শিৱলিংগ আৰু জ্যোৰ্তিলিংগৰ মাজৰ পাৰ্থক্য কি ? জানো আহক

আপোনালোক সকলোৱে নিশ্চয় জ্যোৰ্তিলিংগ আৰু শিৱলিংগৰ কথা শুনিছে। মহাশিৱ ৰাত্ৰিৰ দিনা শিৱলিংগত গাখীৰ, পানী, ফলমূল আদি অৰ্পণ কৰা হয়। জ্যোৰ্তিলিংগৰ পূজা কৰিলে নৱীকৰণযোগ্য গুণ লাভ হয়। বহুতে জ্যোৰ্তিলিংগ আৰু শিৱলিংগ দুয়োটা একে বুলি ভাবে, কিন্তু সেয়া নহয়, এই দুটাৰ মাজত বহুত পাৰ্থক্য আছে। আহকচোন জানো এই দুয়োটা মাজত পাৰ্থক্য কি ?

জ্যোৰ্তিলিংগ মানে দৰাচলতে কি ?

শিৱপুৰাণৰ এটা কিংবদন্তি অনুসৰি ভগৱান ব্ৰহ্মা আৰু ভগৱান বিষ্ণুৰ মাজত বিবাদ হৈছিল যে দুয়োৰে ভিতৰত কোন ডাঙৰ। এই যুঁজৰ সমাধান বিচাৰিবলৈ ভগৱান শিৱই এটা ডাঙৰ পোহৰৰ স্তম্ভৰ ৰূপত আৱিৰ্ভাৱ হৈছিল, যাৰ পোহৰ তেওঁলোকে সহ্য কৰিব নোৱাৰিলে আৰু তাৰ পাছত তেওঁলোকৰ বিভ্ৰান্তি শেষ হ’ল। এই জ্যোতি স্তম্ভটোক জ্যোৰ্তিলিংগ বোলা হয়। লিংগ মানে প্ৰতীক, সেইবাবেই জ্যোৰ্তিলিংগ পোহৰৰ ৰূপত ঈশ্বৰৰ প্ৰকাশ আৰু বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ সৃষ্টিৰ প্ৰতীক।

জ্যোৰ্তিলিংগ আৰু শিৱলিঙৰ মাজত পাৰ্থক্য

জ্যোৰ্তিলিংগ সদায় নিজাববীয়াকৈ আৱিৰ্ভাৱ হয়, কিন্তু শিৱলিংগ মানৱসৃষ্ট আৰু স্বনিৰ্মিত দুয়োটা হ’ব পাৰে। হিন্দু ধৰ্মত মুঠ ১২টা জ্যোৰ্তিলিংগ আছে। আজি য’তেই জ্যোৰ্তিলিংগ স্থাপন হৈছিল তাতেই সোমেশ্বৰ বা শ্ৰীশৈলাম মল্লিকাৰ্জুন, মহাকালেশ্বৰ, ওমকাৰেশ্বৰ, কেদাৰেশ্বৰ, ভীমাশংকৰ, বিশ্বেশ্বৰ, ত্ৰিম্বকেশ্বৰ, বৈদ্যনাথ মহাদেৱ, নাগেশ্বৰ মহাদেৱ, ৰামেশ্বৰম, ঘুষ্মেশ্বৰ আদি মন্দিৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। সোমনাথক প্ৰথম জ্যোতিৰ্লিংগ বুলি গণ্য কৰা হয় যিটো গুজৰাটত অৱস্থিত।

বিঃদ্ৰঃ উক্ত লেখা ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।

Leave a Comment