বীজৰ সলনি আম পাতেৰে আম গছ কেনেকৈ ৰোপণ কৰিব, পদ্ধতি শিকিব

আম গ্ৰীষ্মকালীন ফল হিচাপে জনপ্ৰিয়। ফলৰ ৰজা বুলিও আমাৰ বাবে জনাজাত এই আম। প্ৰায় সকলোৱে আম খাই ভাল পায়। কেঁচা আম হওক বা পকা আম হওক। আম কেঁচা হ’লে টেঙা আৰু পকিলে মিঠা হয়। আমিও আমৰে বিভিন্ন আচাৰ প্ৰস্তুত কৰো। পুষ্টিকৰ উপাদানৰে ভৰপূৰ এই ফলৰ বহুতো উপকাৰীতা আছে। এই আমই ৰক্তহীনতা বা হাড়ৰ সমস্যা বা হৃদযন্ত্ৰৰ যিকোনো সমস্যা দূৰ কৰাত সহায় কৰে।

ভাৰতত বহু প্ৰজাতিৰ আমৰ খেতি কৰা হয়। যেনে হিমসাগৰ, লেংৰা, হৰিভঙা, গোপালভোগ আদি। এইবিধ আম সমগ্ৰ দেশ-বিদেশত অতি বিখ্যাত। মালদাৰ আম আটাইতকৈ বিখ্যাত। কেৱল আমেই নহয়, আমৰ পাতো বিভিন্ন পূজাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। বহুতে ঘৰৰ পিছফালে বা ঘৰৰ কাষতে আম গছ ৰোপণ কৰে। কিন্তু আজি মই এই প্ৰতিবেদনৰ জৰিয়তে আপোনালোকক দেখুৱাম যে কেনেকৈ টাবত আম খেতি কৰিব পাৰি –

আম খেতি কৰিবলৈ প্ৰথমে উপযুক্ত মাটি আৰু বীজ বা কলম ক্ৰয় কৰিব লাগিব। তাৰ পিছত এটা টাবত পলি বা সাগৰীয় নিমখ ভৰাই দিব লাগে। তাৰ পিছত সেই মাটিত আমৰ পাত ৰোপণ কৰি সেই টাবটোৰ ওপৰত এটা পাত্ৰ ঢাকি টাবটো ছাঁ থকা ঠাইত ৰাখক।


আৰু পঢ়ক
>> চাদৰ ওপৰত আঙুৰ খেতি কৰক,পদ্ধতি শিকিব
>> ঘৰতে টাবত বেঙেনা খেতি কৰক, ১২ মাহ উৎপাদন হ’ব, বিশেষ পদ্ধতি শিকিব


প্ৰায় এমাহৰ পিছত যেতিয়া আপুনি টাবটোৰ পৰা আম গছৰ পুলি আৰু আম গছৰ শিপাবোৰ গজি উঠা দেখা পাব, তাৰ পিছত আন এটা টাবত চাহপাত ভৰাই সেই টাবটোত শিপা থকা আম গছবোৰ ৰোপণ কৰি নিয়মিতভাৱে পানী দিব লাগে, এনেকৈ টাবত আম খেতিয়া কৰিব লাগে।

Leave a Comment