ৰাতি কুকুৰে কান্দে কিয় ? কাৰণ জানি আচৰিত হ’ব !

Why does a dog cry at night? You will be surprised to know the reason, মাজনিশা কুকুৰটোৱে চিঞৰি উঠে ! যেন কুকুৰটোৱে কান্দিছে ! সঁচাকৈয়ে বেয়া কিবা এটা হ’ল ! বহুতে বিশ্বাস কৰে যে কুকুৰৰ কান্দোন বেয়া ! বহুতে মাজনিশা কুকুৰৰ কান্দোন কাৰোবাৰ মৃত্যুৰ লক্ষণ বুলি বিশ্বাস কৰে !

মানুহে বিশ্বাস কৰে যে কুকুৰে অশৰীৰী আত্মা দেখিব পাৰে, আৰু ৰাতি ভূত দেখিলে কান্দিব পাৰে ! কিন্তু এই যুক্তিবোৰৰ কোনো বৈজ্ঞানিক ভিত্তি নাই। অন্ধবিশ্বাস মাথো ; বিজ্ঞানে অন্য কথা কয় ! মাজনিশা কুকুৰে কিয় কান্দে ? বৈজ্ঞানিক ব্যাখ্যা জানি লওক–

মানুহৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিবলৈ ৰাতি কুকুৰে কান্দি উঠে। অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে যেতিয়া কুকুৰে নিজৰ পুৰণি অঞ্চল এৰি নতুন অঞ্চললৈ আহে তেতিয়া সিহঁত দুখী হয় আৰু সেই দুখৰ বাবেই কুকুৰে ৰাতি কান্দে। মানৱ পৰিয়ালৰ পৰা বহুবাৰ বিচ্ছিন্ন হৈ থকাৰ পাবেও মাজনিশা কুকুৰে কান্দে।

কোনো দুৰ্ঘটনাত আঘাতপ্ৰাপ্ত হ’লে বা অসুস্থ হ’লে কুকুৰে ৰাতি কান্দে। লগতে কুকুৰে আন অঞ্চলৰ পৰা আহিলেও আন কুকুৰক সতৰ্ক কৰি দিবলৈ কান্দে। অস্বাভাৱিক কিবা এটা দেখি কুকুৰে চিঞৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে, যিটো কান্দোনৰ দৰে শুনা যায়।

কুকুৰেও ভয় কৰে। বয়সৰ লগে লগে সেই ভয় বাঢ়ি যায়। নিৰাপত্তাহীনতাৰ ভয়ৰ বাবেই কেতিয়াবা মাজনিশা কুকুৰে কান্দি উঠে। কুকুৰেও সংগীৰ অভাৱ বা সংগীৰ মৃত্যুৰ বাবে কান্দে।

জ্যোতিষ শাস্ত্ৰৰ মতে কুকুৰে কান্দি উঠে যেতিয়া তেওঁলোকে নিজৰ চাৰিওফালে অশৰীৰী আত্মাৰ উপস্থিতি অনুভৱ কৰে, যিটো সাধাৰণ মানুহে দেখা বা অনুভৱ কৰিব নোৱাৰে। সেইবাবেই কুকুৰে কান্দিলে মানুহে খেদি পঠিয়াবলৈ চেষ্টা কৰে।

কিন্তু বিজ্ঞানে বেলেগ কথা কয়- বিজ্ঞানীসকলৰ মতে কুকুৰে ৰাতি কান্দিব নোৱাৰে, সেয়া তেওঁলোকৰ আহ্বান। ৰাতি এনেকৈ মাত দি দুৰত থকা সংগীসকলক এটা বাৰ্তা দিবলৈ চেষ্টা কৰে।

বিঃদ্ৰঃ উক্ত লেখা ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।

1 thought on “ৰাতি কুকুৰে কান্দে কিয় ? কাৰণ জানি আচৰিত হ’ব !”

Leave a Comment