মাত্ৰ ৫ টকা খৰচ কৰি এবছৰ ঘৰটো মহমুক্ত কৰি ৰাখক !

( Keep your house mosquito free for a year by spending only Rs 5 ) বহু সময়ত আমাৰ ঘৰত মহৰ উপদ্ৰৱ যথেষ্ট পৰিমাণে বৃদ্ধি পায় । তেনে ক্ষেত্ৰত আমি বিভিন্ন মহ বিকৃতকাৰী বা বৈদ্যুতিক কইল ব্যৱহাৰ কৰো । কিন্তু বৈদ্যুতিক কইলৰ পৰা নিৰ্গত হোৱা সকলো গেছ আমাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে যথেষ্ট ক্ষতিকাৰক । গতিকে বহুতে সেইবোৰ ব্যৱহাৰ কৰিব নিবিচাৰে । ইয়াৰ উপৰিও ডেংগু আদি ৰোগবোৰ মহৰ দ্বাৰা হয় ।

জৈৱিক আৱৰ্জনা প্ৰক্ৰিয়াৰে মহ বিকৃত কৰাৰ এই উপায় বহুতে নাজানে । এই পদ্ধতি বনাবলৈ আপুনি ২০ টকা বজাৰত খৰচ কৰিব লাগিব । তাৰ পিছত বনাব আৰু ই প্ৰায় এমাহলৈকে স্থায়ী হ’ব । এই উপাদানটো কেনেকৈ সৃষ্টি কৰিব লাগে চাওঁ আহক –

কোনো পাৰ্শ্বক্ৰিয়া নাই মানে শৰীৰৰ কোনো ক্ষতি নহয় । গতিকে আপুনি ইয়াক নিৰাপদে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে । ইয়াৰ উপৰিও আমি আপোনালোকক জনাওঁ যে আমি মহ মাৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা সকলো কইল বা বৈদ্যুতিক কইল আমাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক ।


আৰু পঢ়ক
তেজপাতে ঘৰৰ পৰা পইতাচোৰা আঁতৰাই পেলাব, এনেকৈ কৰক অবলম্বন


এটা অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে যদি আপুনি ৮ ঘণ্টা ধৰি কনাক-তেল জ্বলাই দিয়ে তেন্তে ই ১৪০টা চিগাৰেটৰ ধোঁৱা উৎপন্ন কৰে যিটো আপোনাৰ ভিতৰত পোনপটীয়াকৈ শোষিত হয়, যিয়ে আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰ, হাওঁফাওঁ আৰু বায়ুপথৰ ক্ষতি কৰে । গতিকে জৈৱিক প্ৰক্ৰিয়াত একেৰাহে এবছৰ মহমুক্ত ঘৰ ৰাখিবলৈ এই পদ্ধতি গ্ৰহণ কৰক –

প্ৰথমে মাটিৰ লেম্প এটা লৈ তাত এচামুচ হালধিৰ পেষ্ট দিব লাগিব । আৰু তাত কিছু পৰিমাণে বেই লিফ পাউডাৰ আৰু সামান্য পৰিমাণৰ কৰ্পূৰ গুড়ি দিব লাগিব । সকলো উপাদান ভালদৰে মিহলাই তাত সৰিয়হ তেল দিব ।

তাৰ সকলো উপাদান সৰিয়হ তেলত ডুবাই ৰাখক । তাৰ পিছত তাত নিমখ অলপ দিব । আৰু লেম্পটো জ্বলাই দিব । ইয়াৰ ফলত যি ধোঁৱা ওলাই যাব, তাৰ ফলত আপোনাৰ ঘৰৰ চাৰিওফালে থকা মহবোৰ বাহিৰলৈ ওলাই যাব । ই আপোনাৰ শৰীৰৰ ক্ষতি নকৰে ।

Leave a Comment