এই ২ দিনত তুলসী স্পৰ্শ কৰাটো কিয় অশুভ ? জানক সবিশেষ

এনে বহুতো গছ-গছনিৰ কথা হিন্দু ধৰ্মত উল্লেখ কৰা হৈছে, য’ত দেৱ-দেৱীয়ে বসবাস কৰে। তেনে ভিতৰত উদ্ভিদৰ ভিতৰত তুলসীও আছে। হিন্দু ধৰ্মত তুলসী উদ্ভিদক শ্ৰদ্ধা কৰা হয়। কোৱা হয় মা লক্ষ্মী তুলসী উদ্ভিদত বাস কৰে। নিয়মিতভাৱে তুলসী পূজা কৰিলে মা লক্ষ্মীৰ কৃপা পায়। ঘৰত সুখ বাস কৰে। কিন্তু তুলসী উদ্ভিদৰ পূজা কৰি থাকোঁতে কিছুমান বস্তুৰ বিশেষ যত্ন লোৱাটো জৰুৰী।

তুলসী উদ্ভিদ কেতিয়া পূজা কৰিব লাগে আৰু কেতিয়া নকৰিবলৈ বিশেষ সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিব লাগিব। কেৱল এয়াই নহয়, শাস্ত্ৰত কিছুমান দিনত তুলসী উদ্ভিদ স্পৰ্শ কৰাটো নিষিদ্ধ বুলি গণ্য কৰা হয়। জানো আহক কোন দিনত তুলসী গছ স্পৰ্শ কৰিব নালাগে।

এই সময়ত তুলসী ভুলতো স্পৰ্শ নকৰিব, শাস্ত্ৰত কোৱা হৈছে যে তুলসী উদ্ভিদৰ পূজা কৰাৰ সময়ত যদি নিয়ম মানি নলয়, তেতিয়া মাক লক্ষ্মী খং উঠি ঘৰৰ পৰা ওলাই যায়। শাস্ত্ৰ অনুসৰি ৰাতি বা সূৰ্যাস্তৰ সময়ত তুলসী উদ্ভিদ স্পৰ্শ কৰিব নালাগে। ৰাতি তুলসী গছজোপা স্পৰ্শ কৰিলে টকাৰ লোকচান হয়। ইয়াৰ বাহিৰেও ৰাতি তুলসীক কেতিয়াও পানী আগবঢ়াব নালাগে।

এই দিনটোত তুলসী উদ্ভিদ স্পৰ্শ নকৰিব, দেওবাৰেও তুলসী উদ্ভিদ স্পৰ্শ কৰিব নালাগে বুলি ধৰ্মীয় বিশ্বাস। কেৱল এয়াই নহয়, দেওবাৰৰ দিনটোত তুলসী গছজোপাক পানী দিয়াটো নিষিদ্ধ। কোৱা হয় দেওবাৰে তুলসী মাতা উপবাসে থাকে । একে সময়তে একাদশীত তুলসীক পানী দিয়াটোও নিষিদ্ধ। এই দিনটোতে মাতৃ তুলসীয়ে ভগৱান বিষ্ণুৰ বাবে নিৰ্জলাব্ৰত পালন কৰে। সেয়েহে বিশ্বাস কৰা হয় যে একাদশী দিনটোত তেওঁলোকক স্পৰ্শ কৰি পানী দি তেওঁলোকৰ ‌ ব্ৰত ভাঙিলে মা লক্ষ্মীৰ খং উঠে।

বিঃদ্ৰঃ উক্ত লেখা ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।

Leave a Comment