এনে লোক বাৰে বাৰে নিৰ্যাতনৰ বলি হয় !

আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে আমাৰ চৌপাশত এনে বহু লোক আছে যিসকল বিভিন্ন কাৰণত নিপীড়িত। কেৱল শাৰীৰিক অত্যাচাৰেই নহয়, চতুৰ মানুহে প্ৰায়ে মানসিক অত্যাচাৰ ব্যৱহাৰ কৰি মানুহক পাহৰি যায় । চাণক্যই তেওঁৰ অৰ্থশাস্ত্ৰত কেইবা প্ৰকাৰৰ ব্যক্তিৰ কথা উল্লেখ কৰিছে যিসকলক প্ৰায়ে অত্যাচাৰ কৰা হয়।

চাণক্যই তেওঁৰ অৰ্থশাস্ত্ৰত পৃথিৱীত বাস কৰা মানুহৰ স্বৰূপৰ বিষয়ে ব্যাখ্যা কৰিছে। চাণক্যই তেওঁৰ অৰ্থশাস্ত্ৰত এখন চতুৰ পৃথিৱীত মানুহে ইজনে সিজনক কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰে সেই বিষয়ে লিখিছে। তেওঁ এনে কিছুমান মানুহৰ বিষয়ে ব্যাখ্যা কৰিছে যিসকল সদায় বিচলিত হৈ থাকে, তেওঁলোকক কোনোবা নহয় কোনোবা ধৰণে নিপীড়িত হয়। কোনজন ব্যক্তিক প্ৰায়ে অত্যাচাৰ কৰা হয় জানেনে ?

আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে জীৱনত উত্থান-পতন ঘটে। কিন্তু বেছিভাগ সমস্যাৰ বাবে আমি দায়ী। আমি কেনেকৈ জীৱন যাপন কৰোঁ তাৰ প্ৰভাৱ আমাৰ ভৱিষ্যতৰ ওপৰত পৰে। আচাৰ্যই কয় যে জীৱন-যাপনৰ বহু পদ্ধতি আছে। আচাৰ্য্য চাণক্যই নিজৰ নীতিৰ জৰিয়তে এজন ব্যক্তিক কেৱল সুখী নহয়, জীৱনত সফল কৰি তুলিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। কেনেকৈ এই পৃথিৱীত ইজনে সিজনৰ সুবিধা ল’বলৈ চেষ্টা কৰিছে বুলিও তেওঁ কয়। এই প্ৰসংগত চাণক্যই অত্যাচাৰিত লোকসকলৰ বিষয়ে আলোকপাত কৰিছে। কোনসকললোক বাৰে বাৰে নিৰ্যাতনৰ বলি হয় জানো আহক-

যিসকলে নিজৰ কথা ক’ব নোৱাৰে
আচাৰ্যৰ মতে, যিসকল জাতকে নিজৰ কথা ক’ব নোৱাৰে বা লাজৰ বাবে নিজৰ কথা প্ৰকাশ কৰিব নোৱাৰে, তেওঁলোক প্ৰায়ে নিপীড়িত হৈ থাকে। এনে ব্যক্তিৰ ওপৰত সকলোৱে নিজৰ নিজৰ চিন্তা জাপি দিয়ে। সি সিহঁতক জোৰ কৰি দিবলৈ চেষ্টা কৰিলে। তেওঁলোকৰ ওপৰত বিভিন্ন ধৰণৰ মানসিক অত্যাচাৰ চলোৱা হয়। সেয়ে সকলোৰে সন্মুখত নিজকে প্ৰকাশ কৰিবলৈ শিকোৱা ব্যক্তিৰ প্ৰথম কৰ্তব্য হ’ব লাগে।

সহজ-সৰল মানুহ
পৃথিৱীৰ সকলো বস্তুৱেই অতি দ্ৰুতগতিত সলনি হৈ আছে। প্ৰতিযোগিতা ইমানেই বৃদ্ধি পাইছে যে মানুহ সদায় দৌৰি আছে। চতুৰ মানুহৰ বাবে এয়া সহজ হ’লেও সৰল মানুহ প্ৰায়ে পিছ পৰি থাকে। আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে পোন গছবোৰ প্ৰথমে কাটে লাগে, বেঁকা গছবোৰলৈ কোনেও নাচায়। একেদৰে মানুহ যিমানেই সহজ-সৰল হৈ উঠিব সিমানেই মানুহক বুৰ্বক হ’ব। কিছুমান নিজকে আগুৱাই নিয়াৰ বাবে সহজ-সৰল মানুহক পথৰ পৰা আঁতৰাই লয়, তাৰ পাছত তেওঁলোকৰ ওপৰত বিভিন্ন অত্যাচাৰ আৰম্ভ কৰিছিল।


আৰু পঢ়ক
>> এই তিনিটা কথাতে নিৰ্ভৰ হৈ থাকে স্বামী-স্ত্ৰীৰ মাজৰ সম্পৰ্ক। কি এই চাণক্য নীতি ?
>> বিয়াৰ আগতে আপোনাৰ পত্নীৰ বিষয়ে এই ৪টা কথা জানি লওক, নহলে ক্ষতি হ’ব !


যিসকলে বেছিকৈ বিশ্বাস কৰে
কোৱাৰ দৰে অন্ধভাৱে বিশ্বাস কৰা সকলেই প্ৰথমে আস্থা ভংগ কৰে। গতিকে চাণক্যই কৈছে যে কাকো অন্ধভাৱে বিশ্বাস কৰিব নালাগে। এনে ক্ষেত্ৰত ব্যক্তিজনৰ আস্থা ভংগ হৈ তেওঁলোকৰ মানসিক অত্যাচাৰ চলোৱা হয়। গতিকে বিশ্বাস কৰাৰ আগতে সকলো কথা ভালদৰে চিন্তা কৰি লোৱা উচিত। বাৰে বাৰে বিশ্বাস ভংগ কৰিলে এজন ব্যক্তি হতাশ হৈ পৰিব পাৰে।