব জৰুৰী কাম কৰে। এনে অৱস্থাত আপুনি হয়তো শুই আছে, কিন্তু শৰীৰটো পৰিপাটি হৈ আছে। টোপনিত নিজকে সুস্থ কৰে। টোপনিৰ সময়ত মনটোৱে নিজৰ ধৰণে কাম কৰে বুলিও পৰ্যবেক্ষণ কৰা হৈছে। আচলতে টোপনিত মনটোৱে অৱস্থাৰ অদ্ভুত চিন্তাবোৰ কাঢ়ি লৈ ​​যায়। গতিকে প্ৰতিজন মানুহে বিষয়টোৰ প্ৰতি সাৱধান হ’ব লাগিব। Some terrible diseases can nest in the body when you lose sleep, so be careful

তেতিয়াও মানুহে সঠিক সময়ত শুব নিবিচাৰে। আনকি বহু লোকে সঠিক সময় নোপোৱালৈকে টোপনি নাহে। এই টোপনিৰ অভাৱেই হয়তো আমাৰ আধুনিক জীৱনৰ আঁৰৰ কাৰণ। গতিকে প্ৰতিজন মানুহেই এই বিষয়টোৰ ওপৰত চিন্তা কৰিব লাগিব। এই ক্ষেত্ৰত দেখা গৈছে যে ৰাতি মোবাইল ব্যৱহাৰ কৰিলে ৫ ঘন্টা টোপনি ক্ষতি হয়। তদুপৰি বহুতৰে ৰাতি দেৰিকৈ শুই থকাৰ প্ৰৱণতা থাকে। গতিকে এইবোৰ কথাত সকলোৱে সাৱধান হ’ব লাগিব। তেনেহলে আহক জানো টোপনি কম হ’লে আমাৰ শৰীৰৰ কি কি ক্ষতি হয় –

১. পেশীবোৰত টান, এনে অৱস্থাত টোপনিৰ সময়ত শৰীৰে নিজে সুস্থ হৈ উঠে। এইবাৰ গোটেই দিনটোৰ মানসিক চাপৰ পিছত পেশীবোৰ অতি শক্তিশালী হৈ পৰে। টোপনিৰ জৰিয়তে শৰীৰে নিজকে সুস্থ কৰে। এনে অৱস্থাত যদি টোপনি নাযায় তেন্তে কোনো কাম সঠিকভাৱে কৰা নহয়। ফলত সমস্যাটো কেইবাবাৰো দেখা যায়। গতিকে সাৱধান হওক।

২. খেলিমেলি, আচলতে গোটেই দিনটো আমাৰ মগজুত বহুতো তথ্য সোমাই যায়। এইবাৰ মগজুৱে সেই তথ্যৰ কিছু অংশ টোপনিতে যত্ন লয়। আৰু কিছুমান তথ্য বাহিৰলৈ পেলাই দিয়ে। টোপনি নাহিলে এই কাম সঠিকভাৱে কৰা নহয়। তাৰ পিছত পিছদিনা বিভ্ৰান্তিৰ সৃষ্টি হয়।

৩. বিৰক্তিকৰ, টোপনি ঠিক নহ’লে প্ৰায়ে দেখা যায় যে ব্যক্তিজনৰ মেজাজ ঠিক নাথাকে। এই কাৰণেই ইহঁত খিংখিঙীয়া। সমস্যাত ভোগে।

আৰু পঢ়ক-

৪. ওজন বৃদ্ধি, বিভিন্ন গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে কম টোপনি হ’লে শৰীৰত মেটাবলিজম লেহেমীয়া হয়। ফলত ওজন বৃদ্ধি হোৱাটো স্বাভাৱিক। নিয়মীয়াকৈ পৰ্যাপ্ত পৰিমাণে টোপনি নোপোৱাৰ ফলত ডায়েবেটিছ ৰোগ হয় বুলিও অধ্যয়নত প্ৰমাণিত হৈছে, লগতে বহুতো সমস্যা হ’ব পাৰে।

1 thought on “টোপনি ক্ষতি হ’লে কিছুমান ভয়ংকৰ ৰোগে শৰীৰত বাহ সাজে, জানি সাৱধান হওক”

Leave a Comment