৫টা ভুলৰ বাবে সংসাৰত অশান্তিৰ সৃষ্টি হয় !

আজি মই এনে প্ৰায় ৫ টা ভুলৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিম যিবোৰে সাধাৰণতে এই সৰু সৰু ভুলৰ বাবেসংসাৰত বিশৃংখলতাৰ সৃষ্টি হয় –

১) সন্দেহ কৰা,
স্বামীয়ে পত্নীৰ বিৰুদ্ধে অভিযোগ নকৰিব আৰু কোনো ধৰণৰ উপযুক্ত প্ৰমাণ অবিহনে পত্নীয়ে কোনো ধৰণে স্বামীক সন্দেহ নকৰিব। উপযুক্ত প্ৰমাণ অবিহনে ইজনে সিজনক সন্দেহ কৰিলে অসুবিধাৰ সৃষ্টি হ’ব, ফলস্বৰূপে মনত অস্থিৰতাৰ ধুমুহা এটা সদায় বৈ যাব সেই ধুমুহাৰ প্ৰভাৱ পাৰিবাৰিক জীৱনতো পৰিব পাৰে।

২) কৃপণ হোৱা,
পৰিয়ালৰ সকলো প্ৰয়োজনীয় বস্তু কিনি লোৱাটো ঘৰৰ অভিভাৱকৰ দায়িত্ব আৰু সেই ক্ষেত্ৰত স্বামীজন যদি কৃপণালি হয়, তেনেহলে ঘৰত সদায় তৰ্ক-বিতৰ্ক আৰু অস্থিৰতা থাকিব,
অৱশ্যে সংসাৰত যি লাগে সেয়া কিনিব লাগে, এই ক্ষেত্ৰত কৃপণালি হোৱাটো উচিত নহয়, কিন্তু মন কৰিবলগীয়া যে অপ্ৰয়োজনীয় অতিৰিক্ত ব্যয় নহয়।

৩) পত্নীৰ লগত দূৰ ব্যৱহাৰঁ,
বহু স্বামীয়ে নিজৰ পত্নীক মৌখিকভাৱে গালি-গালাজ কৰে, এই সংসাৰ জীৱনত বিভিন্ন দিশৰ পৰা দুখ আহিব আৰু সুখৰ ঘৰ ভাঙি যাব, বিশৃংখলতাৰ ধুমুহা সংসাৰত ওপৰত নামিব, গতিকে পত্নীৰ লগত অন্যায় ব্যৱহাৰ নকৰিব। ৰাছুলুল্লাহ (ছঃ) এ ক’লে, “তোমালোকৰ মাজৰ শ্ৰেষ্ঠজনেই হ’ল যিজন তেওঁৰ পত্নীৰ প্ৰতি শ্ৰেষ্ঠ।”
গতিকে পত্নীক ভাল পালেহে ভাল স্বামী হ’ব পাৰিব।


আৰু পঢ়ক
>> বেয়া লাগিলেও এই ৫টা কথা স্বামীৰ পৰা গোপন কৰি ৰাখক,
>> এই তিনিটা কথাতে নিৰ্ভৰ হৈ থাকে স্বামী-স্ত্ৰীৰ মাজৰ সম্পৰ্ক। কি এই চাণক্য নীতি ?


৪) অদ্ভুত প্ৰেম,
পাৰিবাৰিক জীৱনত ভৰি দিয়াৰ পিছতো বহুতে অচিনাকি মানুহক ভাল পাইয়েই থাকে তেনে ক্ষেত্ৰত ল’ৰা-ছোৱালী উভয়েই এই ৰোগত আক্ৰান্ত হ’ব পাৰে। মনত ৰাখিব- যদি কোনোবাই বিয়াৰ পিছত কোনো বিদেশীৰ লগত মুক্তভাৱে পৰকীয়া কৰে তেন্তে তাৰ শাস্তি হ’ল শ্বৰীয়ত অনুসৰি মৃত্যু। যদি স্বামী বা পত্নীয়ে এই অবৈধ বিবাহৰ বাহিৰৰ প্ৰেমত লিপ্ত হয়, তেন্তে তেওঁ অসুখৰ পথত আগবাঢ়িছে ইহকালৰ মানুহৰ চকুত নকল কৰিলেও ভগৱানৰ লগত নকল কৰিব নোৱাৰি।

৫) স্বামীৰ প্ৰতি অৱহেলা,
ভাল স্বামীক লৈ তৃপ্তি নোপোৱা ঘৈণীয়েক আৰু অলপ ধুনীয়া হ’লে স্বামীৰ কথা নুশুনে, স্বামীয়ে দিয়া যিকোনো আদেশক তাই আওকাণ কৰে, যাৰ বাবে সদায় স্বামী-স্ত্ৰীৰ মাজত বিবাদ হৈ থাকে।
যদি এগৰাকী পত্নীয়ে স্বামীক আঘাত দিয়ে তেন্তে তেওঁ স্বর্গলৈ যাব নোৱাৰিব, কাৰণ স্বামীৰ খোজটোৱেই হৈছে পত্নীৰ স্বর্গ।