প্ৰস্ৰাৱ কৰাৰ পিছতো প্ৰস্ৰাৱ কৰিবলৈ অনুভৱ হয় নেকি ? সাৱধান হওঁক

Join Telegram

( what are the early signs of prostate cancer ) পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰষ্টেট কেন্সাৰ (Prostate cancer ) অন্যতম আগশাৰীৰ কৰ্কট ৰোগ । কিন্তু বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে সময়মতে ধৰা পৰিলে প্ৰায় ৬ শতাংশ ৰোগীয়ে দহ বছৰ বা তাতোকৈ অধিক জীয়াই থাকিব পাৰে । কিন্তু সমস্যাটো হ’ল, মানুহে এই কেন্সাৰৰ লক্ষণবোৰক প্ৰায়ে আওকাণ কৰে । আৰু সেইটোৱে কৰ্কট ৰোগ বৃদ্ধি কৰে ।

বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে প্ৰস্ৰাৱ কৰাৰ অভ্যাসৰ পৰিৱৰ্তন কেতিয়াবা প্ৰষ্টেট কেন্সাৰ (Prostate cancer)ৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে । অপৰ্যাপ্ত পৰিমাণে পানী সেৱন কৰিলে আৰু অস্বাস্থ্যকৰ জীৱনশৈলীও সাময়িকভাৱে একেধৰণৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে । গতিকে এনে সমস্যাবোৰক আওকাণ কৰাটো প্ৰথা আছে ।

বিপদৰ লক্ষণসমূহ কি কি ?

বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে হঠাতে প্ৰস্ৰাৱ আৰম্ভ হোৱা, সঘনাই প্ৰস্ৰাৱ কৰাৰ প্ৰৱণতা, প্ৰস্ৰাৱ লেহেমীয়া হোৱা আৰু প্ৰস্ৰাৱ কৰাৰ পিছতো প্ৰস্ৰাৱ কৰাৰ প্ৰয়োজন অনুভৱ হোৱাটো প্ৰষ্টেট কেন্সাৰৰ (Prostate cancer) অন্যতম প্ৰধান লক্ষণ । অৰ্থাৎ প্ৰস্ৰাৱ কৰাৰ হেঁপাহ অনুভৱ কৰিলে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো অতি প্ৰয়োজনীয় ।

প্ৰষ্টেট কেন্সাৰ(Prostate cancer)ৰ অন্যান্য লক্ষণ –

  • ১. প্ৰস্ৰাৱ কৰাত সমস্যা
  • ২. প্ৰস্ৰাৱত তেজ ওলায়
  • ৩. হাড়ৰ বিষ
  • ৪. বীৰ্যত তেজ
  • ৫. অপ্ৰয়োজনীয় ওজন কমাৰ পৰা

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।

Leave a Comment