বদহজম দূৰ কৰক এই ঘৰুৱা উপায়েৰে ! বদহজম হোৱাৰ কেইটামান কাৰণ

( Get rid of indigestion with this home remedy ) অতিমাত্ৰা খাদ্য খালে প্ৰায়ে বদহজম হয় । আকৌ, Vapsa য়েও পাচনতন্ত্ৰৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে । উৎসৱ-পাৰ্বণৰ সময়ত গধুৰ তেল-মছলাযুক্ত খাদ্য খালে পেটৰ বিষ, পেট ফুলা, বেলচিং, পেট ফুলা বা ডায়েৰিয়া আদি সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে । ইয়াৰে অধিকাংশই পাচনতন্ত্ৰৰ বিঘিনিৰ বাবেই হয় । ডাঃ হাৰ্বেল গৱেষকৰ তথা অনুসৰি –

* খোৱাৰ সময়ত খৰখেদা নকৰিব । সময় উলিয়াওক আৰু লাহে লাহে খাদ্য চোবাই শেষ কৰক । খৰখেদাকৈ খালে খাদ্য সঠিকভাৱে হজম নহয় । তাৰ বাহিৰেও কিছু পৰিমাণে বায়ু পেটত প্ৰৱেশ কৰে ।

* খাদ্যৰ সময়ত আৰু খাদ্যৰ মাজত অধিক পানী খালে পেটৰ এচিড দুৰ্বল হৈ পৰে আৰু খাদ্য সঠিকভাৱে ভাঙি পেলাব নোৱাৰে । গতিকে খাদ্য খোৱাৰ কমেও ৩০ মিনিট আগতে এগিলাচ পানী খাব লাগে । খোৱাৰ সময়ত বেছি পানী নহয় । খোৱাৰ পিছত অলপ পানী খাব লাগে ।

* বিভিন্ন ধৰণৰ খাদ্য হজম কৰাত সকলোৰে অসুবিধা হয় । যিসকলৰ লেক্ট’জ অসহিষ্ণুতা আছে তেওঁলোকে গাখীৰ আৰু গাখীৰৰ পৰা তৈয়াৰী সামগ্ৰী খাব নোৱাৰে । চেনিযুক্ত খাদ্যৰ (যেনে ফলৰ ৰস, চকলেট আদি) বহুতৰে সমস্যা হয় । কিছুমানৰ ৰুটি, বাৰ্লি বা দালিৰ সমস্যা হয় । সেয়ে বদহজম ৰোগীয়ে গাখীৰ খাবলৈ নিদিব বা মিঠাই খাব নালাগে ।

* ধূমপান, চ্যুইংগাম আৰু ষ্ট্ৰ’ৰে জুচ খোৱা আদি গেছৰ প্ৰৱণতা বৃদ্ধি পায় । গতিকে এনে প্ৰথা পৰিহাৰ কৰক ।

* কৃত্ৰিম চেনি, অতিৰিক্ত তেল-চৰ্বিযুক্ত খাদ্যইও পেটৰ গেছৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে । গতিকে সেইবোৰ সাৱধানে খাব লাগে ।

* কোষ্ঠকাঠিন্য হ’লে পেটৰ পেট ফুলা । গতিকে কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ আঁহযুক্ত খাদ্য খাব লাগে, পৰ্যাপ্ত পৰিমাণে পানী খাব লাগে ।

Leave a Comment