বিয়াৰ আগতে নিজৰ সংগীক সুধিব এই ৫ টা প্ৰশ্ন। আপুনি জানেনে কি এই প্ৰশ্ন ?

বিবাহিত জীৱনত সফলতা বহুলাংশে নিৰ্ভৰ কৰে উপযুক্ত জীৱন সংগী বাছনি কৰাৰ ওপৰত। প্ৰেম বা সম্পৰ্কৰ বাবে বিয়া কৰা – জীৱনৰ সংগী স্বামী বা পত্নী হ’বলৈ উপযুক্ত নে নহয় পৰীক্ষা কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। সেইটো কেনেকৈ কৰিব? আপোনাৰ ভৱিষ্যত জীৱন সংগীক এই ছটা প্ৰশ্ন সুধিব –

১. কিয় মোক ভাল পায় ?
এইটোৱেই আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰশ্ন আৰু এই প্ৰশ্নৰ শুদ্ধ উত্তৰ আপোনাৰ সংগীৰ পৰা কামনা কৰা হৈছে। এই প্ৰশ্নটোৰ উত্তৰ কোনোবাই যদি ‘ই love you’ সেয়ে মই তোমাক ভাল পাওঁ’ বুলি কয়, তেন্তে সেয়া বৰ গ্ৰহণযোগ্য উত্তৰ নহয়। আপোনাৰ সংগীৰ উত্তৰৰ পৰা বুজিবলৈ চেষ্টা কৰক যে তেওঁ আপোনাক সকলোৰে সৈতে ভাল পায় নে নাই। তেওঁ কেৱল আপোনাৰ সামৰ্থ্যই নহয়, আপোনাৰ অক্ষমতাকো গ্ৰহণ কৰিবলৈ সাজু হয় নে নহয় বুজি লওক।

২. তোমাৰ বাকী জীৱনটো মোৰ লগত কিয় কটাব বিচাৰিছা ?
সম্ভৱতঃ নহয়। বৰঞ্চ চাওক যে তেওঁৰ উত্তৰৰ পৰা আপোনাৰ প্ৰয়োজনীয়তা, তেওঁৰ জীৱনৰ আপোনাৰ মূল্যৰ বিষয়ে এটা ধাৰণা গঢ়ি তুলিব পাৰে নেকি। এই বিষয়ে আপোনাৰ সংগীৰ মনতো এটা স্পষ্ট ধাৰণা গঢ়ি তোলাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

৩. প্ৰেমক জীয়াই ৰাখিবলৈ বিয়াৰ পিছত কি কৰিব ?
প্ৰশ্নটো মূৰ্খৰ কাম যেন লাগিব পাৰে। কাৰণ পৰিস্থিতি অনুযায়ী প্ৰয়োজন সলনি হয়। কিন্তু যদি আপোনাৰ সংগীয়ে এই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দিবলৈ কুণ্ঠাবোধ কৰে, বা কয় যে “সেয়া ভৱিষ্যতে দেখা যাব”, তেন্তে আপুনি বুজিব লাগিব যে তেওঁ আপোনাৰ সম্পৰ্কৰ ভৱিষ্যতৰ বিষয়ে একেবাৰেই চিন্তা কৰা নাই। সেইটো বৰ ভাল লক্ষণ নহয়।


আৰু পঢ়ল
>> এনে লোক বাৰে বাৰে নিৰ্যাতনৰ বলি হয় !
>> ৫টা ভুলৰ বাবে সংসাৰত অশান্তিৰ সৃষ্টি হয় !


৪. মোৰ দুখ-কষ্টৰ ভাগ ল’বলৈ সাজু নেকি ?
জীৱনে সদায় এটা সৰলৰেখা অনুসৰণ নকৰে। জীৱনত উত্থান-পতন আহিব। তেনে ক্ষেত্ৰত বিয়াৰ আগতে জানিবলগীয়া আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ’ল আপুনি বিয়া কৰাবলৈ লোৱা ব্যক্তিজন আপোনাৰ দুখ-কষ্টৰ ভাগ ল’বলৈ সাজু হৈছে নে নাই। যদি তোমাৰ জীৱনৰ অন্ধকাৰ সময়ত সি তোমাৰ বেদনা ভাগ কৰিব নোৱাৰে, তেন্তে সি তোমাৰ বাবে উপযুক্ত নহয়।

৫. মোৰ বাবে জীৱনত আপোচ কৰিবলৈ সাজু নেকি ?
বিয়া হৈছে আপোচৰ গোট মাথোঁ। বিয়াৰ আগতে জানি লওক যে আপোনাৰ সংগীয়ে সেইবোৰ কৰিবলৈ সাজু হৈছে নে নাই। বিয়াৰ পিছত যদি আপোনাৰ প্ৰেম আৰু তেওঁৰ নিজৰ জীৱনৰ মাজত সংঘাত হয় তেন্তে বিয়াৰ আগতে তেওঁ কোনটোক অগ্ৰাধিকাৰ দিব সেইটো বুজিবলৈ চেষ্টা কৰক।

2 thoughts on “বিয়াৰ আগতে নিজৰ সংগীক সুধিব এই ৫ টা প্ৰশ্ন। আপুনি জানেনে কি এই প্ৰশ্ন ?”

Leave a Comment