৩০ টকাত বনোৱা সামগ্ৰী ২৫০ টকাত বিক্ৰী কৰক !

( Business Idea In Assamese )আমি যেতিয়া প্ৰথম ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰোঁ তেতিয়া আমি দেখিবলৈ পাওঁ যে ব্যৱসায়টো কিমান কম মূলধনেৰে আৰম্ভ কৰিব পাৰি । ইয়াক মূলত সেই কাৰণে কৰা হয় যাতে কোনো কাৰণত লোকচান হ’লে বৃহৎ লোকচানৰ সন্মুখীন নহয় । আজিৰ বিশেষ প্ৰতিবেদনত আমি আপোনালোকৰ লগত এটা অতি কম খৰচী লাভজনক ব্যৱসায়িক ধাৰণা শ্বেয়াৰ কৰিম ।

এইটো আলুৰ চিপচ বনোৱাৰ ব্যৱসায় । কোনে আলু চিপচ খাবলৈ ভাল নাপায়, আলুৰ চিপচ বহুত জনপ্ৰিয় । যিহেতু বৰ্তমান বজাৰত এই প্ৰডাক্টৰ চাহিদা বহুত বেছি, গতিকে বহুতে এই কাম আৰম্ভ কৰেছে. কিন্তু কম খৰচতে নিজা ঘৰতে সহজেই এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰিব । আপোনাৰ বাজেট বেছি হ’লে শূন্যৰ পৰা বৃহৎ পৰিসৰত এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰি ।

আলুৰ চিপচ নিৰ্মাণৰ বাবে বহুত কেঁচামাল বা মেচিনৰ প্ৰয়োজন নহয় গতিকে সৰু ঠাইত এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰি । আপুনি সৰু দোকানৰ পৰা বা ঘৰৰ যিকোনো খালী অংশৰ পৰা আৰম্ভ কৰিব পাৰে । কিন্তু প্ৰয়োজন হোৱা আনুমানিক স্থান ২০০ বৰ্গমিটাৰ ।

মেচিনৰ স্থান আৰু কেঁচামালৰ বাবে এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ আপোনাৰ ৩০ হাজাৰৰ পৰা ৩৫ হাজাৰ টকা খৰচ হ’ব পাৰে । কিন্তু হিচাপ অনুসৰি ক’ব পাৰি যে আপুনি যি উৎপাদন কৰিব তাতকৈ উপাৰ্জন বহু বেছি হ’ব । সাধাৰণতে আলুৰ চিপছ বনোৱাৰ বাবে দুবিধ মেচিন ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি, স্লেচিং মেচিন (অতি বৃহৎ পৰিসৰত ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ বাবে) আৰু হেণ্ড স্লাইচাৰ মেচিন (সৰু পৰিসৰত ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ বাবে)

এতিয়া মেচিনটোৰ দামৰ বিষয়ে জানো আহক । যদি আটাইতকৈ সৰু মেচিনটোৰ কথা কওঁ, তেন্তে সেই মেচিনটোৰ দাম ৩৫০০০ৰ পৰা ৪০০০০০ টকা । আপুনি ইচ্ছা কৰিলে অধিক দামী মেচিন ক্ৰয় কৰিব পাৰে । যদি আপুনি এই ব্যৱসায়ত বেছিভাগ কাম নিজেই কৰে তেন্তে আপুনি মাত্ৰ ১০০০০ৰ পৰা ২০০০০ টকাৰে এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে । কিন্তু যদি আপুনি এই ব্যৱসায়টো বৃহৎ পৰিসৰত কৰিব বিচাৰে তেন্তে ইয়াৰ বাবে এটা ডাঙৰ ঠাইৰ প্ৰয়োজন, লগতে এটা ভাল মানৰ মেচিন ।

এইবাৰ আপুনি আপোনাৰ চিপছৰ মানদণ্ডৰ প্ৰতি বিশেষ গুৰুত্ব দিব লাগিব । অৱশ্যেই তাৰ বাবে আপুনি শ্ৰমিক নিয়োগ কৰাটো ভাল বা নিজেই আলুৰ চিপছ বনোৱাত অংশগ্ৰহণ কৰাটো ভাল । আপুনি ইচ্ছা কৰিলে এই আলুৰ চিপছ অফলাইন আৰু অনলাইন দুয়োটাতে বিক্ৰী কৰিব পাৰে । আজিকালি অনলাইন পদ্ধতি মানুহৰ মাজত খুবেই জনপ্ৰিয় গতিকে কোনো সমস্যা নাথাকিব যদি বিচাৰে আপুনি Amazon, Flipkart ৰ দৰে প্লেটফৰ্মত আপোনাৰ সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰিব পাৰে ।

Leave a Comment