এই দুটা পৰিস্থিতিয়ে কেতিয়াও এজন ব্যক্তিক সঠিক সিদ্ধান্ত ল’বলৈ নিদিয়ে, জানক কি কি –

শ্ৰীমদ্ভাগৱত গীতা হৈছে কুৰুক্ষেত্ৰ যুদ্ধ আৰম্ভ হোৱাৰ আগতে বিষণ্ণ আৰু বিমুঢ় হৈ পৰা অৰ্জ্জুনৰ প্ৰতি শ্ৰীকৃষ্ণৰ তাত্বিক উপদেশ। গীতাৰ এই তাত্বিক উপদেশসমূহ আজিও সমানে প্ৰাসংগিক আৰু মানুহক জীৱন যাপনৰ সঠিক উপায় দেখুৱায়।

জীৱনত গীতাৰ কথাবোৰ গ্ৰহণ কৰি এজন ব্যক্তিয়ে যথেষ্ট উন্নতি লাভ কৰে। গীতা হৈছে একমাত্ৰ কিতাপ যিয়ে মানুহক কেনেদৰে জীয়াই থাকিব লাগে শিকায়। গীতা হৈছে সমগ্ৰ জীৱনৰ দৰ্শন আৰু ইয়াক অনুসৰণ কৰা ব্যক্তিজন সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ। গীতাত লিখা হৈছে যে দুটা পৰিস্থিতিত, মানুহে সঠিক সিদ্ধান্ত ল’বলৈ সক্ষম নহয়।

গীতাত শ্ৰীকৃষ্ণই কয় – যে আপুনি অধিক সুখী আৰু অধিক দুখী হ’লে সিদ্ধান্ত লোৱা উচিত নহয়, কিয়নো এই দুয়োটা পৰিস্থিতিয়ে আপোনাক সঠিক সিদ্ধান্ত ল’বলৈ নিদিয়ে।

গীতাত লিখা আছে – যে কেৱল প্ৰদৰ্শন কৰাৰ বাবে ভাল নহ’ব। ঈশ্বৰে আপোনাক কেৱল বাহিৰৰ পৰাই নহয়, ভিতৰৰ পৰাও জানে।

যদি খঙৰ সময়ত আপোনাৰ অলপ ধৈৰ্য্য থাকে – আপুনি কমেও এশটা দুখৰ দিন এৰাই চলিব পাৰে।

গীতাত শ্ৰীকৃষ্ণই কৈছে – যে পৰাজয় আৰু বিজয় আমাৰ চিন্তাধাৰাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। যদি আপুনি স্বীকাৰ কৰে, তেন্তে পৰাজয় আৰু যদি দৃঢ় হয়, তেন্তে জয় হৈছে।

গীতাৰ মতে – কোনো ব্যক্তিক ভালদৰে নজনাকৈ, আনৰ প্ৰতি তেওঁলোকৰ কথা শুনি কোনো ধৰণৰ ধাৰণা কৰাটো মূৰ্খামি।

বিঃদ্ৰঃ উক্ত লেখা ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।

2 thoughts on “এই দুটা পৰিস্থিতিয়ে কেতিয়াও এজন ব্যক্তিক সঠিক সিদ্ধান্ত ল’বলৈ নিদিয়ে, জানক কি কি –”

Leave a Comment