সৰু কথাতেই খং উঠে নেকি ? কেনেকৈ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব !

( Do you get angry at little things? How to control it ) খঙত পৃথিৱীখন ওলোটা কৰি দিয়াৰ ক্ষমতা বহুতৰে আছে। কিন্তু যিয়েই খং কৰে, সেই লোকচান তেওঁৰেই হয়। সকলোৱে শীতল মূৰ ৰাখিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে কিন্তু সকলো পৰিস্থিতিতে শীতল মূৰ ৰখাটো সম্ভৱ নহয়। গতিকে খং নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ কিছুমান সহজ উপায় –

২) কামত ব্যস্ত হওক, সেয়া ঘৰুৱা কামেই হওক বা অফিচৰ কামেই হওক। ইয়াৰ বাবে মূৰৰ পৰা খংটো আঁতৰি গ’লেই খংটো নোহোৱা হৈ যাব। মূৰ গৰম হ’লে সংগীত শুনিবলৈ আৰম্ভ কৰক। তাৰ পিছত চকু মুদি সেই গীতটোত ডুব যাওক। মনলৈ আন কোনো চিন্তা আহিব নিদিব ।

২) গৰম অনুভৱ কৰিলে য’ত আছে তাৰ পৰা ওলাই যাওক। এনে পৰিস্থিতি সদায় নাথাকিবও পাৰে কিন্তু এই কাম কৰিব পাৰিলে খঙত বহু ভুল কাম কৰাৰ পৰা নিজকে বচাব পাৰিব।

৩) কাগজ হাতত লৈ স্কেচিং আৰম্ভ কৰক। মূৰটো ঠাণ্ডা হৈ যোৱাৰ লগে লগে সেই অংকনবোৰ ধুনীয়া ধুনীয়া ছবিলৈ সলনি হোৱা দেখিব। কোনোবাই বেয়া কথা কোৱাৰ বাবে যদি খং উঠিছে, তেন্তে চিঞৰি চিঞৰি শান্তভাৱে কথা নাপাতিব। আটাইতকৈ মাৰাত্মক কথাটো মিঠাকৈ ক’ব পাৰি ।


আৰু পঢ়ক
>> কথা কথাই খং কৰে নেকি আপোনাৰ স্ত্রী ? সহজে নিয়ন্ত্রণ কৰাৰ উপায় জানক !
>> মাতৃৰ এই গুণবোৰে সন্তানক সফল কৰি তোলে !


৪) চকলেট বা আপোনাৰ প্ৰিয় যিকোনো ট্ৰিট হাতৰ ওচৰতে ৰাখক। মূৰটো গৰম হ’লে মুখ ভৰাই দিব লাগে। এইবোৰ মুড বুষ্টাৰ। যিমানেই সোৱাদ ল’ব সিমানেই আপোনাৰ মেজাজ ভাল হ’ব আৰু খং কম হ’ব। ফোনত গেম খেলা আৰম্ভ কৰক। খং কমাবলৈও ই ভাল কাম কৰে।

৫) যদি আপুনি অত্যধিক মানসিক চাপত অনুভৱ কৰে তেন্তে এটা নিৰ্জন চুক বাছি লওক আৰু তাৰ পিছত খংৰ কাৰণটোৰ বিষয়ে গভীৰভাৱে চিন্তা কৰক। আপুনি কিমান বেয়া, আপোনাৰ লগত কিমান অন্যায় কৰা হৈছে, সেই কথা ভাবি চাওঁ আহক। এটা সময় আছে যেতিয়া আপুনি ভাবিছে যে আপুনি বহুত ভাঙি যাব। নিজৰ ওপৰত দুখ অনুভৱ কৰিব। এই কেথাৰচিছৰ পিছত মূৰটো ক্ৰমান্বয়ে ঠাণ্ডা হৈ পৰিব, মনটো লঘু হৈ যাব আৰু খংটো কমি যাব।

Leave a Comment