মাদাৰ টেৰেছাৰ জীৱনী | Mother Teresa Biography in Assamese

( মাদাৰ টেৰেছাৰ জীৱনী ) প্ৰিয় বন্ধুসকল, যিসকলে মাদাৰ টেৰেছা বিষয়ে জানিবলৈ এটা ভাল লেখা বিচাৰিছে, তেওঁলোকৰ বাবে আজি আমাৰ পোষ্টটো আগবঢ়ালোঁ। পোষ্টটোত মাদাৰ টেৰেছাৰ জীৱনী সম্পৰ্কে এক অতি সুন্দৰ আলোচনা কৰা হৈছে। যেতিয়াই দুৰ্ভিক্ষৰ ক’লা ছাঁ নামি আহে বা যেতিয়াই এমুঠি শস্যৰ হৃদয় বিদাৰক চিঞৰ উত্থাপন হয় – ঠিক তেতিয়াই যুগ যুগে ঈশ্বৰৰ জীৱিত মূৰ্তিবোৰ আবিৰ্ভাৱ হয়।

মাদাৰ টেৰেছাৰ জীৱনী

আচল নাম –অ্যাগনিস গঞ্জা বোজাঋিউ
পৰিচয় –মাদাৰ টেৰেছা
জন্ম –২৬ চেপ্টেম্বৰ ১৯১০
জন্মস্থান –ইউস্কুপ, আটোম্যান সাম্ৰাজ্য
মৃত্যু –৫ চেপ্টেম্বৰ ১৯৯৭
পৰিচয়ৰ কাৰণদ্য মিশনাৰিজ অফ চ্যাৰিটি

মাদাৰ টেৰেছাৰ প্ৰাথমিক জীৱন

১৯১০ চনৰ ২৬ আগষ্টত ইউগোস্লাভিয়াৰ স্কোপজেত এটা কৃষক পৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল মাদাৰ টেৰেছা ব’জাজিউৰ। জন্মসূত্ৰে আলবেনিয়ান হোৱাৰ বাবে তেওঁ খ্ৰীষ্টান ধৰ্ম আৰু সেৱাত দীক্ষিত হৈছিল, আৰু তাতেই আঠাইশ বছৰ বয়সলৈকে কটায়।

মাদাৰ টেৰেছাৰ কৰ্মজীৱন

১৯২৮ চনত তেওঁ এগৰাকী সন্ন্যাসীৰ প্ৰতিজ্ঞা গ্ৰহণ কৰি খ্ৰীষ্টান ধৰ্ম প্ৰচাৰৰ অভিযানত আয়াৰলেণ্ড হৈ তদানীন্তন ব্ৰিটিছ উপনিবেশ ভাৰতলৈ আহে। ভাৰতলৈ অহাৰ পিছত দাৰ্জিলিঙত স্কুল শিক্ষয়িত্ৰী হিচাপে কৰ্মজীৱন আৰম্ভ কৰে, তাৰ পিছত কলকাতাৰ এন্টালিস্থিত ছেইণ্ট মেৰী হাইস্কুলত ভূগোল শিক্ষয়িত্ৰী হিচাপে কাম কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু পিছলৈ স্কুলত যোগদান কৰে। ১৯৪৭ চনত ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ প্ৰাকক্ষণত তেওঁ ভাৰতীয় নাগৰিকত্ব লাভ কৰিছিল।

পঞ্চাশৰ দশকৰ মাজভাগত ইয়াত থকাৰ সময়ত হিন্দু-মুছলমান দাঙ্গাই অবৰ্ণনীয় দুখ আৰু মৃত্যুৰ শোভাযাত্ৰাত চহৰখনৰ ওপৰত নামি আহিছিল যিটো মাদাৰ টেৰেছাই গভীৰ ক্ষতি বুলি অনুভৱ কৰিছিল। পিছলৈ তেওঁ ১৯৪৮ চনত লৰেটোৰ অভ্যাস এৰি দৰিদ্ৰতাত সুসমাচাৰ প্ৰচাৰ আৰম্ভ কৰে। ১৯৫০ চনত তেওঁ ভেটিকানৰ পৰা ‘ডাইচেছন মিছনেৰী এছ’চিয়েশ্যন’ গঠনৰ অনুমতি লাভ কৰে। কলকাতাৰ মোতিঝিল বস্তিৰ দুৰ্দশাগ্ৰস্ত আৰু দুৰ্দশাগ্ৰস্ত জনসাধাৰণক দেখি এই সন্থাই পৰৱৰ্তী সময়ত ‘মিছনৰীছ অৱ চেৰিটি’ ৰূপে আত্মপ্ৰকাশ কৰি ১৯৫২ চনত কলকাতাৰ কালিঘাটৰ এটা পৰিত্যক্ত হিন্দু মন্দিৰক ‘মৃত্যুৰ বাবে কালিঘাট হোম’লৈ ৰূপান্তৰিত কৰি আশ্ৰয় আৰু চিকিৎসা প্ৰদান কৰে।

