বিদ্যুতৰ বিল কমোৱাৰ ৯টা কৌশল জানি লওক –

( Learn 9 strategies to reduce your electricity bill ) গৰমৰ দিনৰ বিদ্যুতৰ বিল বাঢ়ি যায়। কাৰণ ফ্ৰীজ, কম্পিউটাৰ, ৱাশ্বিং মেচিন, অভেন, ব্লেণ্ডাৰ, আইৰণ মেচিন আদি বহুতো বস্তুৱে বিদ্যুৎ খৰচ কৰে। কিন্তু মাহটোৰ শেষত যেতিয়া বিদ্যুতৰ বিল আহে তেতিয়া বহুতৰে মন হেৰুৱাই পেলায় । এ চি ব্যৱহাৰ নকৰাকৈও বহু ইউনিট অধিক জ্বলিছে। কাৰণটো জানেনে ?

কেৱল বিদ্যুতৰ বিল ৰাহি কৰাৰ বাবেই নহয়, বিদ্যুৎ সংৰক্ষণৰ বাবেও। কিছুমান নিয়ম মানি চলিলে এই বিলৰ খৰচ কম কৰিব পাৰি। আনন্দবজাৰ কাকতত বিদ্যুতৰ বিল হ্ৰাস কৰাৰ কিছু কৌশলৰ বাতৰি প্ৰকাশ পাইছে। বিদ্যুতৰ বিল কমাব পৰা ৯ টা কৌশল জানো আহক।

১. মোবাইল চাৰ্জাৰৰ পৰা খোলাৰ পিছত চুইচ অফ হৈ থাকিব লাগিব।

২. বেছিভাগ সময়তে মই এ চি ৰিম’ট বন্ধ কৰাৰ পিছত চুইচটো বন্ধ নকৰো। ইয়াৰ ফলত কিছুমান অতিৰিক্ত ইউনিটো জ্বলি যায়।

৩. চি এফ এল বা এল ই ডি লাইট ব্যৱহাৰ কৰক। যিহেতু এই লাইটবোৰত ফিলামেণ্টৰ তুলনাত চাৰ্কিট ব্যৱহাৰ কৰা হয়, সেয়েহে বিদ্যুতৰ খৰচ কমি যায়।

৪. যিকোনো বৈদ্যুতিক সঁজুলি ক্ৰয় কৰাৰ সময়ত ষ্টাৰ ৰেটিংক বিশ্বাস কৰক। এটা ডিভাইচৰ ষ্টাৰ ৰেটিং যিমানেই বেছি হ’ব, সিমানেই ইয়াৰ ইউনিট সংৰক্ষণ কৰাৰ ক্ষমতা বেছি হ’ব।

৫. পুৰণি কেবল, পুৰণি সঁজুলি ব্যৱহাৰ কৰিলে বিদ্যুতৰ বিল বৃদ্ধি পায়। গতিকে দহ-পোন্ধৰ বছৰ পুৰণি ডিভাইচ বা কেবল ব্যৱহাৰ নকৰিব। আধুনিক সঁজুলি ব্যৱহাৰ কৰক।

৬. এ চি সঘনাই অন আৰু অফ নকৰিব। নিয়মটো হ’ল অলপ পিছত বন্ধ কৰি দিয়া।

৭. এচিৰ আউটলেটটো ৰ’দত ৰখা ঠাইত ৰাখিব নালাগে। বহুতে মূৰৰ ওপৰত ছাঁ দিয়ে। এয়াও এটা ভুল ধাৰণা। যদি এ চি মেচিনটো ৰ’দ আৰু বৰষুণৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ ঢাকি ৰখা হয় তেন্তে মেচিনটো সোনকালে বেয়া হৈ যায়।

৮. এ চিৰ উষ্ণতা ২৪ ডিগ্ৰীৰ তললৈ নমাই নিদিব। ইয়াৰ বাবে অধিক ইউনিট খৰচ হয়।

৯. দিনটোত এঘণ্টা ফ্ৰীজটো বন্ধ কৰি ৰাখিব লাগে। মেচিনবোৰেও জিৰণি ল’ব, বিদ্যুৎও ৰাহি হ’ব। নিয়মিতভাৱে সকলো ডিভাইচ সময়মতে সেৱা আগবঢ়াওক। ই ডিভাইচটো ভালদৰে ৰাখে আৰু কম শক্তি আহৰণ কৰে।

Leave a Comment