পুৰণি পাৰ্চটো পেলাই দিয়াৰ আগতে এই গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাবোৰ জানি লওক –

Know these important things before you throw away your old purse
আপুনি নিশ্চয় আপোনাৰ বয়োজেষ্ঠসকলৰ প্ৰায়ে শুনিছে যে-ফাটি যোৱা-জোতা, কাপোৰ বা মানিবেগ ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে । কিন্তু কিছুমান মানুহৰ বাবে তেওঁলোকৰ কিছুমান বস্তু অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ হয় । যাক তেওঁলোকে নিজৰ বাবে ভাগ্যৱান বুলি গণ্য কৰে । যিটো তেওঁলোকে সদায় নিজৰ লগত ৰাখে । এই বস্তুটো যিকোনো হ’ব পাৰে । হয়তো আপোনাৰ বেল্ট বা আপোনাৰ পুৰণি মানিবেগ । আমাৰ বেছিভাগেই এনেবোৰ বস্তু এটা সময়ৰ বাবেহে ব্যৱহাৰ কৰোঁ । ইয়াৰ পাছত যেতিয়া সিহঁত নষ্ট হয়, তেতিয়া আমি এইবোৰ নতুন বস্তুৰে সলনি কৰি দিওঁ । কিন্তু যেতিয়া লাকী পাৰ্চৰ কথা আহে-তেতিয়া নষ্ট হোৱাৰ পাচত পেলাই দিয়াটো অলপ কঠিন হয় পৰে ।

পুৰণি পাৰ্চটো কি কৰিব ?

১) যেতিয়া আপুনি আপোনাৰ পুৰণি পাৰ্চটোৰ সলনি নতুন এটা পাৰ্চ লয়, তেতিয়া আপোনাৰ পুৰণি পাৰ্চৰ পৰা বস্তুবোৰ খালী কৰি বস্তুবোৰ নতুন পাৰ্চত ৰখাৰ পাচত-টকাৰ মুদ্ৰা এখন ৰঙা কাপোৰৰে মেৰিয়াই পুৰণি পাৰ্চত ৰাখিব লাগে । এনে কৰিলে আপোনাৰ পুৰণি পাৰ্চত টকা জমা কৰি ৰখা শক্তি একেই থাকিব ।

২) যদি আপোনাৰ পুৰণি পাৰ্চটো আপোনাৰ বাবে ভাগ্যৱান বিবেচিত হৈছে-তেন্তে- কেতিয়াও পেলাই দিয়াৰ ভুল নকৰিব । আৰু পাৰ্চটো কেতিয়াও খালী কৰি নাৰাখিব । পুৰণি পাৰ্চত ধানৰ দানা কিছুমান ৰাখিব পাৰে । পাছত আপুনি সেই ধানৰ শস্যবোৰ আপোনাৰ নতুন পাৰ্চলৈ স্থানান্তৰিত কৰিব পাৰে । এনে কৰিলে আপোনাৰ পুৰণি পাৰ্চৰ ধনাত্মক শক্তি-নতুন পাৰ্চলৈ বৈ যাব ।

৩) যদি আপোনাৰ পুৰণি পাৰ্চটো অতি মৰমৰ, আৰু আপুনি সেইটো পেলাই দিব নিবিচাৰে-তেন্তে সেই পাৰ্চটো ৰঙা কাপোৰ এখন মেৰিয়াই আপোনাৰ চেফত ৰাখিব পাৰে । কিন্তু মনত ৰাখিব যে-পাৰ্চটো চেফত ৰাখিলেও খালী হৈ থাকিব নালাগে । ৰুমাল, ধান, টকা, যিকোনো বস্তু তাত ৰাখিব পাৰি ।

৪) যদি আপোনাৰ পুৰণি ভাগ্যৱান পাৰ্চটো ফাটি গৈছে-কিন্তু তথাপিও আপুনি লগত ৰাখিব বিচাৰে-তেন্তে সম্পূৰ্ণ মেৰামতি কৰাৰ পাছতহে লগত ৰাখিব । ফাটি যোৱা পাৰ্চ এটা লগত ৰাখিলে-ৰাহুক দুৰ্বল কৰি তুলিব । ইয়াৰ বাবে আপোনাৰ ধন হানি হ’ব ।

বিঃদ্ৰঃ উক্ত লেখা ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।

Leave a Comment