শিশুটিৰ বয়স ৫ বছৰ হোৱাৰ আগতেই এইবোৰ কথা শিকাব লাগে

শিশুৰ বাবে দুই-পাঁচ বছৰ বয়স আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ। শিশুৰ চৰিত্ৰ গঢ়ি তোলাৰ বাবে এইটোৱেই নিখুঁত সময়। পাঁচ বছৰ বয়সৰ আগতেই শিশুটিক কিছুমান কামৰ অভ্যস্ত কৰক। বহু অভিভাৱকে অনুভৱ কৰে যে ল’ৰা-ছোৱালীক নৈতিকতা শিকোৱাটো বৰ সৰু।

কিন্তু এইটো এটা ভুল ধাৰণা। সৰুতেই শিশুক যি শিকোৱা হয়, শিশুৱে আজীৱন মনত ৰাখে। পাঁচ বছৰ বয়সৰ ভিতৰত প্ৰতিটো শিশুৱে কিছুমান বিশেষ কথা শিকাব লাগে। সেই ৫টা কথাৰ বিষয়ে জানো আহক –

১. সততা, আপোনাৰ সন্তানৰ ৫ বছৰ বয়স হোৱাৰ আগতেই সততাৰ বিষয়ে কওক। তেওঁ সদায় সঁচা কথা কওক। সৰু সৰু মিছা কথাতো লিপ্ত নকৰিব। ইয়াৰ ফলত তেওঁৰ মিছা কথা কোৱাৰ প্ৰৱণতা বাঢ়িব। মিছা কথা কোৱা, প্ৰতাৰণা বা চুৰি কৰাত অৱহেলা নকৰিব। সঁচা কথা ক’বলৈ শিকাওক। তেওঁ মিছা ক’লে বেছি বিচলিত নহ’ব। বৰঞ্চ তেওঁক সঁচা কথা কেনেকৈ ক’ব লাগে সেই বিষয়ে শিকাওক।

২. দায়িত্ব শুনিবলৈ অদ্ভুত যেন লাগিলেও সঁচা। সৰুতেই যদি শিশুৱে দায়িত্ব ল’বলৈ শিকে তেন্তে তেওঁলোক এজন দায়িত্বশীল ব্যক্তিলৈ বিকশিত হয়। তেওঁলোকৰ ওপৰত বেছি কামৰ বোজা নিদিব। সৰু সৰু কাম যেনে খেলনাবোৰ থৈ দিয়া, কাপোৰ ধোৱাৰ টোপোলাত লেতেৰা কাপোৰ থোৱা বা সৰু ভাই বা ভনীয়েকৰ যত্ন লোৱা। এই সৰু সৰু কথাবোৰে তেওঁৰ মনত এক দায়িত্ববোধৰ সৃষ্টি কৰে।

৩. সংকল্প লোৱা, কোনো শিশুৱেই দৃঢ়তা অবিহনে নিজৰ কামত সফলতা লাভ কৰিব নোৱাৰে। এই কথা কেৱল শিশুৰ ক্ষেত্ৰতে প্ৰযোজ্য নহয়। সংকল্প অবিহনে কোনোৱেই কেতিয়াও জীৱনত সফলতা লাভ কৰিব নোৱাৰে। গতিকে শিশুক এই বিষয়টোৰ সৈতে সৰুৰে পৰা চিনাকি কৰাই দিয়ক।

৪. দয়া, যেতিয়া আন এটা শিশু পিছলি যায়, তেতিয়া আপোনাৰ সন্তানে হাঁহিব নালাগে আৰু পতিত শিশুটিক উঠিবলৈ সহায় কৰিব নালাগে। আনৰ দুখ-কষ্টত তেওঁ সুখী হোৱা উচিত নহয়। ইয়াৰ ফলত তেওঁ হিংসাৰ পৰা আঁতৰত থাকিব। আনৰ দুখ-কষ্টক লৈ সুখী হ’বলগীয়া একো নাই, এই ঘটনা তেওঁৰ লগতো হ’ব পাৰিলেহেঁতেন, এই কথা তেওঁক বুজাই দিয়ক।


আৰু পঢ়ক
>> মাতৃৰ এই গুণবোৰে সন্তানক সফল কৰি তোলে !
>> সৰুতেই সন্তান প্ৰেমত পৰিছে নেকি ? জানাৰ পিছত কি কৰিব ?


৫. সন্মান অতি প্ৰয়োজনীয়, বয়োজ্যেষ্ঠসকলক সন্মান কৰাৰ উপৰিও ঘৰৰ দাসীসকলকো সন্মান কৰিবলৈ শিকাওক। বহু সময়ত ল’ৰা-ছোৱালীয়ে বয়োজ্যেষ্ঠসকলৰ সান্নিধ্যত ঘৰৰ দাসীসকলৰ লগত বেয়া আচৰণ কৰে।

Leave a Comment