মাত্ৰ ১৫,০০০ টকাত এটা মেচিন কিনি এই পেপাৰ প্লেটৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰক।

( Buy a machine for only Rs. 15,000 and start this paper plate business ) বৰ্তমান বহুতে চৰকাৰী বা ব্যক্তিগত চাকৰিতকৈ ব্যৱসায়ৰ ফালেহে ঢাল খাইছে। কিন্তু ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ সময়ত প্ৰথম প্ৰশ্নটো হ’ল কেনেধৰণৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব লাগে যাৰ ফলত কোনো ধৰণৰ আৰ্থিক লোকচান নহ’ব আৰু অতি কম সময়ৰ ভিতৰতে লাভজনক হ’ব পাৰে ! আজিৰ বিশেষ প্ৰতিবেদনত আমি নতুন ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব বিচৰা সকলৰ বাবে বিশেষ কিবা এটা আলোচনা কৰিবলৈ ওলাইছো-

কৰ’না সংকটৰ পিছৰে পৰা সাধাৰণ মানুহৰ মাজত কাগজৰ কাপ বা কাগজৰ প্লেট অতি জনপ্ৰিয় হৈ পৰিছে। কিন্তু বহুতে আজিকালি সাধাৰণ ব্যঞ্জন ব্যৱহাৰ কৰিব নিবিচাৰে। বিশেষকৈ ৰেষ্টুৰেণ্ট বা সৰু সৰু অনুষ্ঠানৰ ক্ষেত্ৰত এই সকলোবোৰ বস্তুৰ চাহিদা অতি বেছি। আজি আমি আলোচনা কৰিম ব্যৱসায়টো হ’ল কাগজৰ প্লেটৰ ব্যৱসায়।

আমি সকলোৱে জানো যে বিভিন্ন অনুষ্ঠানৰ পৰা বিয়ালৈকে সকলোতে খাদ্য পৰিবেশনৰ বাবে কাগজৰ প্লেট ব্যৱহাৰ কৰা হয়। যিবোৰ অনুষ্ঠানত বৃহৎ সংখ্যক অতিথি থাকে কিন্তু সাধাৰণতে থানাৰ সহায়ত সেৱা আগবঢ়োৱাটো কেতিয়াও সম্ভৱ নহয়। গতিকে বজাৰত কাগজৰ প্লেটৰ চাহিদা বুজিব পাৰিব। গতিকে পলম নকৰি জানি লওঁ কেনেকৈ আপুনি এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে।

কাগজৰ প্লেট বনোৱাৰ ব্যৱসায়ত কিমান লাভ হয় ?

যিকোনো ব্যৱসায়ৰ আৰম্ভণিতে আমাৰ মনত এটা প্ৰশ্ন আহে যে এই ব্যৱসায়ৰ পৰা আমি কিমান টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰো। কাগজৰ প্লেট বনোৱা ব্যৱসায় এনেকুৱা এটা ব্যৱসায় যাৰ পৰা এজন আধুনিক ব্যক্তিয়ে প্ৰতিমাহে কেইবা লাখ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। কাগজৰ প্লেট বিভিন্ন আকাৰত আহে, বৰ্তমান বজাৰত ১১ বিধ কাগজৰ কাপ বিক্ৰী হয়। প্ৰতিখন প্লেটৰ ৰং আৰু কাগজৰ মানদণ্ডৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে মূল্য।

প্ৰতিখন কাগজৰ প্লেট ৮০ পইচাৰ পৰা ২ টকালৈ বিক্ৰী কৰা হয়। এই মেচিনটো মাহে ২৫ দিন চলি থাকে আৰু এই মেচিনটোৰ পৰা আপুনি প্ৰতিমাহে ৭৫ৰ পৰা ৮০ হাজাৰ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। কাৰণ আপুনি প্ৰতিদিনে 50000 টা চাকৰি সৃষ্টি কৰিব পাৰে। অৰ্থাৎ আপুনি যদি সঠিক কাম আৰু পদ্ধতি জানে তেন্তে এই ব্যৱসায়টোৱে আপোনাক ধন ঘটাত সকলো দিশতে সহায় কৰিব।

কিছুমান বিশেষ দিশ

প্ৰথমে কেইখনমান প্লেট বনাই চাব লাগিব সেইবোৰৰ বজাৰৰ চাহিদা কেনেকুৱা হয়। যদি বজাৰৰ চাহিদা ভাল হয় তেন্তে আপুনি ক্ৰমান্বয়ে পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। বৰ্তমান সময়ত যদি আপুনি মাৰ্কেটিং ভালদৰে নাজানে আৰু দোকানী সকলক আপোনাৰ সামগ্ৰীৰ বিষয়ে সঠিকভাৱে বুজাব পাৰে তেন্তে আপুনি কিছুমান কৌশল মানি চলিব লাগিব যাতে দোকানীসকলে আপোনাৰ পৰা আপোনাৰ সামগ্ৰী কিনিব, হ’ব প্ৰথমবাৰৰ বাবে ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ সময়ত আপুনি আপোনাৰ প্লেটৰ দাম আন কোম্পানীতকৈ অলপ কম কৰি ৰাখিবলৈ চেষ্টা কৰিব।

মেচিনটো ক’ত পোৱা যাব ?

বহু ঠাইত কাগজৰ প্লেট বনোৱা মেচিন কিনিব পাৰিব। কিন্তু আজিৰ বিশেষ প্ৰতিবেদনত আমি যি ঠাইৰ কথা ক’ম সেয়া নতুন দিল্লীত অৱস্থিত। জনক চিনেমাগ বাছ ষ্টেণ্ডৰ বিপৰীতে পাংখ ৰোডত অৱস্থিত এই দোকানখন। ইয়াত যোগাযোগ কৰিলে সামান্য খৰচত পেপাৰ প্লেট বনোৱা মেচিন আপোনাক ডেলিভাৰী কৰা হ’ব।

2 thoughts on “মাত্ৰ ১৫,০০০ টকাত এটা মেচিন কিনি এই পেপাৰ প্লেটৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰক।”

Leave a Comment