মূৰত তেল লগাওঁতে কৰা এই ৫টা ভুলে চুলি সৰা বৃদ্ধি কৰে !

( These 5 Mistakes Increase Hair Loss ) বহু লোকৰ চুলিত নিয়মিত তেল লগাই চুলি সুস্থ কৰি ৰখাৰ অভ্যাস আছে । কিন্তু চুলিত তেল লগাওঁতে কিছুমান কথা মনত ৰখাটো প্ৰয়োজন । ডাঃ ড. ‘এইচ টি সৈতে হোৱা এক সাক্ষাৎকাৰত সুবিনা আট্টাভাৰীয়ে এই উপযোগী তথ্যসমূহ শ্বেয়াৰ কৰে । যিয়ে চুলি সৰা কম কৰিব, চুলি গজাত সহায় কৰিব । কিন্তু তেল সঠিকভাৱে নিদিলে ইয়াৰ বিপৰীতমুখী হ’ব পাৰে । চুলিত তেল লগাওঁতে কি কি মনত ৰাখিব লাগে সেই বিষয়ে বিশেষজ্ঞসকলৰ পৰা জানি লওক –

১) বহুতে চুলিত তেল লগাই মূৰত অতি দৃঢ় হাতেৰে মালিচ কৰে । যাৰ ফলত চুলিৰ ক্ষতি হয় আনকি চুলি ভাঙিবও পাৰে । মূৰত তেল লগালে ৫ মিনিট মান লঘু হাতেৰে মালিচ কৰিলেই যথেষ্ট ।

২) চুলিত তেল লগাই চুলিখিনি খুব টানকৈ ব্ৰেইড বা কম্বল কৰে বহু লোকে । ইয়াৰ ফলত চুলিও ভাঙি যায় । কাৰণ চুলিত তেল লগালে বেছি ভংগুৰ হয় । আনকি বিভক্ত মূৰবোৰো ঘটে ।

৩) চুলিত একেবাৰে বেছি তেল নিদিব । তাৰ পৰিৱৰ্তে অলপ তেল লৈ মূৰৰ ছালত মালিচ কৰক । অধিক তেল মানে ইয়াক চাফা কৰিবলৈ অধিক শ্বেম্পুৰ প্ৰয়োজন । আৰু ফলত আপোনাৰ চুলিৰ প্ৰাকৃতিক তেলও ধুই পেলোৱা হ’ব । গতিকে তেলখিনি চুলিত ২/৩ ঘণ্টা ৰাখিব । কিন্তু যিসকলৰ চুলি শুকান আছে তেওঁলোকে গোটেই ৰাতি চুলিত তেল ৰাখিব পাৰে । লগতে তিতা চুলিত কেতিয়াও তেল লগাব নালাগে ।


আৰু পঢ়ক
ঠাণ্ডা নে গৰম ? গাখীৰ কেনেকৈ খালে স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী !
পনীৰ আৰু কণী একেলগে খালে শৰীৰৰ ওজন বাঢ়ে নে কমে ?


৪) সদায় চুলিত তেল গৰম কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক । ই সহজে মূৰৰ ছালত সোমাই যাব পাৰে । তেজ চলাচল ভাল হয় । চুলি কোমল কৰি ৰখাতো সহায় কৰিব ।

৫) তেলীয়া চুলিত বেছি দিন নাথাকিলে ভাল । কাৰণ মূৰত জমা হোৱা তেলে ধূলি আকৰ্ষণ কৰে । ফলত চুলি সৰা বাঢ়ি যায় । গতিকে ৩-৪ ঘণ্টা তেল লগাই চেম্পু কৰি লোৱাটো ভাল । বেছি হ’লে ১০-১১ ঘণ্টা ৰাখিব লাগে, তাতকৈ বেছি নহয় ।

Leave a Comment