যদি আপোনাৰ এই ৪টা গুণ আছে তেন্তে মা লক্ষ্মী সদায় আপোনাৰ লগত থাকিব, কেতিয়াও অভাৱ নহব

জীৱনত সকলোৱে কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰে। কিন্তু সকলোৰে সফলতা একে নহয়। এনে অৱস্থাত বহুতে ব্যৰ্থতাৰ সন্মুখীন হৈ আত্মনিৰীক্ষণৰ জৰিয়তে খালী ঠাইবোৰ পূৰণ কৰে, আন কিছুমানে কেৱল চিন্তা কৰি সময় নষ্ট কৰে। কিন্তু বৰ্তমানৰ প্ৰতিবেদনত আমি আচাৰ্য চাণক্যৰ কিছুমান নীতিৰ প্ৰসংগ দাঙি ধৰিম যিয়ে জীৱনৰ যাত্ৰা বহুত সহজ কৰি তুলিব আৰু নিশ্চিত সফলতাও আনিব।

প্ৰসংগক্ৰমে আচাৰ্য্য চাণক্য এজন মহান ভাৰতীয় ৰাজনীতিবিদ, কূটনীতিবিদ আৰু অৰ্থনীতিবিদ আছিল। তেওঁ কেৱল জীৱনৰ সকলো দিশ গভীৰভাৱে অধ্যয়ন কৰাই নহয়, মানুহৰ বাবে সঠিক জীৱন-ধাৰণৰ পদ্ধতিৰ বিষয়েও এটা শুদ্ধ ধাৰণা দিছিল। আচাৰ্য্য চাণক্যই জীৱনত দিয়া নীতিসমূহ মানি চলিলে তেওঁ জীৱনত যথেষ্ট উন্নতি সাধন কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব। এনে অৱস্থাত আচাৰ্য্য চাণক্যই জীৱনত সফলতাৰ বাবে কি কি মানি চলিবলৈ নিৰ্দেশ দিছে, সেই বিষয়ে জানি লওঁ আহক।

১/ জীৱনত নিজৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰক, আচাৰ্য্য চাণক্যই কৈছে, জীৱনত সফল হ’ব বিচাৰিলে প্ৰথমে নিজৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিব লাগিব। লক্ষ্য অবিহনে আপুনি ঘূৰি ফুৰা জীৱ-জন্তুৰ দৰে হ’ব। যদি আপুনি টকা উপাৰ্জনৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছে তেন্তে সেই অনুসৰি পৰিকল্পনা কৰক। পৰিকল্পনা অবিহনে আপুনি নিজৰ সপোন পূৰণ কৰিব নোৱাৰে। লগতে পৰিকল্পনা বনোৱাৰ পিছত আপুনি গোপন কৰি ৰাখে আৰু সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ কাম আৰম্ভ কৰে। দেখিব, নিশ্চিতভাৱে এদিন নিজৰ লক্ষ্যত উপনীত হোৱাত সফল হ’ব।

২/ টকাৰ গুৰুত্ব বুজিবলৈ শিকক, চাণক্য নীতিত কোৱা হৈছে যে জীৱনত ধন সকলো নহয়। কিন্তু ইয়াৰ প্ৰয়োজনো আছে। গতিকে টকাৰ ক্ষেত্ৰত সাৱধান হ’ব লাগিব। বেয়া সময়ৰ বাবে ধন সঞ্চয় নকৰাকৈ অতিৰিক্ত খৰচ কৰা লোকসকলে প্ৰায়ে সমস্যাৰ সন্মুখীন হয়। আনকি মা লক্ষ্মীও এনে ব্যক্তিৰ ঘৰত কেতিয়াও নাথাকে। গতিকে ধনৰ ব্যৱহাৰ বুদ্ধিমানৰূপে কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।


আৰু পঢ়ক
>> বিয়াৰ আগতে নিজৰ সংগীক সুধিব এই ৫ টা প্ৰশ্ন। আপুনি জানেনে কি এই প্ৰশ্ন ?
>> ৫টা ভুলৰ বাবে সংসাৰত অশান্তিৰ সৃষ্টি হয় !


৩/ সময়ৰ লগত সদায় খোজ ৰাখক, আচাৰ্য্য চাণক্যই কৈছে জীৱনত সফলতাৰ বাবে সময় অতি প্ৰয়োজনীয়। সময়ৰ কথা নাভাবি এজন ব্যক্তিয়ে নিশ্চয় এদিন অনুশোচনা কৰিব। তদুপৰি এনে মানুহ কেতিয়াও জীৱনত সফল হ’ব নোৱাৰে। আনহাতে সময় অনুযায়ী নিজকে খাপ খোৱা মানুহ সদায় সফল হয়। গতিকে সদায় সময়ক মূল্য দিয়ক আৰু তেওঁক অনুসৰণ কৰক।

৪/ কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰি নিৰুৎসাহিত নহ’ব, যিকোনো ক্ষেত্ৰত সফলতা লাভ কৰিবলৈ হ’লে সঠিক দিশত কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰাটোও প্ৰয়োজনীয়। কেৱল ঘৰতে বহি লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰি পৰিকল্পনা কৰি থাকিলে আপুনি জীৱনত কেতিয়াও সফল নহ’ব। কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰা ব্যক্তিয়ে পলম হ’লেও নিশ্চিতভাৱে নিজৰ লক্ষ্যত উপনীত হ’ব পাৰে। আনহাতে, যিসকলে কাম নকৰে, তেওঁলোকে কেৱল অনুশোচনা কৰে।

Leave a Comment