আপোনাৰ ল’ৰা-ছোৱালীক সৰুতে এই ৫টা কথা শিকাওক, ডাঙৰ হ’লে তেওঁলোকে আপোনাক সন্মান কৰিব

Teach your kids these 5 things when they are young, they will respect you শিশুৰ আচাৰ-ব্যৱহাৰ, আচাৰ-ব্যৱহাৰ, কথা কোৱা বা কথা কোৱাৰ ধৰণে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ঘৰত কেনেকৈ ডাঙৰ-দীঘল হৈছিল তাৰ ইংগিত দিয়ে । ঘৰৰ বয়োজ্যেষ্ঠ সকলৰ লগতে পিতৃ-মাতৃৰ পৰাও শিশুটিয়ে কেনেকৈ আচৰণৰ শিক্ষা লাভ কৰি আছে সেয়া জনা যায় । মুঠতে শিশুসকল হৈছে পৰিয়ালৰ পৰিৱেশৰ দাপোন, যাৰ দ্বাৰা সকলোৱে আপোনাৰ পৰিয়ালৰ আৱেগিক স্তৰটো সহজে বুজিব পাৰে

শিশুৰ উন্নত ভবিষ্যতৰ লগতে পৰিয়ালৰ সন্মান আৰু সন্মানৰ বাবে শিশুক সৰুৰে পৰা কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা শিকোৱা উচিত । এইবোৰ এনে আচৰণৰ লগত জড়িত যিয়ে শিশুক নম্ৰ হ’বলৈ শিকায় ।

১) বয়োজ্যেষ্ঠ সকলক প্ৰণাম কৰা-
আজিৰ ল’ৰা-ছোৱালীয়ে হাই ককা আৰু হাই খুৰী ক’বলৈ শিকিছে । ইয়াত কোনো ক্ষতি নাই কিন্তু আপোনাৰ সন্তান সকলে নিশ্চিতভাৱে ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে আৰু একে সময়তে এই দেশৰ ঐতিহ্যও ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে । মনত ৰাখিব যে তেওঁলোকে যি শিকিব সেয়া ভৱিষ্যতে আপোনাৰ ওপৰত বুমৰাং কৰিব । গতিকে শিশুটিক সৰুৰে পৰা তাৰ শিপা জানিবলৈ শিকাওক । আধুনিক হওক কিন্তু নিজৰ সংস্কৃতি পাহৰি নাযাব ।

২) বয়োজ্যেষ্ঠসকলক সন্মান কৰক-
হাত ভাঁজ কৰি নমস্কাৰে শিশুৰ মাজত আত্মবিশ্বাস আৰু নম্ৰতাৰ ভাৱ জগাই তোলে । লগতে এই পদ্ধতিৰ দ্বাৰা শিশুৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত ভাল প্ৰভাৱ পৰে । কাৰণ আমাৰ হাতৰ তলুৱা লগ হ’লে আকুপ্ৰেচাৰ পইণ্টবোৰত হেঁচা প্ৰয়োগ কৰা হয় । এই বিন্দুবোৰে সুস্থ কৰি ৰখাত আৰু শৰীৰত শক্তিৰ প্ৰবাহ বৃদ্ধি কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে । ই নিজৰ মাজতে এক অনন্য বিজ্ঞান, গতিকে ইয়াৰ সকলো সুবিধা ইয়াত বৰ্ণনা কৰিব নোৱাৰি ।

৩) বয়োজ্যেষ্ঠসকলৰ ভৰি স্পৰ্শ কৰি প্ৰণাম কৰা-
বয়োজ্যেষ্ঠসকলৰ ভৰি চুই আশীৰ্বাদ ল’লে ল’ৰা-ছোৱালীৰ মাজত বয়োজ্যেষ্ঠসকলৰ প্ৰতি সন্মান বৃদ্ধি পায় । যদি আপুনি সৰুৰে পৰা শিশুৰ মনত এনে কৰাৰ অভ্যাস ৰোপণ কৰে তেন্তে ডাঙৰ হোৱাৰ পিছতো তেওঁ আপোনাৰ প্ৰতি ভদ্ৰ আৰু কৃতজ্ঞতা জ্ঞাপন কৰিব । অৰ্থাৎ বৃদ্ধ বয়সত শিশুটিয়ে আপোনাক অৱহেলা কৰাৰ সম্ভাৱনা বহু পৰিমাণে কমি যাব ।


আৰু পঢ়ক
>> সন্তানৰ ভৱিষ্যত ভাল কৰিব বিচাৰে যদি এই ৪টা টিপছ মানি চলক।
>> কেনেকৈ হ’ব ? থাকিল কেইটামান টিপছ


৪) বয়োজ্যেষ্ঠৰ লগত তৰ্ক নকৰিব-
শিশুক সৰুতেই শিকাব লাগে যে প্ৰাপ্তবয়স্কৰ লগত তৰ্ক-বিতৰ্ক নহয় । কাৰণ বয়োজ্যেষ্ঠসকলে কোৱা কথাখিনিৰ সম্পূৰ্ণ প্ৰভাৱ দেখা নাপালেও বয়োজ্যেষ্ঠসকলে বুজি পায় । ভগৱান ৰামৰ চৰিত্ৰৰ কাহিনী, শ্ৰীকৃষ্ণৰ কাহিনী আৰু বহু বিপ্লৱীৰ কাহিনী কৈ শিশুক এই অভ্যাস শিকাব পাৰি ।

৫) ঘৰুৱা পূজাৰ পাঠত ভাগ লোৱা-
যি ধর্ম মানি চলে তাৰ পূজা পদ্ধতি অনুসৰি প্ৰতিদিনে ঈশ্বৰক ধন্যবাদ দিবলৈ শিশুটিক শিকাওক । এই প্ৰাৰ্থনা দীঘলীয়া হ’ব নালাগে, কিন্তু দৈনিক কৰিব লাগে । ই শিশুৰ আত্মবিশ্বাস আৰু নিৰাপত্তা বৃদ্ধি কৰে । তেওঁ নিজৰ কাম কৰিব পাৰে, অধ্যৱসায়ৰে পঢ়া-শুনা কৰিব পাৰে । কাৰণ তেওঁ জানিব যে ঈশ্বৰ তেওঁৰ লগত আছে ।

৬) শাৰীৰিকভাৱে সক্ৰিয় হৈ থকা-
ইণ্টাৰনেটৰ আসক্তি, টিভি চোৱা, ঘৰৰ ভিতৰৰ খেলত লিপ্ত হোৱা আদি বহুতো অভ্যাসে শিশুক শাৰীৰিকভাৱে দুৰ্বল কৰি তুলিছে । কিন্তু এই অভ্যাসবোৰে শিশুৰ মানসিক স্বাস্থ্যতো পৰোক্ষভাৱে প্ৰভাৱ পেলাইছে । গতিকে শিশুসকলক যোগাসন, স্কিপিং, মেডিটেচন, জগিং আদি কামত নিয়োজিত কৰি ৰাখক । এইবোৰ অতি কম ঠাইত কৰিব পাৰি আৰু শিশুটিও ফিট হৈ থাকিব ।

Leave a Comment