এই সময়তে মাদাৰ টেৰেছাই কুষ্ঠৰোগীৰ সেৱাৰ বাবে তিতাগড়ত এটা আশ্ৰম স্থাপন কৰিছিল, যাৰ নাম ৰাখিছিল ‘শান্তি নগৰ’। মিছনেৰীজ অৱ চেৰিটিৰ উদ্যোগত তেওঁ দুৰ্গম অঞ্চলত কুষ্ঠৰোগ চিকিৎসা কেন্দ্ৰও স্থাপন কৰিছিল। লগতে অনাথ শিশুৰ যত্ন লৈছিল আৰু ১৯৫৫ চনত তেওঁলোকক ৰখাৰ বাবে ‘নিৰ্মল শিশু ভৱন’ স্থাপন কৰিছিল যিয়ে গৃহহীন শিশুসকলৰ বাবে এক প্ৰকাৰৰ স্বৰ্গ কঢ়িয়াই আনিছিল।

পুৰস্কাৰ

কোৱা বাহুল্য যে মাদাৰ টেৰেছাৰ খ্যাতি কেৱল ভাৰততে সীমাবদ্ধ নাছিল বৰঞ্চ সমগ্ৰ বিশ্বতে বিয়পি পৰিছিল। ১৯৭৯ চনত তেওঁ ধৰ্ম সেৱাৰ বাবে ভাৰতৰ প্ৰথমগৰাকী মহিলা হিচাপে ‘নবেল শান্তি বঁটা’ লাভ কৰে আৰু ১৯৮০ চনত ভাৰতৰ সৰ্বোচ্চ অসামৰিক বঁটা ভাৰত ৰত্ন প্ৰদান কৰে। নোবেল আৰু ভাৰত ৰত্ন বঁটাৰ উপৰিও ১৯৬২ চনত ‘পদ্মশ্ৰী বঁটা’, ১৯৭২ চনত ‘নেহৰু বঁটা’, ১৯৭৮ চনত ‘বলজান বঁটা’ আৰু ১৯৮৫ চনত ‘প্ৰেচিডেন্সিয়েল অৱ ফ্ৰিডম’ লাভ কৰিছিল। লগতে বিশ্ব ভাৰতীৰ ‘দেশিকতম উপাধি’ আৰু ভেটিকান চিটিৰ ২৩ সংখ্যক পোপ জন বঁটাও লাভ কৰে।

মাদাৰ টেৰেছাৰ মৃত্যু

নিস্বাৰ্থ সেৱা আৰু অক্লান্ত প্ৰচেষ্টাৰ পিছতো তেওঁৰ বৃদ্ধ বয়স একেবাৰেই সুখদায়ক নাছিল। ১৯৮৩ চনত পোপ জন পল দ্বিতীয়ক সাক্ষাৎ কৰিবলৈ ৰোম ভ্ৰমণলৈ যোৱাৰ সময়ত মাদাৰ টেৰেছা প্ৰথম হাৰ্ট এটেকত আক্ৰান্ত হয়। ১৯৮৯ চনত পুনৰ হাৰ্ট এটেকৰ পিছত তেওঁৰ শৰীৰত এটা কৃত্ৰিম প্ৰেচাৰ মেকাৰ স্থাপন কৰা হয়। ১৯৯১ চনত মেক্সিকোত থকাৰ সময়ত নিউমোনিয়াৰ বাবে হৃদযন্ত্ৰৰ অৱস্থা অধিক বেয়া হৈ পৰে। এই পৰিস্থিতিত তেওঁ মিছনেৰীজ অৱ চেৰিটিৰ মুৰব্বী হিচাপে পদত্যাগ কৰাৰ প্ৰস্তাৱ আগবঢ়ায়। ১৯৯৭ চনৰ ১৩ মাৰ্চত তেওঁ মিছনেৰীজ অৱ চেৰিটিৰ মুৰব্বী হিচাপে পদত্যাগ কৰে। ১৯৯৭ চনৰ ৫ ছেপ্টেম্বৰত হাৰ্ট এটেকত আক্ৰান্ত হৈ মৃত্যু হয়।


মাদাৰ টেৰেছাৰ বাণী

কেৱল সেৱা নকৰিব,
মানুহক আপোনাৰ হৃদয় দিয়কহৃদয়হীন সেৱা নহয়,
তেওঁলোকে আপোনাৰ হৃদয়ৰ স্পৰ্শ বিচাৰে।


মাদাৰ টেৰেছাৰ জন্ম

২৬ চেপ্টেম্বৰ ১৯১০

মাদাৰ টেৰেছাৰ মৃত্যু

৫ চেপ্টেম্বৰ ১৯৯৭

মাদাৰ টেৰেছাৰ আচল নাম

অ্যাগনিস গঞ্জা বোজাঋিউ

Leave a Comment