গৰ্ভাৱস্থাত এই ৬টা খাদ্য খালে শিশুৰ ছালখন সুন্দৰ হয়

সাধাৰণতে গৰ্ভৱতী মহিলাই সাধাৰণতকৈ অলপ বেছি ভোক অনুভৱ কৰে আৰু সেই সময়ছোৱাত তেওঁলোকৰ বাবে সঠিকভাৱে খাদ্য গ্ৰহণ কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। গৰ্ভত থকা শিশুটিৰ বাবেও এই খাদ্য অতি প্ৰয়োজনীয়। আজিৰ যুগত প্ৰায় সকলোৱেই নিজৰ গৰ্ভস্থ সন্তানৰ ৰং উজ্জ্বল হোৱাটো বিচাৰে।

শিশুৰ ছালৰ ৰং নিৰ্ভৰ কৰে পিতৃ-মাতৃৰ পৰা লাভ কৰা জিনৰ ওপৰত। বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে শিশুটিৰ শৰীৰৰ ৰং নিৰ্ভৰ কৰে মাতৃৰ খাদ্যৰ পছন্দৰ ওপৰত। কেৱল ছালৰ সৌন্দৰ্য্যই কোনো পুৰুষৰ একমাত্ৰ ইচ্ছা হ’ব নোৱাৰে। এগৰাকী গৰ্ভৱতী মাতৃয়ে সুস্থ, বুদ্ধিমান আৰু স্বাভাৱিক সন্তান জন্মৰ বাবে চেষ্টা কৰিব লাগে। পুষ্টিকৰ খাদ্য খোৱাৰ সমান্তৰালকৈ নিজৰ জীৱনশৈলীত ইতিবাচক পৰিৱৰ্তন আনিব লাগে।

প্ৰথম কথা, যদি আপোনাৰ মদ্যপানৰ অভ্যাস আছে, তেন্তে বন্ধ কৰা উচিত। শৰীৰৰ অতিৰিক্ত ওজনৰ ফলত পূৰ্ব পৰিপক্ক জন্ম হ’ব পাৰে, গতিকে ওজন নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব লাগে। নিয়মীয়াকৈ ৩০ মিনিটৰ গা ধুই শিশুৰ মগজু আৰু অন্যান্য অংগসমূহৰ বিকাশত সহায় কৰে। কেঁচুৱাই গৰ্ভত শুনিব পাৰে, গতিকে তেওঁলোকৰ লগত কথা পাতক।

কিছুমান গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে গৰ্ভত শুনা মাতবোৰে জন্মৰ পিছত শিশুক শান্ত কৰে। এতিয়া কম গৰ্ভৱতী অৱস্থাত কি কি খাদ্য খালে গৰ্ভস্থ শিশুৰ ৰং বগা হয় !

১) গাখীৰ, গৰ্ভৱতী মহিলাই গাখীৰ খোৱা উচিত। শিশুৰ দেহ গঠনত গাখীৰৰ মুখ্য ভূমিকা আছে। এই গাখীৰ শিশুৰ ৰং ফেয়াৰ কৰিবলৈ সক্ষম।

২) কণী, কণীৰ বগা অংশ খালে কেঁচুৱাটো বগা হয় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। কিন্তু গৰ্ভৱতী মহিলাই প্ৰতিদিনে এটাকৈ সিজোৱা কণী খাব লাগে। কণীত থকা পুষ্টিকৰ উপাদানে শিশুৰ মগজুৰ বিকাশত সহায় কৰে।

৩) কমলা, কমলাত প্ৰচুৰ পৰিমাণে ভিটামিন চি থাকে, যিটো শিশুৰ বিকাশৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয়। গৰ্ভাৱস্থাত কমলা খালে শিশুৰ ছাল উন্নত হয়।

৪) চেৰী, চেৰীত অধিক পৰিমাণে এন্টিঅক্সিডেন্ট থাকে, যিয়ে ছালৰ উজ্জ্বলতা বৃদ্ধি কৰে। সুন্দৰ ছালৰ বাবে ষ্ট্ৰবেৰী, ব্লেকবেৰীও খাব পাৰে।


আৰু পঢ়ক
>> পিঁয়াজৰ বাকলিখিনি পেলাই নিদিয়াকৈ এই কামত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে !
>> আপোনাৰ Kidney ত পাথৰ হৈছে আপুনি কেনেকৈ জানিব ?


৫) নাৰিকেল, গতানুগতিক জ্ঞান অনুসৰি নাৰিকেলে গৰ্ভস্থ শিশুৰ ছালৰ ৰং বগা কৰি তোলে। কিন্তু গৰ্ভৱতী অৱস্থাত অত্যধিক নাৰিকল সেৱন কৰিলে স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে।

৬) বিলাহি, বিলাহিত লাইকোপিন থাকে যিয়ে সূৰ্য্যৰ ক্ষতিকাৰক আল্ট্ৰা ভায়োলেট ৰশ্মিৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দি ছালখনক সুৰক্ষা প্ৰদান কৰে। বিলাহি খোলে শিশুটিৰ ছালৰ ৰং বগা হয়।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।

8 thoughts on “গৰ্ভাৱস্থাত এই ৬টা খাদ্য খালে শিশুৰ ছালখন সুন্দৰ হয়”

Leave a Comment