মাত্ৰ ৫ টকা খৰচ কৰি ঘৰটো ১ বছৰ মহমুক্ত কৰি ৰাখক !

বহু সময়ত আমাৰ ঘৰত মহৰ উপদ্ৰৱ যথেষ্ট বৃদ্ধি পায়। তেনে ক্ষেত্ৰত আমি বিভিন্ন মহ বিকৃতকাৰী বা বৈদ্যুতিক কইল ব্যৱহাৰ কৰো। কিন্তু বৈদ্যুতিক কইলৰ পৰা নিৰ্গত হোৱা সকলো গেছ আমাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে যথেষ্ট ক্ষতিকাৰক। গতিকে বহুতে সেইবোৰ ব্যৱহাৰ কৰিব নিবিচাৰে। ইয়াৰ উপৰিও ডেংগু আদি ৰোগবোৰ মহৰ দ্বাৰা হয়।

জৈৱিক আৱৰ্জনা প্ৰক্ৰিয়াৰে মহ বিকৃত কৰাৰ এই উপায় বহুতে নাজানে। এই পদ্ধতি তৈয়াৰ কৰিবলৈ আপুনি ২০ টকা বজাৰত খৰচ কৰিব লাগিব। তাৰ পিছত ইয়াক সৃষ্টি কৰা হ’ব আৰু ই প্ৰায় এমাহলৈকে স্থায়ী হ’ব। এই উপাদানটো কেনেকৈ সৃষ্টি কৰিব লাগে চাওঁ আহক –

আৰু আগতীয়াকৈ কওঁ, কোনো পাৰ্শ্বক্ৰিয়া নাই মানে শৰীৰৰ কোনো ক্ষতি নহয়। গতিকে আপুনি ইয়াক নিৰাপদে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও আমি আপোনালোকক জনাওঁ যে আমি মহ মাৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা সকলো কইল বা বৈদ্যুতিক কইল আমাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক।

এটা অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে যদি আপুনি ৮ ঘণ্টা ধৰি ক’ক তেল জ্বলাই দিয়ে তেন্তে ই ১৪০টা চিগাৰেটৰ ধোঁৱা উৎপন্ন কৰে যিটো আপোনাৰ ভিতৰত পোনপটীয়াকৈ শোষিত হয়, যিয়ে আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰ, হাওঁফাওঁ আৰু বায়ুপথৰ ক্ষতি কৰে।

গতিকে একেৰাহে এবছৰ মহমুক্ত ঘৰ ৰাখিবলৈ এই পদ্ধতি গ্ৰহণ কৰক। প্ৰথমে মাটিৰ লেম্প এটা লৈ তাত এচামুচ হালধিৰ পেষ্ট দিব লাগিব। আৰু তাত কিছু পৰিমাণে তেজপাতৰ গুড়ি আৰু সামান্য পৰিমাণৰ কৰ্পূৰ গুড়ি দিব লাগে। সকলো উপাদান ভালদৰে মিহলাই তাত সৰিয়হ তেল দিব।

অৰ্থাৎ সকলো উপাদান সৰিয়হ তেলত ডুবাই ৰখা হয়। তাৰ পিছত তাত নিমখ অলপ দিব। তাৰ পিছত তাত জুই লগাই দিয়ক, ইয়াৰ ফলত নিৰ্গত হ’বলগীয়া ধোঁৱাই আপোনাৰ ঘৰৰ চাৰিওফালে থকা মহবোৰ বাহিৰলৈ ওলাই যাব। ই আপোনাৰ শৰীৰৰ কোনো ক্ষতি নকৰে। ঘৰটো মহমুক্ত কৰি ৰাখিবলৈ মাত্ৰ ৫ টাকা খৰচ কৰক।

Leave a Comment