ঘৰৰ পৰা সকলো ধৰণৰ পোক-পৰুৱা নিৰ্মূল কৰাৰ ঘৰুৱা উপায়!

( How to get rid of all kinds of insects from your home ) ঘৰত বিভিন্ন কাৰণত পোক-পৰুৱাৰ উপদ্ৰৱ হয়। আৰু এবাৰ এটা পোকে ঘৰত বাস কৰিলেই সহজে ওলাই যাব নিবিচাৰে। বিশেষকৈ মহ, পঁইতাচোৰা আদি। আৰু বেছিভাগ ঘৰতে নিগনি আৰু টিকটিকিৰে ভৰি আছে। কিছুমান উপায় আছে যাৰ জৰিয়তে অতি সহজে আঁতৰোৱাটো সম্ভৱ।

>> নিগনি – ঘৰৰ পৰা নিগনি আঁতৰাব বিচাৰিলে পদিনা ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিব। নিগনিয়ে পদিনাৰ গোন্ধ সহ্য কৰিব নোৱাৰে। পেপাৰমিন্ট তেলত এটা কপাহী বল ডুবাই দিব। এতিয়া কপাহীটো বাহৰ ওচৰত ৰাখক। পদিনাৰ গোন্ধ শ্বাস-প্ৰশ্বাসত প্ৰৱেশ কৰি সিহঁতৰ উশাহ বন্ধ কৰি দিব আৰু সিহঁতৰ মৃত্যু হ’ব।

>> পঁইতাচোৰা, ৰন্ধা মছলাৰে পঁইতাচোৰা আঁতৰাব পাৰি। কেনেকৈ ? জলকীয়া গুড়ি, পিয়াঁজ, হালধি আৰু পানী দি পেষ্ট বনাই লওক। পেষ্টখিনি অলপ তৰল কৰি লওক। এতিয়া স্প্ৰে’ বটলত ভৰাই দিব। য’ত পঁইতাচোৰা দেখা যায় তাত স্প্ৰে’ কৰক। দেখিব যে পঁইতাচোৰাটো পলাই গৈছে। কেৱল পঁইতাচোৰাই নহয় আন আন পোকে আপোনাৰ ঘৰখনৰ পৰা পলাই যাব।

>> মাখি, মাখি বিকৃত কৰাৰ বহুতো উপায় আছে। কিন্তু আটাইতকৈ সহজ আৰু ফলপ্ৰসূ উপায় হ’ল তুলসী পাত। বেলকনিত বা খিৰিকীৰ ওচৰত তুলসী গছ এজোপা ৰাখক। দেখিবা যে আপোনাৰ ঘৰলৈ মাখি অহা নাই। তদুপৰি বিভিন্ন আৱশ্যকীয় তেল যেনে লেভেণ্ডাৰ, ইউকেলিপ্টাছ তেল মাখি বিকৃত কৰাত অতি ফলপ্ৰসূ।

>> মহ, মহ বিকৃত কৰাৰ আটাইতকৈ সহজ আৰু ফলপ্ৰসূ উপায় হ’ল নিম তেলৰ ব্যৱহাৰ। নিম তেল নিতৌ শৰীৰত ব্যৱহাৰ কৰক। ই আপোনাক মহৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখিব আৰু একে সময়তে ছালখন সুস্থ আৰু ভাল কৰি ৰাখিব।

বিঃদ্ৰঃ উক্ত লেখা ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।

Leave a Comment