চাহ-কফি নহয়, পুৱাই খাওক নেমুপানী, ইয়াৰ উপকাৰিতা জানিলে আপুনিও হ’ব আচৰিত

নেমুত প্ৰচুৰ পৰিমাণে ভিটামিন-চি থাকে, যিয়ে আপোনাক বহু সমস্যাৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখিব পাৰে। সেয়েহে পুৱা চাহ-কফি খোৱাৰ সলনি লেমনেড খাব লাগে। নেমুৰ পানীত বহু ধৰণৰ ভিটামিন, কাৰ্বহাইড্ৰেট আৰু খনিজ পদাৰ্থ থাকে, যি আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী। সেয়েহে নেমুৰ পানী সেৱনৰ স্বাস্থ্যজনিত উপকাৰসমূহ জানি লওক।

১) ওজন কমোৱা- নেমুৰ পানীয়ে শৰীৰৰ বৰ্ধিত ওজন নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে। মেদবহুলতা কমোৱাৰ বাবে প্ৰতিদিনে পুৱা খালী পেটত চাহ-কফি খোৱাৰ পৰিৱৰ্তে কুহুমীয়া পানীত নেমুৰ ৰস খাব লাগে। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ ভোক হ্ৰাস কৰাৰ বিপৰীতে পাচনতন্ত্ৰ শক্তিশালী কৰে।

২) ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি- নেমুৰ পানীত প্ৰচুৰ পৰিমাণে ভিটামিন-চি থাকে, যিটো অতি উত্তম এন্টিঅক্সিডেন্ট বুলি গণ্য কৰা হয়। ভিটামিন-চিসমৃদ্ধ নেমুৰ পানী খালে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি হোৱাৰ লগতে নেমুৰ পানীয়ে কোষীয় ভেঁকুৰ আৰু বি এণ্ড টি কোষৰ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে, যিয়ে আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

৩) ডায়েবেটিছ নিয়ন্ত্ৰণ কৰক- নেমুৰ পানীয়ে ডায়েবেটিছৰ ফলত হোৱা সমস্যাবোৰ হ্ৰাস কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত তেজৰ শৰ্কৰা বৃদ্ধি হ’ব পাৰে। যদি আপোনাৰ তেজত ছুগাৰৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি পায়, তেন্তে লেমনেড খাওক।

৪) ছালৰ বাবে উপকাৰী- ছালৰ লগত জড়িত সমস্যাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ কুহুমীয়া পানীৰ লগত নেমুৰ ৰস খাব লাগে। ই আপোনাক ছালৰ লগত জড়িত সকলো সমস্যাৰ পৰা মুক্তি পোৱাত সহায় কৰিব পাৰে। বিশেষকৈ ছালত পিম্পলছৰ সমস্যা হ্ৰাস কৰিব পাৰে।


আৰু পঢ়ক
>> গৰ্ভাৱস্থাত এই ৬টা খাদ্য খালে শিশুৰ ছালখন সুন্দৰ হয়
>> শৰীৰত কেলচিয়ামৰ অভাৱ হ’লে এই ৬টা লক্ষণে বুজিব পৰিব !


৫) ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰে- নেমুৰ পানী খালে শৰীৰৰ ৰক্তচাপ হ্ৰাস হয়। নেমুত থকা চাইট্ৰাছ এচিড আৰু ভিটামিন-চিয়ে ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। ইয়াৰ উপৰি ভিটামিন-ই, বি৬, থিয়ামিন, নিয়াচিন, ৰাইবোফ্লেভিন আৰু ফলেটৰ দৰে বহুতো পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে।

৬) শৰীৰ হ্ৰাইড্ৰেটেড কৰি ৰাখে- লেমোনেডে শৰীৰ হাইড্ৰেটেড কৰি ৰাখে আৰু শৰীৰত পানীৰ অভাৱ দূৰ কৰে। ইয়াত বহুতো ভিটামিন আৰু পুষ্টিকৰ উপাদানৰ উপৰি খনিজ পদাৰ্থ থাকে যি শৰীৰক তাপৰ সুৰক্ষিত কৰিব পাৰে।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ গ্রহণ কৰক ।

Leave a Comment