জীৱনত সফল হ’বলৈ যি প্রয়োজন !

Join Telegram

( What you need to succeed in life ) যদি আপুনি জীৱনত সফল হ’ব বিচাৰে তেন্তে সঠিক পৰিকল্পনাৰে আগুৱাই যোৱাৰ বাহিৰে আন কোনো বিকল্প নাই। গতিকে আমাৰ দীৰ্ঘদিনীয়া সপোন পূৰণৰ বাবে আমি কি কৰিব লাগিব, সেই বিষয়ে তলত আলোচনা কৰা হৈছে, সেই বাবে সম্পূর্ণ পঢ়িব –

মাহেকীয়া বাজেট তৈয়াৰ কৰা, বাজেট প্ৰস্তুত কৰাটো আটাইতকৈ সহজ উপায় ! যিয়ে আপোনাৰ আয় আৰু খৰচৰ মাজত ভাৰসাম্য সৃষ্টি কৰিব পাৰে। এই সপোন পূৰণৰ প্ৰথম পদক্ষেপ। মাহিলী আয়ৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি বাজেট খৰচ। ডায়েৰী বা কম্পিউটাৰত বাজেট ৰাখক। কেৱল বাজেট প্ৰস্তুত কৰাই নহয়, ব্যয়ৰ ক্ষেত্ৰত যাতে বাজেট কেতিয়াও অতিক্ৰম নহয় তাৰ প্ৰতি বিশেষ গুৰুত্ব দিব লাগে। প্ৰথম কেইমাহমান বাজেট অতিক্ৰম কৰিব পাৰে। কিন্তু চিন্তা নকৰিব, বাজেট উন্নত কৰাৰ চেষ্টা কৰক। এটা কথা মনত ৰাখিব, বাজেট নিৰ্ধাৰণৰ অৰ্থ খৰচ হ্ৰাস কৰা নহয়, বাজেট নিৰ্ধাৰণ মানে ব্যয়ৰ সুস্থ পৰিকল্পনা।

গতিকে বাজেটৰ কথা আহিলে খৰচ কৰা খণ্ডবোৰক ৩টা ভাগত ভাগ কৰক। ১. প্ৰয়োজনীয়তা, ২. বিবেচনাধীন, ৩. আদৰ. এই ৩ টাৰ ভিতৰত প্ৰয়োজনীয়তাক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়ক। তাৰ পিছত তালিকাৰ তলৰ পৰা কাম কৰক যিবোৰ সমস্যা যুঁজৰ যোগ্য নহয় সেইবোৰ আঁতৰাই পেলাওক।

প্ৰয়োজনীয় ধনৰ পৰিমাণ অনুমান কৰক, আপুনি কি কি প্ৰয়োজন বা সপোন পূৰণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছে ? ইয়াক পূৰণ কৰিবলৈ কিমান টকা খৰচ কৰিব পাৰি ? সেই প্ৰয়োজন বা সপোন পূৰণৰ বাবে আপুনি ব্যয় কৰিবলৈ ইচ্ছুক নূন্যতম আৰু সৰ্বোচ্চ পৰিমাণ কিমান ? এইবোৰৰ বিষয়ে আপোনাৰ এটা স্পষ্ট ধাৰণা থাকিব লাগিব । এইবোৰ বিষয়টো লক্ষ্য কৰক। টকাৰ খবৰ ৰাখক। আপুনি আপোনাৰ উদ্দেশ্যক ৩টা ভাগত ভাগ কৰিব পাৰে, সৰু, মজলীয়া আৰু ডাঙৰ। তাৰ পিছত এখন তালিকা বনাওক। আপোনাৰ প্ৰয়োজন বা সপোন পূৰণৰ বাবে কিমান সময় খৰচ কৰিব পাৰি লিখি থওক।

আৰু পঢ়ক-

এজন ত্ৰাণকৰ্তা হওক, আপোনাৰ মাহিলী আয়ৰ এটা অংশ সঞ্চয় কৰক। অলপমান ৰাহি কৰিলেও এবছৰত বহুত টকা ৰাহি কৰাটো সম্ভৱ। কেৱল সপোন পূৰণ নহয়, জমা হোৱা ধন বিপদত পৰা এটা ডাঙৰ সম্পদ হ’ব পাৰে। ধন বিনিয়োগ কৰাত সাৱধান হওক, বিভিন্ন ধৰণে উপাৰ্জন কৰা ধন বিনিয়োগ কৰাত সাৱধান হওক। হঠাতে হোৱা হুইমত বিনিয়োগ কৰা উচিত নহয়। বিনিয়োগৰ সিদ্ধান্ত লোৱাৰ আগতে লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰক। বুদ্ধিমানৰূপে বিনিয়োগ কৰক।

Leave a Comment