শৰীৰৰ কিছুমান অতিৰিক্ত অংশৰ কাৰণ কি ?

Scientific reasons for some extra parts of the body ) পৃথিৱীত এনে বহু লোক আছে যাৰ শৰীৰৰ অতিৰিক্ত অংশ বা কিবা এটা চিন থাকে যিয়ে তেওঁলোকক আন সকলোতকৈ পৃথক কৰি তোলে । পৃথিৱীৰ অতি কম সংখ্যক মানুহৰ মাজত যি বৈশিষ্ট্য বিৰল, তাৰ বাবেই তেওঁলোকক ‘ব্যতিক্ৰমী’ বুলি গণ্য কৰা হয় ।

উদাহৰণস্বৰূপে, কিছুমান মানুহৰ জন্মতে অতিৰিক্ত আঙুলি অৰ্থাৎ ৬টা আঙুলি থাকে, আনহাতে কিছুমান মানুহৰ বুকুত অতিৰিক্ত পাঁজৰ থাকে । আনকি পৃথিৱীৰ কিছুমানে সোণৰ ব্লেড লৈ জন্ম লৈছে । এনে কিছুমান বিৰল শাৰীৰিক বৈশিষ্ট্যৰ বিষয়ে জানি লওক –

৬ আঙুলি,
৩টা ফালাংগ থকা বুঢ়া আঙুলিৰে জন্ম লোৱাটো নিশ্চিতভাৱে অস্বাভাৱিক আৰু বিৰল । জনা যায় যে ১০০০ জনৰ ভিতৰত মাত্ৰ ১ জনৰ এনে হয় । আনহাতে, ২৫ হাজাৰ মানুহৰ ভিতৰত মাত্ৰ এজনেহে জন্মতে ৬টা আঙুলিৰে ৩টা ফালাংগৰে জন্ম লয় । বহুতে ৬টা আঙুলিক অক্ষমতা বুলি ভাবে । কিন্তু কিছুমান ক্ষেত্ৰত ইয়াৰ বহুত সুবিধা আছে । চিকিৎসকে বিচাৰি উলিয়াইছে যে এনে লোকৰ মগজুৱে অতিৰিক্ত অংগ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ সম্পূৰ্ণ সক্ষম ।

অতিৰিক্ত পাঁজৰ,
বেছিভাগ মানুহৰে বুকুত ২৪ টা পাঁজৰ থাকে । কিন্তু কিছুমান মানুহৰ সোঁফালে, বাওঁফালে বা দুয়োফালে অতিৰিক্ত পাঁজৰ থাকে । কেতিয়াবা এক্স-ৰে ধৰা পেলাব নোৱাৰে । কাৰণ ইয়াৰ কলা আঁহবোৰ অতি পাতল । কিছুমানে আজীৱন অতিৰিক্ত পাঁজৰৰ পিঞ্জৰা লৈ জীয়াই থাকে । এনে পাঁজৰ বিপদজনক নহয়, যেতিয়ালৈকে ই ৰক্তবাহী নলী বা স্নায়ুত চাপ নিদিয়ে ।

কাণৰ ওপৰত এটা সৰু ফুটা,
পৃথিৱীৰ মাত্ৰ ০১-১০ শতাংশ কেঁচুৱা কাণৰ ওপৰত ইমান সৰু গাঁত এটা লৈ জন্ম হয় । এই বৈশিষ্ট্যটো আচলতে সংক্ৰমণৰ সৈতে জড়িত । যাৰ ফলত ব্যক্তিজনে বিষ আৰু ফুলাৰ সমস্যাত ভুগিবলগীয়া হয় ।


আৰু পঢ়ক
>> মাজে সময়ে চকুৰ পতা কঁপি উঠে নেকি ? জানক ইয়াৰ আচল কাৰণ কি ?
>> আপোনাৰ দাঁতে নিৰ্ধাৰণ কৰিব আপোনাৰ ব্যক্তিত্ব ! জানক ভৱিষ্যতে কি হ’ব পাৰে !


চুলি কম্বল কৰিব নোৱাৰি,
চুলি সৰা সমস্যাত প্ৰায় সকলোৱে ভোগে । ইয়াৰ এটা কাৰণ হ’ব পাৰে নিয়মিতভাৱে চুলি কম্বল নকৰা । চুলিৰ সৌন্দৰ্য পৰিপাটি আৰু পৰিপাটি কৰি ৰাখিবলৈ কম্বিং কৰাৰ বিকল্প নাই । কিন্তু আপুনি জানি আচৰিত হ’ব যে পৃথিৱীত এনে কিছুমান মানুহ আছে যাৰ চুলি কম্বল কৰিব নোৱাৰি । এই সমস্যাটোক ‘চামুচ কাঁচৰ চুলি’ বোলা হয় । এনে মানুহৰ চুলি ইমানেই শুকান আৰু কুটিল হয় যে চুলি কম্বলেই সৰি পৰে । কাৰণ এনে চুলিৰ প্ৰকৃতি অতি ভংগুৰ ।

Leave a Comment