গৰ্ভাৱস্থাৰ এই ভুল কৰিলে প্রতিবন্ধী সন্তানৰ জন্ম হয়।

( This mistake during pregnancy leads to the birth of a disabled child ) শেহতীয়াকৈ অষ্ট্ৰেলিয়াৰ গৱেষকৰ এটা দলে এটা গৱেষণা প্ৰতিবেদন প্ৰকাশ কৰিছে । কোৱা হয় যে বিশেষভাৱে সক্ষম শিশুৰ জন্মৰ আঁৰৰ মূল কাৰণটো হ’ল গাঁথনিগত কাৰণত শিশুৰ জন্ম প্ৰায়ে হাত-ভৰি নোহোৱাকৈয়ে হয় । লগতে কাৰ্য্যক্ষমতাৰ বিসংগতিৰ বাবে বুদ্ধিমত্তা কম হয়, লগতে শ্ৰৱণ ক্ষমতা হেৰুওৱা আৰু দৃষ্টিশক্তিৰ সমস্যা হয় ।

কোন অক্ষম ?
বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই (WHO) প্ৰকাশ কৰা “আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় অক্ষমতা, আৰু প্ৰতিবন্ধকতাৰ শ্ৰেণীবিভাজন (ICIDH)” শীৰ্ষক প্ৰকাশনত অক্ষমতা আৰু অক্ষমতাৰ সমস্যাসমূহক ৩টা ভাগত ভাগ কৰা হৈছে, ১। দুৰ্বলতা, ২. অক্ষমতা, ৩. হেণ্ডিকেপ।

বিজ্ঞানে কি কয় ?
গৰ্ভাৱস্থাত প্ৰতিগৰাকী মহিলাই অধিক সচেতন হ’ব লাগিব । এইবাৰ অলপ ভুল কৰিলে আজীৱন কান্দোন হ’ব পাৰে । অকণমান অসাৱধানতাই এটা দিব্যাংগ সন্তান জন্ম দিব পাৰে । গতিকে অলপ সাৱধান হৈ কিছুমান নিয়ম মানি চলিলে এই অভিশাপৰ পৰা মুক্তি পাব পাৰি ।

বহু শিশুৰ জন্ম হয় শাৰীৰিক আৰু মানসিক বিসংগতিৰে, জন্মতে বিশেষভাৱে সক্ষম, এনে কিয় ?
জন্মগত বিসংগতি বিভিন্ন ধৰণে হ’ব পাৰে । এটা ভুল গাঁথনিগত কাৰণত হয়, দেখা যায় । এই সমস্যা থকা শিশুৰ হাত-ভৰি নাথাকিবও পাৰে । আন এটাক ফাংচনেল এৰ’ৰ বোলা হয়, এই ক্ষেত্ৰত শিশুৰ বুদ্ধিমত্তা সঠিক নহ’বও পাৰে, তেওঁ কাণেৰে শুনিব নোৱাৰে বা চকুৰে চাব নোৱাৰে । আন এটা হ’ল বিপাকীয় বিসংগতি, যিটো সাধাৰণতে বুজা নহয়, কিছুমান আচৰণৰ দ্বাৰা বুজিব পাৰি । যেনে, জন্মগত হাইপ’থাইৰয়ডিজম । বিশ্বজুৰি ৪ হাজাৰৰো অধিক শিশু জন্মগত বিসংগতিৰে জন্ম হয় । আমাৰ দেশতো আমাৰ এই সমস্যা আছে ।


আৰু পঢ়ক
ঠাণ্ডা নে গৰম ? গাখীৰ কেনেকৈ খালে স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী !
পনীৰ আৰু কণী একেলগে খালে শৰীৰৰ ওজন বাঢ়ে নে কমে ?


ত্ৰুটিপূৰ্ণ সন্তান জন্ম দিয়াৰ ক্ষেত্ৰত কি কি পৰিৱেশগত কাৰক জড়িত হৈ থাকে ?
কৰ্মৰ পৰিৱেশটো অতি জড়িত হৈ আছে । বেটাৰী ফেক্টৰীত কাম কৰা লোকসকলৰ এই সমস্যা হ’ব পাৰে । পাৰ্লাৰত কাম কৰা মহিলাসকলৰ মাজত তেওঁলোকে ব্লিচিঙৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা সামগ্ৰীসমূহে সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে । আমি খোৱা পানী প্ৰায়ে বীজাণুমুক্ত কৰা হয়, বনৌষধিকৰণ কৰা হয়, যাৰ ফলত সমস্যাৰ সৃষ্টি হয় । তদুপৰি খাদ্যত প্ৰিজাৰ্ভেটিভ দিয়া হয় আৰু ইয়াৰ ফলতো সমস্যাৰ সৃষ্টি হয় ।

শিশুৰ জন্মৰ প্ৰথম তিনিমাহত তাৰ সকলো অংগ গঠন হয় । তেতিয়া খোৱা সকলো বস্তু মাকৰ পৰা শিশুৰ দেহলৈ যাব পাৰে । বুজিব পাৰি যে ইয়াৰ প্ৰভাৱত শিশুটি সুস্থ বা অসুস্থ হৈ পৰিব । বহু সময়ত দেখা যায় যে মাতৃয়ে হয়তো ধূমপান নকৰে কিন্তু দেউতাকে ধূমপান কৰে, এই ক্ষেত্ৰত মাতৃ পৰোক্ষ ধূমপায়ী হৈ পৰে ।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।

Leave a Comment