মাছ ধৰা জালত উঠি আহিল সোণৰ মূর্তি ! ক’ত এই ঘটনা ?

( Golden statue climbed in fishing nets! Where is this incident ) ভগৱান নিজেই পৃথিৱীৰ পৰা উত্থান ঘটিল ! শেহতীয়াকৈ কুচ বেহাৰৰ শীতলাকুছি অঞ্চলৰ ভাভেৰ হাট শিৱ মন্দিৰৰ ওচৰৰ খুটামাৰা নদীত মাছ ধৰাৰ সময়ত একাংশ লোকে এজন গোপাল ঠাকুৰক উদ্ধাৰ কৰে। তেতিয়াৰ পৰা ক’ব পাৰি যে স্থানীয় অঞ্চলত ব্যাপক হুলস্থুল হৈছে। চৰকাৰী সংবাদ মাধ্যমৰ খবৰ অনুসৰি, জানিব পৰা মতে, “আজি দুপৰীয়া প্ৰায় দুই মান বজাত আকোনৰ হাট শিৱ মন্দিৰৰ ওচৰৰ নৈত মাছ ধৰিবলৈ গৈছিল একাংশ লোক।

মাছ ধৰি থাকোতে ভুলবশতঃ নৈৰ পৰা গোপাল ঠাকুৰৰ সৰু মূৰ্তি এটা উদ্ধাৰ কৰে”। এই প্ৰেক্ষাপটত স্থানীয় ৰাইজে বিভিন্ন মতামত ব্যক্ত কৰিছে। এটা বিশদ প্ৰতিবেদন জানো আহক। গোপাল ঠাকুৰৰ প্ৰতিমূৰ্তি উদ্ধাৰৰ পিছত স্থানীয় বাসিন্দা ৰফিকুল ৰহমানে কয় যে, “এই নদীত মাজে মাজে বহু লোক মাছ ধৰিবলৈ যায়।” অৱশ্যে এনে ঘটনা পূর্বে কেতিয়াও সংঘটিত হোৱা নাই ৷ আজি একাংশ লোক এই নৈত মাছ ধৰিবলৈ গৈছিল ৷

হঠাতে তেওঁলোকে নদীৰ পৰা এটা সৰু গোপাল ঠাকুৰৰ মূৰ্তি পায়। তাৰ পিছত ঘটনাৰ খবৰ বিয়পি পৰাৰ লগে লগে শিতালকুছি থানাৰ আৰক্ষী আহি গোপাল ঠাকুৰৰ মূৰ্তিটো কাঢ়ি লৈ ​​গ’ল”। কিন্তু এই ঘটনাটো জন্মাষ্টমীৰ লগে লগে সংঘটিত হৈছে, আৰু স্থানীয় অঞ্চলটোৰ লোকসকলৰ মাজত বহু প্ৰশ্ন উত্থাপন হৈছে। প্ৰসংগক্ৰমে শিতালকুছি অঞ্চলৰ গাডো পটাৰ বাসিন্দা মহম্মদ আলী মিঞাই মাছ ধৰি থকাৰ সময়ত গোপাল ঠাকুৰৰ প্ৰতিমূৰ্তিটো উদ্ধাৰ কৰে।

মূৰ্তিটো উদ্ধাৰ কৰাৰ পিছত সকলোকে খবৰ দিয়ে। মহম্মদ আলী মিঞাক এই বিষয়ে সোধাত তেওঁ ক’লে, “আজি দুপৰীয়া খুটামাৰা নৈত মাছ ধৰিবলৈ গৈছিল একাংশই।” মাছ ধৰি থাকোতে ভুলবশতঃ এই মূৰ্তিটো পাইছিল”। স্থানীয় ৰাইজৰ মাজত এই খবৰ বিয়পি পৰাৰ লগে লগে আৰম্ভ হ’ল হুলস্থুল। বহু লোকে এই মূৰ্তিটো চাবলৈ খৰখেদা কৰিলে। কিছু সময় পিছত শিতালাকুছি থানাৰ আৰক্ষী আহি মূৰ্তিটো উদ্ধাৰ কৰি গুচি গ’ল ।

এই সন্দৰ্ভত স্থানীয় আৰক্ষী থানাৰ সৈতে যোগাযোগ কৰাত কৰ্তৃপক্ষই জনোৱা মতে, “ভাভেৰ হাট অঞ্চলৰ শিৱ মন্দিৰৰ কাষতে থকা খুটামাৰা নৈৰ পৰা এই মূৰ্তিটো উদ্ধাৰ কৰা হৈছে।” মাছ ধৰি থকাৰ সময়তে স্থানীয় একাংশ লোকে উদ্ধাৰ কৰে এই মূৰ্তিটো। তথ্য পোৱাৰ লগে লগে শিতালকুছি থানাৰ আৰক্ষীয়ে গৈ তাৰ পৰা মূৰ্তিটো আনিলে”। হয়তো তেওঁলোকে ভাবে যে প্ৰতিমূৰ্তিটো ওচৰৰ কোনোবা মন্দিৰৰ। তদুপৰি এই মূৰ্তিটো যে সোণৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হৈছে, সেই সন্দৰ্ভত বহুতৰে বিভিন্ন প্ৰশ্ন উত্থাপন হৈছে।

Leave a Comment