শিশুক এই ৪টা কথা শিকাব লাগিব, তেতিয়া জীৱনত সুখী আৰু সফল হ’ব !

These 4 things must be taught to your children to be happy and successful in life) অভিভাৱকৰ পিছত শিশুৱে বেছিভাগ সময় শিক্ষকৰ লগত কটায়। শিক্ষকেই শিশুসকলক প্ৰস্তুত কৰে, অনুশাসিত হ’বলৈ শিকায় আৰু এই প্ৰক্ৰিয়াত কিছু জীৱন শিক্ষা প্ৰদান কৰে। এজন শিক্ষকে জানে বয়স অনুসৰি শিশুৱে কি শিকিব লাগে।

প্ৰতিজন শিক্ষকে বিচাৰে যে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে কলেজীয়া জীৱন আৰম্ভ কৰাৰ আগতে কিছু জীৱন দক্ষতা শিকিব পাৰে, আৰু এই ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ পিতৃ-মাতৃয়ে তেওঁক সহায় কৰে। এই জীৱন দক্ষতাবোৰৰ লগত স্কুল বা পঢ়া-শুনাৰ কোনো সম্পৰ্ক নাই। ইয়াত আমি আপোনাক কওঁ যে আপোনাৰ শিশুৱে স্কুল শেষ কৰি কলেজীয়া জীৱন আৰম্ভ কৰাৰ আগতে শিকিবলগীয়া জীৱন দক্ষতাৰ বিষয়ে। চাওকচোন সেইবোৰ কি –

মানসিক চাপ হ্ৰাস কৰক
কলেজৰ দিন আৰু আগৰ দিনবোৰ মানসিক চাপৰ সৃষ্টি কৰে। ব’ৰ্ড পৰীক্ষাৰ প্ৰস্তুতি আৰু ফলাফল ঘোষণা কৰাৰ পিছত উত্তেজনা, তাৰ পিছত ভাল কলেজত নামভৰ্তিৰ বাবে ল’ৰা-ছোৱালীকেইটা বহুত মানসিক চাপত পেলাই দিয়ে।

স্বাস্থ্যক গুৰুত্বসহকাৰে লওক
যদি আপোনাৰ শিশুৱে নিজৰ মানসিক আৰু শাৰীৰিক স্বাস্থ্যৰ যত্ন ল’ব নাজানে, তেন্তে ১৭ বছৰ বয়সৰ পিছত তেওঁ বহু সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে। তেওঁক খেলৰ লগত জড়িত কৰক, তেওঁক সুস্থভাৱে খুৱাওক আৰু চাওক তেওঁৰ শৰীৰক কেতিয়া আপোনাৰ মনোযোগৰ প্ৰয়োজন হয়।


আৰু পঢ়ক
>> মাতৃৰ এই গুণবোৰে সন্তানক সফল কৰি তোলে !
>> সৰুতেই সন্তান প্ৰেমত পৰিছে নেকি ? জানাৰ পিছত কি কৰিব ?


বন্ধু নিৰ্বাচন
কলেজলৈ যোৱাৰ পিছত আমি নতুন বন্ধুত্ব গঢ়ি তোলোঁ আৰু ইয়াৰ প্ৰতি সাৱধান হোৱাটো প্ৰয়োজন। আপোনাৰ বন্ধুৱেই আপোনাক ভুল বা সঠিক পথত লৈ যাব পাৰে, গতিকে এনে বন্ধুত্ব গঢ়ি তোলক যিয়ে আপোনাক আগুৱাই যোৱাত সহায় কৰিব পাৰে আৰু আপোনাক ভুল পথত নিদিব পাৰে।

টকা কেনেকৈ উপার্জন কৰিব লাগে শিকিব
পিতৃ-মাতৃয়ে ১৪ৰ পৰা ১৫ বছৰ বয়সত ল’ৰা-ছোৱালীক পকেট মানি দিবলৈ আৰম্ভ কৰে, কিন্তু আপোনাৰ সন্তানে যদি ধন উপার্জন কৰিব নাজানে তেন্তে তেওঁ এই বহুমূলীয়া ধন ভুল ধৰণে খৰচ কৰিব, আৰু এই অভ্যাসে তেওঁক ডাঙৰ হ’লে সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব। পকেট মানিৰে শিশুটিক বাজেট কৰিবলৈ শিকাওক। টকা-পইচাৰ খবৰ ৰাখিব লাগে আৰু প্ৰয়োজনীয় নহোৱা কামবোৰত টকা খৰচ কৰিব নালাগে।

Leave a Comment