মাটি নোহোৱাকৈ ঘৰৰ চাদত তিয়ঁহৰ খেতি কৰিব পাৰে, এই পদ্ধতিতে !

পূজা প্ৰসাদৰ পৰা চালাডলৈকে সকলোতে তিয়ঁহ কৰাটো বাঞ্ছনীয়। প্ৰায় সকলোৱে এই ফল খাই ভাল পায়। যিসকল ডায়েবেটিছ ৰোগীয়ে আধা ফল খাবলৈ বাধা আৰোপ কৰিছে তেওঁলোকেও দৈনিক এটা তিয়ঁহ খাব পাৰে। যদিও বছৰটোৰ ভিতৰতে এটা সময়ত এই ফল পোৱা যায়, তথাপিও ইয়াৰ খেতি প্ৰধানকৈ শীতকালত কৰা হয়। আজি মই তোমালোকক ক’ম তোমালোকৰ ঘৰৰ চাদত কেনেকৈ তিয়ঁহ খেতি কৰিব। এই কামটো অতি সহজ।

আজিকালি বেছিভাগ মানুহৰে ঘৰ-দুৱাৰ পৃথক কৰিব পৰাকৈ মাটিৰ অভাৱ। গতিকে বহুতে টাব কিনি ঘৰৰ চাদত গছপুলি ৰোপণ কৰে। সেই ক্ষেত্ৰত খেতি কৰাটো অতি সমস্যাজনক হৈ পৰে। গতিকে তলত দিয়া পদ্ধতিসমূহ মানি চলি অতি সহজে ছাদত তিয়ঁহৰ খেতি কৰিব পাৰি।

১) প্ৰথমে এটা ডাঙৰ চিমেণ্টৰ বেগ ব্যৱহাৰ কৰি প্ৰয়োজন অনুসৰি মাটি ভৰাই দিব লাগে।

২. তাৰ পিছত মাটিখিনি পানীৰে ভালদৰে তিয়াই তিয়ঁহৰ গুটি ৰোপণ কৰক।

৩. প্ৰায় সাত-আঠ দিনৰ পিছত তিয়ঁহৰ পুলি ওলাব।


আৰু পঢ়ক
>> পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ দামী শাকবিধ, যাৰ মূল্য হৈছে ৮২ হাজাৰ প্ৰতিকিলোত
>> সেউজীয়া জলকীয়া গুৰি গোটেই বছৰটো সংৰক্ষণ কৰিব পাৰি, কেনেকৈ জানেনে ?


৪) আগন্তুক ১৫-২০ দিনলৈ গছজোপা চোৱা-চিতা কৰিব লাগে। পৰ্যাপ্ত পৰিমাণে পানী, বায়ু আৰু খাদ্য নোপোৱা পুলিবোৰ শুকাই মৰি যাব পাৰে, সেই বিষয়ে বিশেষ ধ্যান ৰাখিব লাগে।

৫. কোনো বিশেষ সাৰ দিয়াৰ প্ৰয়োজন নাই যদিও বজাৰৰ পৰা যিকোনো জৈৱিক সাৰ কিনি গছজোপাৰ গুৰিতে বিয়পাই দিব পাৰে। ই উদ্ভিদৰ বৃদ্ধি ত্বৰান্বিত কৰিব।

৬) ইয়াৰ পিছত গছজোপা লাহে লাহে বাঢ়িলে জখলাৰ সহায়ত গছজোপা সূতাৰে ভালদৰে বান্ধিব লাগে। তিয়ঁহৰ গছজোপা এনে ঠাইত ৰোপণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক যাতে ই অতি সহজে উঠিব পাৰে।

Leave a Comment