১২ হাজাৰ টকাৰে ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিছিল, আজি এই মহিলাগৰাকী কোটিপতি

( She started her business with Rs 12,000 and today she is a millionaire ) শিনিল তিলৱানী। ২০১০ চনত ভাৰতৰ মুম্বাইস্থিত নাৰ্চী মনজী ইনষ্টিটিউট অৱ মেনেজমেণ্ট ষ্টাডিজত অধ্যয়ন কৰি থাকোঁতে তেওঁ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিছিল। ভাল দৰমহা পোৱা চাকৰি এৰি পৰিয়ালৰ সিদ্ধান্তৰ বিৰুদ্ধে নিজাকৈ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰি আজি তেওঁ কোটিপতি।

আনন্দবজাৰত প্ৰকাশিত এক খবৰ অনুসৰি অভিযন্তা-এমবিএৰ পিতৃয়ে বিচাৰিছিল তেওঁৰ ছোৱালীয়ে এটা ডাঙৰ চাকৰি পাওক। মুম্বাইৰ এখন বিখ্যাত এম বি এ কলেজত জীয়েকক ভৰ্তি কৰাইছিল। কিন্তু ছোৱালীজনীৰ আন ইচ্ছা আছিল। তেওঁ আগতে বিভিন্ন ধৰণৰ ছালৰ যত্ন আৰু সৌন্দৰ্য্য যত্নৰ সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰিছিল। জীৱনত এইটো লৈ আগবাঢ়ি যাব বিচাৰিছিলো। কিন্তু তেওঁৰ ব্যৱসায়ত তেওঁৰ পিতৃ-মাতৃ আছিল এক ডাঙৰ বাধা।এমবিএ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত ২০১৫ চনত আহমেদাবাদৰ বস্ত্ৰ নিৰ্মাণকাৰী কোম্পানী অৰবিন্দ লিমিটেডত যোগদান কৰে। ভাল কামৰ পুৰস্কাৰ হিচাপে তেওঁ অতি সোনকালে পদোন্নতিও পালে।

শিনিলৰ পিতৃ-মাতৃয়ে তেওঁক লৈ বৰ গৌৰৱ কৰিছিল। কিন্তু কামত শিনিল একেবাৰেই সুখী নাছিল। সৌন্দৰ্য সামগ্ৰী বিক্ৰীৰ ব্যৱসায়ো সেই দিনবোৰত ডুব যাবলৈ ধৰিলে। শিনিলে চাকৰি এৰি ব্যৱসায়ত মনোনিৱেশ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয়। চাৰি মাহৰ খৰচ বহন কৰিব পৰাকৈ তেওঁৰ হাতত যথেষ্ট টকা আছিল। কিন্তু অভিভাৱকসকলে তেওঁৰ সিদ্ধান্ত একেবাৰেই মানি ল’ব পৰা নাছিল।


আৰু পঢ়ক
>> আপোনাৰ অঞ্চলত আৰম্ভ কৰক এই নতুন ব্যৱসায়, ভাল দামত সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰিব পাৰিব !
>> মাত্ৰ ১৫,০০০ টকাত এটা মেচিন কিনি এই পেপাৰ প্লেটৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰক।


মাক-দেউতাকৰ বিৰুদ্ধে চাকৰি এৰি শিনিলে পুৰণি বিউটি প্ৰডাক্টৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰে। প্ৰথম অৱস্থাত তেওঁৰ ব্যৱসায় ভাল হোৱা নাছিল। লাহে লাহে শিনিলৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ ফলত ব্যৱসায়টোৰ সম্প্ৰসাৰণ আৰম্ভ হ’ল। মুম্বাইৰ এটা বিখ্যাত ধনী পৰিয়ালে তেওঁৰ সামগ্ৰীৰ নমুনা ল’বলৈ আগ্ৰহী আছিল। নমুনাবোৰত অতি সুখী হৈ শিনিলৰ পৰা বহু সামগ্ৰী ক্ৰয় কৰিছিল।

ইদৰে তেওঁৰ সামগ্ৰীৰ খ্যাতি ক্ৰমান্বয়ে বিয়পি পৰিল। আৰু ১০-১২ টা এনে পৰিয়াল তেওঁৰ গ্ৰাহক হৈ পৰিল। ব্যৱসায় ভালদৰে চলি আছিল। কিন্তু শিনিলও এই ব্যৱসায়ত সুখী নাছিল। তেওঁৰ আন কিবা এটা কৰাৰ ইচ্ছা আছিল। মুম্বাই বিমানবন্দৰৰ এখন আৰ্টছ এণ্ড ক্ৰাফ্টছ দোকানে সলনি কৰিলে সৌভাগ্য। সেই দোকানখনত দোকানীজনে ৪ হাজাৰ টকাত কাঠৰ হাতী এটা বিক্ৰী কৰি আছিল।

এই একেটা হাতীকে শ্বিনিলে তেওঁৰ এজন ব্যৱসায়িক সহযোগীৰ ঘৰত দেখিছিল। মানুহজনে চেনিলৰ সামগ্ৰীৰ বাবে পেকিং বক্স বনাইছিল। তেওঁ এনে হাতীও বনাইছিল। তেওঁ আগতে প্ৰতিটো হাতীৰ পৰা মাত্ৰ ২২ টকাহে লয়। ব্যৱসায়িক বুদ্ধিমত্তাই হয়তো একেই কথা কয়। শিনিলে লগে লগে নিজৰ ব্যৱসায়ৰ পৰৱৰ্তী পদক্ষেপটো চিনি পালে। তেওঁ সেই ব্যক্তিজনৰ পৰা অৰ্ডাৰ দি এনেধৰণৰ ঘৰ সজোৱা সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। ২০১৬ চনত তেওঁ নিজৰ দোকান হাউচ অৱ আৰ্টিচেন্স খুলিলে। মাত্ৰ ১২ হাজাৰ টকাৰে আৰম্ভ হোৱা ব্যৱসায়টো এই কেইবছৰমানৰ ভিতৰতে ২ কোটি টকাৰ ব্যৱসায়ত পৰিণত হৈছে।

1 thought on “১২ হাজাৰ টকাৰে ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিছিল, আজি এই মহিলাগৰাকী কোটিপতি”

Leave a Comment