দাতৰ বিষৰ পৰা তাৎক্ষণিকভাবে পৰিত্ৰাণ পোৱাৰ কেইটামান সহজ ঘৰুৱা উপায় !

যিকোনো ধৰণৰ দাঁতৰ বিষৰ স্পষ্ট সমাধান হ’ল অতি সোনকালে দন্ত চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যোৱা। যদিও আপুনি লগে লগে দন্ত চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাব নোৱাৰে, তথাপিও ইয়াৰ মাজতে কিছু অস্বস্তি সহ্য কৰিবলগীয়া হ’ব পাৰে। দন্ত চিকিৎসাৰ এপইণ্টমেণ্টৰ বাবে অপেক্ষা কৰি থকাৰ সময়ত তলত দিয়া টিপছসমূহে আপোনাক দাঁতৰ বিষ কমোৱাত সহায় কৰিব পাৰে।

১) ত্ৰিফলা গুড়িৰে ধুব লাগে

এগিলাচ হলুদ গৰম পানীত এচামুচ ত্ৰিফালা পাউদাৰৰ সৈতে গাৰ্গল কৰিলে দাঁতৰ বিষ বহু পৰিমাণে কমি যাব।

২) হিং আৰু নেমুৰ পেষ্ট লগাই দিব

১ চামুচ নেমুৰ লগত ২ চিমচ আছাফোয়েটিডা মিহলাই পেষ্ট বনাই য’ত বিষ হয় তাত কপাহী ঊলত লগাওক। দাঁতৰ বিষত আছাফোয়েটিডা আৰু নেমু অতি উপকাৰী বুলি ধৰা হয় আৰু ইয়াক প্ৰয়োগ কৰিলে বিষৰ পৰা তৎক্ষণাত উপশম পোৱা যায়।

৩) কলা নিমখ পানী মিহলাই দি ধুব লাগে

ৰক ছল্ট বা কলা নিমখ অতি উপকাৰী বুলি ধৰা হয়। কুমলীয়া পানীত মিহলাই ধুলে মুখত থকা সকলো বেক্টেৰিয়া নাশ হয়। দৰাচলতে দাঁতৰ বিষৰ ভিতৰত আৰু ইয়াৰ আশে-পাশে থকা বেক্টেৰিয়াৰ বাবেও ইয়াৰ কাৰণ হ’ব পাৰে। কিন্তু ধোৱাৰ সময়ত পানীত শিলৰ নিমখ মিহলাই দিয়া হয়। সেয়েহে জিনজিভাইটিছ কমি যায় আৰু আপুনিও বিষৰ পৰা বহুত সকাহ পাব।

৪) পিঁয়াজ

দাঁতৰ বিষ আৰু প্ৰদাহৰ বাবে পিঁয়াজ অতি উপকাৰী। পিঁয়াজত থকা এন্টি-ইনফ্লেমেটৰী আৰু এন্টিমাইক্ৰ’বিয়াল গুণৰ বাবে ই তৎক্ষণাত দাঁতৰ বেক্টেৰিয়াক নিধন কৰে আৰু লগতে আক্ৰান্ত অংশত হোৱা ফুলাও উপশম কৰে। ইয়াৰ বাবে কেঁচা পিঁয়াজ এটুকুৰা দাঁতৰ মাজত ৰাখি চোবাই খাব লাগে।


আৰু পঢ়ক
>> ৫ বিধ খাদ্যক কোৱা হয় লিভাৰৰ বন্ধু, এই খাদ্য খালে লিভাৰ কেতিয়াও নহয় নষ্ট
>> চাহ-কফি নহয়, পুৱাই খাওক নেমুপানী, ইয়াৰ উপকাৰিতা জানিলে আপুনিও হ’ব আচৰিত


৫) নিমখ

দাঁতৰ বিষৰ বাবে নিমখ অতি ফলপ্ৰসূ বুলি ধৰা হয়। এইটো এটা ঘৰুৱা ঔষধ যিটো বহুতো লোকে ব্যৱহাৰ কৰে। দাঁতৰ বিষ বা ফুলা কমাবলৈ নিমখ আৰু তেল কপাহত ডুবাই আক্ৰান্ত ঠাইত লগালে হ্ৰস্বম্যাদী উপশম পোৱা যাব। লৱণৰ তেলত এন্টি-ফাংগেল আৰু এন্টি-ইনফ্লেমেটৰী গুণ আছে যি বেক্টেৰিয়া নিৰ্মূল কৰাত ফলপ্ৰসূ।

৬) হালধি

দাঁতৰ বিষত হালধি অতি ফলপ্ৰসূ। ইয়াৰ এন্টিবায়টিক গুণ আছে, যি দাঁতৰ বিষ কমোৱাত ফলপ্ৰসূ। ইয়াৰ বাবে হালধি কেইটামান পিহি অলপ নিমখ মিহলাই বিষ হোৱা ঠাইত লগাব লাগে। অলপ সময়ৰ ভিতৰতে আপুনি সকাহ অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিব।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ গ্রহণ কৰক ।

Leave a Comment