এনেদৰে ফ্ৰীজটো চাফা কৰিলে বহুদিনলৈ ভালে থাকিব

আজিকালি যিটো বস্তুৰ অবিহনে জীয়াই থকাটো প্ৰায় অসম্ভৱ যেন লাগে, তাৰ ভিতৰত এটা হ’ল ফ্ৰীজ। বহুদিনলৈ খাদ্য ৰখা বা মজুত ৰখাৰ বাবে ফ্ৰীজৰ বিকল্প নাই। গতিকে এতিয়া প্ৰায় প্ৰতিটো ঘৰতে ফ্ৰীজ আছে। এই ফ্ৰীজটো কেৱল ব্যৱহাৰ কৰাই নহয় নিয়মিতভাৱে চাফাও কৰিব লাগে।

ফ্ৰীজ চাফা কৰাৰ সময়ত কিছুমান নিয়ম মানি চলিব লাগে। ইচ্ছামতে চাফা কৰিলে কিছুদিনৰ পিছত ফ্ৰীজটো নষ্ট হ’ব পাৰে। কিন্তু সঠিকভাৱে চাফা কৰিলে ফ্ৰীজটো বহুদিনলৈ স্থায়ী হৈ থাকিব। যিহেতু খাদ্য ফ্ৰীজত ফ্ৰীজত ৰখা হয়, সেয়েহে তাত প্ৰাকৃতিকভাৱে বীজাণু বাঢ়ি যায়। ইয়াক এনেদৰে পৰিষ্কাৰ কৰিব লাগে যাতে বীজাণুবোৰ আঁতৰি যায় আৰু ফ্ৰীজটোও ভাল হয়। জানো লওঁ –

প্ৰথম পদক্ষেপ

ফ্ৰীজটো পৰিষ্কাৰ কৰা আৰম্ভ কৰাৰ আগতে প্ৰথমে বৈদ্যুতিক সংযোগটো বিচ্ছিন্ন কৰক। তাৰ পিছত ফ্ৰীজৰ দুৱাৰখন খোলা ৰাখিব। এনেকৈ অলপ সময় খোলা ৰাখিলে বৰফ গলি যাব। তেতিয়া জমা হোৱা বৰফখিনি আঁতৰাবলৈ অতিৰিক্ত কষ্ট কৰিব নালাগে। এতিয়া ফ্ৰীজত থকা সকলো খাদ্য এটা এটাকৈ উলিয়াই লওক। ইয়াক পৰিষ্কাৰ কৰাটো সহজ হ’ব। তাৰ পিছত এটা বাল্টিত খাদ্যখিনি ঢাকনিৰে ঢাকি দিব। ই কম বৰফ গলিব। ফ্ৰীজটো চাফা কৰিবলৈ সময় লাগিলেও খাদ্য নষ্ট নহ’ব।

দ্বিতীয় পদক্ষেপ

এতিয়া ফ্ৰীজৰ ৰেক, ড্ৰয়াৰ আৰু সৰু সৰু শ্বেলফবোৰ উলিয়াই লওক। এতিয়া ডিটাৰজেন্ট মিহলাই কুমলীয়া পানীত পৃথকে তিয়াই থওক। অলপ সময় তিয়াই থোৱাৰ পিছত স্পঞ্জেৰে ভালদৰে ধুই পৰিষ্কাৰ পানীৰে ধুই পেলাব লাগে। ধোৱাৰ পিছত শুকান আৰু পৰিষ্কাৰ কপাহী কাপোৰেৰে ভালদৰে মচিব লাগে।

তৃতীয় পদক্ষেপ

স্প্ৰে’ বটলত ডিটাৰজেন্ট মিহলাই পানী ভৰাই দিব লাগে। এতিয়া ফ্ৰীজৰ ভিতৰত স্প্ৰে’ কৰক। মলি কোমল হ’লে স্পঞ্জেৰে লাহে লাহে ঘঁহিব লাগে। তাৰ পিছত ফ্ৰীজৰ চুকটোৰ ৰবৰবোৰ ব্ৰাছেৰে ভালদৰে পৰিষ্কাৰ কৰক। গোটেই ফ্ৰীজটো মচি পেলাওক। এতিয়া ৰেক, ড্ৰয়াৰ আৰু সৰু সৰু শ্বেলফবোৰ সঠিকভাৱে ছেট কৰক।

চতুৰ্থ পদক্ষেপ

চাফা কৰাৰ পিছত ফ্ৰীজ অন কৰিবলৈ নাযাব ! কমেও দুঘণ্টা এনেকৈ থৈ দিব। তাৰ পিছত চুইচ অন কৰক। চাফা কৰাৰ পিছত ফ্ৰীজৰ ভিতৰত নেমুৰ টুকুৰা এটা ৰাখিব লাগে। ইয়াৰ ফলত ফ্ৰীজটো দুৰ্গন্ধমুক্ত হৈ থাকিব আৰু সতেজ গোন্ধ ওলাব।

Leave a Comment