কাপ প্লেট বনোৱা ব্যৱসায়ত মাহে ৮ৰ পৰা ১০ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰক

(Earn Rs. 8 to 10 lakh per month in cup and plate making business ) সময়ৰ লগে লগে প্ৰবাহৰ সপক্ষে ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব নোৱাৰিলে, ই পিছত যথেষ্ট কষ্টকৰ কাম হৈ পৰে সেই ব্যৱসায়ত সফলতা লাভ কৰা। বিশ্বব্যাপী covid-19 ভাইৰাছৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ এই সময়ত অধিকাংশ লোক স্বাস্থ্য সচেতন হৈ পৰিছে। আৰু তেওঁলোকৰ খাদ্য সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰি আপুনি এজন সফল উদ্যোগী হ’ব পাৰে।

চহৰৰ পৰা গাঁওলৈ অধিকাংশ লোকে স্বাস্থ্য সচেতন হৈ পৰিছে আৰু খাদ্য গ্ৰহণত একেটা বাচন-বৰ্তন এবাৰতকৈ অধিক ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ অনিচ্ছুক হৈ পৰিছে। ফলত এককালীন ডিচপ’জেবল প্লেট, কাপ, চাহ-কফি লোৱাৰ বাবে গিলাচ, জুচ ড্ৰিংকছ আৰু ফাষ্ট ফুড, ব্ৰেকফাষ্টকে ধৰি লঘু আহাৰ তৈয়াৰ কৰাৰ ব্যৱসায়ৰ বাবে এক সুযোগ সৃষ্টি হৈছে।

এই ব্যৱসায়ৰ সামগ্ৰিক বজাৰখন যি আছিল তাৰ তুলনাত কেইবাগুণো বৃদ্ধি পাইছে। আনকি কিছুমান ঠাইত সামগ্ৰীৰ নাটনি হৈছে। একে সময়তে দামও বৃদ্ধি পাইছে, লাভৰ পৰিমাণো বৃদ্ধি পাইছে। আৰু আপুনি এই সুযোগ গ্ৰহণ কৰিবলৈ সাজু হৈছে। গতিকে আপুনি কেনেকৈ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে জানো আহক –

প্ৰথমে আপোনাৰ ব্যৱসায় স্থাপন কৰিবলৈ স্থান নিৰ্ধাৰণ কৰক। প্ৰয়োজনীয় আন্তঃগাঁথনি সৃষ্টি কৰা। লগতে কেঁচামাল আৰু সমাপ্ত সামগ্ৰী সংৰক্ষণৰ বাবে পৰ্যাপ্ত গোডাউন বনাওক। ডিচপ’জেবল কাপ প্লেট গ্লাছ বনাবলৈ সাধাৰণতে দুবিধ যন্ত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এটা অটোমেটিক আৰু আনটো ছেমি অটোমেটিক।

স্বয়ংক্ৰিয় মেচিনত সাধাৰণতে কম শ্ৰমৰ প্ৰয়োজন হয়। আৰু প্ৰতি মিনিটত উৎপাদনৰ হাৰ বেছি। তেনে ক্ষেত্ৰত অৰ্ধস্বয়ংক্ৰিয় মেচিনত অলপ বেছি জনশক্তিৰ প্ৰয়োজন হ’ব। লগতে প্ৰতি মিনিটত উৎপাদনৰ হাৰও হ্ৰাস পাব। কিন্তু ছেমি অটোমেটিক মেচিন আৰু অটোমেটিক মেচিনৰ দামৰ পাৰ্থক্য সাধাৰণতে দুইৰ পৰা তিনি লাখ টকা।


আৰু পঢ়ক
>> ১২ হাজাৰ টকাৰে ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিছিল, আজি এই মহিলাগৰাকী কোটিপতি
>> ৩০ টকাত বনোৱা সামগ্ৰী ২৫০ টকাত বিক্ৰী কৰক !


এই অটোমেটিক মেচিনৰ ব্ৰেণ্ড আৰু মানদণ্ড অনুসৰি ৫ৰ পৰা ৭ লাখ টকাৰ দাম। আৰু ছেমি অটোমেটিক মেচিনৰ দাম ৩ৰ পৰা ৪ লাখ টকাৰ ভিতৰত পৰে। ঘৰুৱা প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি এনে মেচিন বনাব পাৰিলে অধিক ৰাহি কৰিব পাৰিব। নিজৰ মাটিত কাৰখানা স্থাপন কৰাটো সম্ভৱ নহ’লে ভাড়া দি থকাৰ সময়ত স্থায়ী চুক্তি কৰিব লাগিব। আৰু কাৰখানা আৰম্ভ কৰাৰ আগতে প্ৰয়োজনীয় অনুজ্ঞাপত্ৰ সংগ্ৰহ কৰিব লাগিব।

ব্যৱসায়ৰ আৰম্ভণিতে বেংক একাউণ্ট খুলিব। আৰু নিয়মীয়া বেংকিং লেনদেন সম্পূৰ্ণ কৰক। এনে কৰিলে ভৱিষ্যতে আপোনাৰ ব্যৱসায়ৰ সপক্ষে বেংকৰ ঋণ লোৱাটো সুবিধাজনক হ’ব। আপোনাৰ মাৰ্কেটিং দক্ষতাই আপোনাৰ ব্যৱসায়লৈ সমৃদ্ধি কঢ়িয়াই আনিব। গতিকে নিজেই যথেষ্ট অভিজ্ঞতা লাভ কৰক। নহ’লে বিপণন বিভাগ পৰিচালনাৰ ক্ষেত্ৰত দ্ৰুতগতিত আগবাঢ়িব লাগিব।

এনে এটা মধ্যমীয়া ফেক্টৰীৰ পৰা মাহে ৮ৰ পৰা ১০ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰা সম্ভৱ। যদিও আয়ৰ বৃদ্ধি আৰু সংকোচন আপোনাৰ পৰিচালনাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব। যদিও এই ব্যৱসায়ত এককালীন খৰচ অলপ বেছি, দীৰ্ঘম্যাদীভাৱে সফলতা লাভ কৰিব বিচাৰিলে স্থায়ী পৰিকল্পনাৰ লগতে হ্ৰস্বম্যাদী সময়মতে সিদ্ধান্ত ল’ব লাগিব।

ব্যৱসায়িক আয় বৃদ্ধিৰ লগে লগে অপ্ৰয়োজনীয়ভাৱে অতিৰিক্ত খৰচ নকৰিব। ভৱিষ্যতৰ কথা মনত ৰাখি সংস্থাটোৰ বাবে সঞ্চয় কৰক। সদায় মনত ৰাখিব যে আপোনাৰ ধৈৰ্য্য আৰু দৃঢ়তাই আপোনাক শীৰ্ষলৈ লৈ যাব পাৰে। সদায় ব্যৱসায় আৰু পৰিয়ালৰ যত্ন লওক। কাৰণ পৃথিৱীত আপোনাৰ আটাইতকৈ ওচৰৰ মানুহবোৰেই হৈছে আপোনাৰ পৰিয়ালৰ সদস্য। সকলোলৈ শুভকামনা থাকিল।

Leave a Comment