মিউচুৱেল ফাণ্ডত বিনিয়োগ কৰাৰ আগতে এইবোৰ কথা মনত ৰাখক !

WhatsApp Follow

Mutual Fund Investment: ষ্টক মাৰ্কেটত বিনিয়োগ কৰাতকৈ মিউচুৱেল ফাণ্ডত ধন বিনিয়োগ কৰাটো কম বিপদজনক, গতিকে বহুতে মিউচুৱেল ফাণ্ডত ধন বিনিয়োগ কৰাটো পছন্দ কৰে। যিকোনো মিউচুৱেল ফাণ্ডত বিনিয়োগ কৰাৰ আগতে আমি সেই ফাণ্ডটোৰ ইতিহাস চাওঁ আৰু সেই ফাণ্ডটোৱে শেহতীয়া বছৰবোৰত কিমান ৰিটাৰ্ণ দিছে। কেৱল এইবোৰৰ সহায়ত আপুনি শ্ৰেষ্ঠ মিউচুৱেল ফাণ্ড বাছি ল’ব পাৰে , চাওক বিশেষজ্ঞসকলে কি কয় –

৯০% মিউচুৱেল ফাণ্ডে দীৰ্ঘ সময়ৰ বাবে নিজৰ সূচকাংক ৰিটাৰ্ণক পৰাস্ত কৰিব নোৱাৰে। আনহাতে, বাকী ১০% মিউচুৱেল ফাণ্ডে দীৰ্ঘম্যাদী বিনিয়োগত ইয়াৰ সূচকাংক ৰিটাৰ্ণক পৰাস্ত কৰিব পাৰে। গতিকে বিনিয়োগ কৰাৰ আগতে কোনটো মিউচুৱেল ফাণ্ড ভাল বা কোনটো মিউচুৱেল ফাণ্ড বেয়া তাৰ মাজত পাৰ্থক্য বুজি পোৱাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। এই প্ৰতিবেদনত মিউচুৱেল ফাণ্ডত বিনিয়োগ কৰাৰ আগতে আপুনি কি কি কথা মনত ৰাখিব লাগিব সেই বিষয়ে জানিব পাৰিব।

ৰেগুলাৰ প্ল্যান নহয়, ডাইৰেক্ট প্ল্যানত লক্ষ্য ৰাখক !

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে মিউচুৱেল ফাণ্ড বাছনি কৰাৰ সময়ত ৰেগুলাৰ প্ল্যান নহয়, ডাইৰেক্ট প্ল্যানত অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ। ৰেগুলাৰ প্ল্যানৰ ক্ষেত্ৰত আপুনি প্ৰত্যক্ষ পৰিকল্পনাতকৈ অধিক খৰচৰ অনুপাত দিব লাগিব অৰ্থাৎ আপুনি ফাণ্ড মেনেজাৰক তুলনামূলকভাৱে অধিক ধন দিব লাগিব। কাৰণ এই ক্ষেত্ৰত ফাণ্ড মেনেজাৰৰ কমিচন বেছি। বেংকৰ পৰা মিউচুৱেল ফাণ্ডত বিনিয়োগ কৰাৰ সময়ত বেংকে আগবঢ়োৱা প্লেনটো নিয়মীয়া প্লোন নে প্ৰত্যক্ষ প্লোন সেইটো জনাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

পুঁজিৰ ৰোলিং ৰিটাৰ্ণৰ ওপৰত চকু ৰাখক !

যিকোনো মিউচুৱেল ফাণ্ডত বিনিয়োগ কৰাৰ আগতে আমি সেই ফাণ্ডটোৰ ইতিহাস চাওঁ আৰু সেই ফাণ্ডটোৱে শেহতীয়া বছৰবোৰত কিমান ৰিটাৰ্ণ দিছে। আমি শেহতীয়া বছৰৰ ৰিটাৰ্ণ চাই বিনিয়োগ কৰোঁ। এই ক্ষেত্ৰত সাৱধান হওক মিউচুৱেল ফাণ্ডত বিনিয়োগ কৰাৰ আগতে আপুনি ৰোলিং ৰিটাৰ্ণৰ ওপৰত চকু ৰাখিব লাগিব। যোৱা ১০ বছৰৰ ৰোলিং ৰিটাৰ্ণ চাইহে বিনিয়োগ কৰিব লাগে আৰু পূৰ্বৰ ২ বা ৩ বছৰৰ নহয়।

লগতে চাওক – ডাকঘৰৰ একাউণ্ট থাকিলে ২০ হাজাৰ টকা পাব। এই আঁচনি জৰিয়তে।

ফাণ্ড মেনেজাৰৰ প্ৰফাইল পৰীক্ষা কৰক !

ষ্টক মাৰ্কেটৰ দৰেই আপুনিও আপোনাৰ বিনিয়োগ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে কিন্তু মিউচুৱেল ফাণ্ডত আপোনাৰ বিনিয়োগ ফাণ্ড মেনেজাৰৰ দ্বাৰা নিয়ন্ত্ৰিত হয়। ফাণ্ড মেনেজাৰে আপোনাৰ সমগ্ৰ ফাণ্ডটো নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব, কেতিয়া ষ্টকত প্ৰৱেশ কৰিব, কেতিয়া ষ্টকৰ পৰা ওলাই যাব, সকলোবোৰ ফাণ্ড মেনেজাৰে নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। গতিকে যিকোনো মিউচুৱেল ফাণ্ডত বিনিয়োগ কৰাৰ আগতে ফাণ্ড মেনেজাৰৰ প্ৰফাইল পৰীক্ষা কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। পুঁজি পৰিচালকৰ অভিজ্ঞতা, পুঁজি পৰিচালকে পূৰ্বে পৰিচালনা কৰা পুঁজিৰ কাম-কাজ চোৱাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

Disclaimer – এই লেখাটো কেৱল তথ্য আৰু শিক্ষাৰ উদ্দেশ্যে। ই কোনো কাৰণতে বিনিয়োগৰ পৰামৰ্শ নিদিয়ে। আপোনাৰ বিনিয়োগৰ সিদ্ধান্ত আপোনাৰ নিজৰ গৱেষণা আৰু বিপদ সহনশীলতাৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি লোৱা উচিত। আপোনাৰ বিনিয়োগৰ ফলাফলৰ বাবে JibonorShongram.In কোনো কাৰণতে দায়বদ্ধ নহ’ব।

2 thoughts on “মিউচুৱেল ফাণ্ডত বিনিয়োগ কৰাৰ আগতে এইবোৰ কথা মনত ৰাখক !”

Leave a Comment